Investavimas i akciju rinkas


Akcijų kainos. Ar verta investuoti pačiam? Ilgalaikiai investuotojai. Fundamentali analizė. Investavimas į vertės akcijas. Investavimas į augimo akcijas. Dividendinio pajamingumo strategija. Canslim. Techninė analizė. Išvados. Literatūra.

Lietuvos banko statistiniais duomenimis, 2012 gruodžio mėn. terminuotuose indėliuose buvo padėta apie 16,5 mlrd. litų (litais ir eurais), už kurias gaunamų palūkanų vidurkis- apie 1,4%. Kadangi infliacija siekia 2,8%, nereikia būti finansų ekspertu, kad suprastum, jog reali grąža iš terminuotų indėlių yra neigiama. Kadangi žemos bazinės palūkanos greičiausiai išsilaikys dar ne vienerius metus, natūralu ieškoti alternatyvių investavimo priemonių. 

Viena tokių investavimo galimybių-akcijų rinkos. Be abejo, akcijos yra viena rizikingiausių investavimo priemonių, kur nėra jokių garantijų. Kaip yra pasakęs legendinis investuotojas Vorenas Bafetas (Warren Baffett): jeigu negalite toleruoti 50% vertės kritimo, tai nėra ko investuoti į akcijas. Vilniaus biržoje praėjusios krizės metu maksimalus kritimas siekė 74%, t.y. beveik keturis kartus. Vis dėl to, nepaisant didelių svyravimų, vidutinė ilgalaikė grąža akcijų rinkose lenkia kitų turto klasių grąžas. Imant 60 metų laikotarpį nuo 1950 m. iki 2010 m., vidutinė JAV indekso S&P 500 grąža su dividendais siekė 11% per metus.

Jeigu pasiryšite bent dalį kapitalo investuoti akcijų rinkose, teks pagalvoti- daryti tai pačiam ar patikėti pinigus fondams. Turbūt didžiausias fondų privalumas- juos valdo profesionalai, kurie dirbs tuo metu, kai jūs užsiimsite savo reikalais. Tačiau tai kainuoja- aktyviai valdomų fondų valdymo mokestis gali siekti iki 3% kasmet, dažnai taikomi platinimo ir net išpirkimo mokesčiai. Statistika teigia, kad tik vienas iš trijų fondų sugeba aplenkti palyginamąjį indeksą, viena iš priežasčių- tas pats valdymo mokestis. Gerokai mažesni yra indekso fondų arba rinkoje prekiaujamų fondų (ETF) mokesčiai, tačiau šiuo atveju aplenkti palyginamojo indekso neįmanoma, nes fondas tik jį seka. Investuojant savarankiškai į akcijas, pirkimo- pardavimo mokestis priklauso nuo rinkos, tačiau paprastai neviršija 1%, o Pabaltijo rinkose siekia tik 0,1-0,3%.

Investuojant savarankiškai, pozicijų skaičius portfelyje, kaip taisyklė, bus mažesnis negu fonduose. Atitinkamai   rizika bus didesnė, tačiau potenciali grąža taip pat: viskas priklausys nuo investuotojo sugebėjimo pasirinkti akcijas.

Turbūt didžiausias savarankiško investavimo privalumas yra tas, kad jūsų portfelis priklausys tik nuo jūsų sprendimų, tuo tarpu kai fondų valdytojų rankos yra surištos įvairiausių apribojimų- kokia dalis lėšų gali būti investuota į vieną poziciją ir t.t. Be to, privatus portfelis bus daug mažesnis, lyginant su fondų lėšomis, todėl bus žymiai lengviau pirkti ar parduoti akcijas, per daug neįtakojant jų kainos biržoje.

Planuojant savarankiškai investuoti į akcijas, reikia pagalvoti apie svarbų resursą- laiką. Jo reikės, analizuojant bendroves ir sekant jų naujienas- vidutiniškai bent valandos kasdien.

Savarankiškam investavimui akcijų rinkose reikalingos tam tikros asmeninės savybės, pateiksiu svarbiausias jų.

Nepriklausomas mąstymas- ko gero, svarbiausias investuotojo bruožas. Nebūsite sėkmingu investuotoju, jeigu klausysite tik kitų nuomonės. Jei darysite kaip dauguma, rezultatai irgi bus kaip daugumos, tai yra žemiau rinkos vidurkio (tik mažuma investuotojų sugeba aplenkti rinką).

Savitvarda- prisiminkite, kad esate banguojančioje jūroje. Nesidžiaukite tuo, kad rinka kyla- Jūs tiesiog esate ant bangos keteros. Anksčiau ar vėliau laivas smigs žemyn. Nepanikuokite, kai esate apačioje, nes bangos ketera iškels jus į paviršių (jeigu tik laivas neperkrautas, t.y. jeigu neprisiimėte per didelės rizikos). Neleiskite, kad jus užvaldytų emocijos- geriausia priemonė nuo to yra aiškus investavimo planas.

  • Microsoft Word 253 KB
  • 2016 m.
  • 20 puslapių (5537 žodžiai)
  • Universitetas
  • Edita
  • Investavimas i akciju rinkas
    9 - 1 balsai (-ų)
Investavimas i akciju rinkas. (2014 m. Birželio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/investavimas-i-akciju-rinkas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 06 d. 00:40
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo