Investicijų įtaka skirstomojo tinklo patikimumui


Įvadas. Patikimumo rodikliai. Investicijos į skirstomąjį tinklą. Elektros tiekimo patikimumą gerina modernizuojamas skirstomasis tinklas. Skirstomojo tinklo operatoriaus investicijų planas „2015-2025“. Investicijų grupės. Išvados. Literatūra.


Norint turėti patikimą elektros energijos skirstomąjį tinklą, žinoma, reikia į jį daug investuoti, tam, kad galėtumėm jį atnaujinti, diegti pažangias patikimumą užtikrinančias sistemas. Pagrindinis skirstomojo tinklo operatorius Lietuvoje yra AB „ESO“. Yra ir daugiau energijos tiekėjų, tačiau visi jie transportuoja, bei skirsto elektros energiją ESO tinklais. Bendrovė valdo 121,698 tūkst. km elektros linijų: 78,7 proc. jų sudaro elektros oro linijos, o 21,3 proc. – elektros kabeliai.

Jau dabar, žvelgdami į ateitį, turime planuoti svarbiausius elektros tinklo modernizavimo ir atnaujinimo darbus. Tai užtikrins dar aukštesnę paslaugų kokybę, atvers naujas galimybes esamiems ir būsimiems elektros vartotojams.

Besibaigiant tinklo naudingo tarnavimo laikui, jis tiesiog nebeatitiks klientų lūkesčių ir saugumo reikalavimų. Todėl artimiausiu metu būtina žengti dar didesnį žingsnį ir imtis toliau į ateitį nukreiptų siekiančių darbų. Pasitelkiant išmaniąsias technologijas, galima atverti galimybes energiją vartoti efektyviau, taupiau, integruoti vis daugiau atsinaujinančių išteklių ir ,svarbiausia, patenkinti augančius klientų poreikius.

Klimato reiškiniams atsparaus tinklo kūrimo programa. Senstant skirstomajam tinklui dalis oro linijų pasiekia savo tarnavimo laikotarpio pabaigą ir jas reikia keisti naujomis. Ši investicijų programa apima esamų susidėvėjusių (sulaukusių fizinio gyvavimo laikotarpio pabaigos) oro linijų keitimą požeminėmis arba izoliuotomis oro linijomis. Keičiant linijos technologiją išnyksta arba mažėja medžių virtimo, įaugimo, gyvūnų sukeltų linijos nutraukimų rizika, todėl vartotojams EE tiekimas nutraukiamas žymiai rečiau, t.y. gerėja vidutinio nutraukimų dažnio rodiklis SAIFI.

Vykdant šią programą atsižvelgiama į šiuos suinteresuotų šalių lūkesčius:

Nepertraukiamas elektros tiekimas. Keičiant oro linijas požeminėmis mažėja atsijungimų tikimybė dėl virstančių ar į tinklus įaugusių medžių.

Įrenginių saugumas. Naudojant kabelių linijas sumažėja pavojus nukentėti nuo elektros srovės.

Greitas tiekimo atstatymas po audrų. Audrų metu dėl medžių ar jų šakų griuvimo įvyksta didžioji dalis atsijungimų tinkle. Pakeitus oro liniją požemine ši rizika išnyksta.

Elektros tinklo įtakos gamtai ir gyvūnijai mažinimas. Požeminės linijos, ypač miškingose teritorijose, turi mažesnės įtakos gyvūnų ir paukščių buveinėms.

Vizualinės taršos mažinimas ir nepastebimas elektros tinklas. Pakeitus oro linijas požeminėmis sumažėja linijų apsaugos zonos, nuo 2-15 metrų iki 2 metrų, sumažėja poreikis genėti želdinius ir medžius. Požeminės kabelinės linijos, priešingai nei oro yra nepastebimos ir nemažina kraštovaizdžio vertės.

Veiklos efektyvumas ir skaidrumas. Keičiant oro linijas požeminėmis, linijas reikia rečiau remontuoti ir dėl to mažėja veiklos sąnaudos.

Vykdant klimato reiškiniams atsparaus tinklo kūrimo programą planuojama padidinti požeminių ir izoliuotų oro linijų dalį nuo 25% šiuo metu iki ~40% 2025 metais.

Per 2015 – 2025 m. programai planuojama skirti 511 mln. EUR investicijų. Didžiausia investicijų dalis bus skirta 10 kV ir 0,4 kV susidėvėjusių oro linijų keitimui. Didžioji dalis atsijungimų įvyksta būtent 10 kV ir 0,4 kV oro linijose, todėl šiam tinklui teikiama pirmenybė.

Saugumo ir patikimumo užtikrinimo programa. Senstant skirstomajam tinklui dalis linijų ir transformatorių pasiekia savo ekonominio gyvavimo laikotarpį, pradeda dažnai gesti ir tampa nesaugūs aplinkiniams. Susidėvėję elementai keičiami modernia, šiuolaikinius standartus atitinkančia įranga.

  • Elektrotechnika Referatas
  • Microsoft Word 180 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (3193 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ignas
  • Investicijų įtaka skirstomojo tinklo patikimumui
    10 - 5 balsai (-ų)
Investicijų įtaka skirstomojo tinklo patikimumui. (2016 m. Gegužės 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/investiciju-itaka-skirstomojo-tinklo-patikimumui.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 03:27
×