Investicinio portfelio rizikingumo ir efektyvumo vertinimas


Įvadas. Investicinio portfelio rizikingumo ir efektyvumo vertinimo rodikliai. Vidutinė metinė grąža. Standartinis nuokrypis. Šarpo rodiklis. Alfa ir Beta rodikliai. Informacijos rodiklis. Sekimo paklaida. Treynor rodiklis. Sortino rodiklis. Koreliacija. Fondų rodiklių skaičiavimas ir vertinimas. Templeton Lotynų Amerikos fondas. Templeton Kinijos fondas. „Swedbank“ Rusijos akcijų fondas. Išvados. Literatūra.


Sparti finansų rinkų plėtra įgauna vis didesnę reikšmę šiandieniniame pasaulyje, o globalizacijos sąlygos suteikia investuotojams didžiulę pasirinkimo laisvę, kur investuoti savo turimas lėšas. Investicinių galimybių didėjimas – leidžia padidinti investicinio portfelio efektyvumą. Kadangi finansinių priemonių spektras labai platus, yra daugybė investavimo būdų, tačiau pasaulyje, ypatingai JAV ir Vakarų Europoje, labiausiai paplitusi investicinė priemonė ‒ investiciniai fondai. Jie populiariausia investavimo priemonė tarp tų investuotojų, kurie investicinius fondus renkasi dėl likvidumo – galimybės greitai ir lengvai atgauti investuotus pinigus, diversifikacijos – galimybės paskirstyti riziką tarp investicinių priemonių ir profesionalaus valdymo. Tai viena iš pagrindinių priežasčių, lemiančių investuotojų pasirinkimą, nes portfelį valdo kompetentingas asmuo, kuris atsakingas už fondo veiklą ir tolesnius fondo rezultatus. Investuotojas formuodamas savo portfelį siekia atrinkti tokius investicinius instrumentus, kurie liestų mažiausia rizika uždirbti didžiausią pelną. Tiek užsienio, tiek lietuvių autoriai mokslinėje literatūroje nagrinėja pelningumo ir rizikos rodiklius, kurie padeda įvertinti portfelio efektyvumą ir rizikingumą. Tačiau kiekvienas rodiklis turi tam tikrų trūkumų ir privalumų, todėl vertinant portfelį, reikia atsižvelgti bent į keletą rodiklių.

Darbo tikslas: išanalizuoti investicinio portfelio rizikingumo ir efektyvumo vertinimo rodiklius

Darbo metodai: mokslinės teorinės literatūros ir kitų informacijos šaltinių analizė.

Dažnai rinkos dalyviai perka gandus, lūkesčius, neparemtus jokiais faktais. Kitaip tariant – jie tikėdamiesi uždirbti tiesiog perka orą. Žmonės prisiperka aktyvų, susigundę jų istoriniais verčių pokyčiais, tačiau visiškai neatsižvelgia į jų perspektyvas. Reikia suvokti, kad pirmiausia perkama rizika, o tik paskui galima tikėtis, kokią grąžą iš jos bus gauta. Portfelio teorijoje rizikos mažinimas dažnai yra siejamas su investicijų diversifikacija. Intuityviai diversifikacijos esmė ir nauda suvokiama jau seniai, tačiau H. Markowitz (1952), kuris laikomas moderniosios portfelio teorijos pradininku, pirmasis matematiškai pagrindė diversifikacijos efektą ir naudą mažinant investicijų riziką. Pastaroji finansų krizė parodė, kad net diversifikuotas akcijų portfelis negali apsaugoti nuo didelių nuostolių esant globaliam akcijų rinkų nuosmukiui. Didėjanti investicinių priemonių įvairovė atveria naujas investavimo ir geresnes portfelio diversifikavimo galimybes. Efektyvaus investicijų portfelio diversifikavimo problema yra ypač aktuali padidėjusio rinkų nepastovumo ir nuosmukio laikotarpiais. Esant palankioms tendencijoms investicijų rinkoje, net turint menkai diversifikuotą portfelį galima išvengti nuostolių ir uždirbti pelno. Tačiau išvengti nuostolių finansų krizių laikotarpiu yra labai sudėtinga.

Įvertindamas savo veiklos efektyvumą, investuotojas gali išsiaiškinti savo sėkmių ir nesėkmių priežastis. Aukštas valdymo efektyvumas praeityje gali būti paprasčiausiai gerai susiklosčiusių aplinkybių pasekmė, ir nereiškia, kad ateityje valdymas taip pat bus efektyvus. Tačiau aukšto efektyvumo priežastis gali būti ir aukštas maklerio meistriškumas. Žemas valdymo efektyvumas gali būti tiek blogai susiklosčiusių aplinkybių rezultatas, tiek pasekmė pernelyg didelės apyvartos, aukšto atlyginimo už portfelio valdymą ir kitų priežasčių, susijusių su žema maklerio kvalifikacija. Galima sakyti, kad pirmas portfelio efektyvumo įvertinimo tikslas yra nustatyti, ar nagrinėjamu laikotarpiu portfelio valdymo efektyvumas buvo aukšta, ar žemas; o antras tikslas – nustatyti, ar tas efektyvumas pasiektas sėkmės, ar meistriškumo dėka. Tačiau sprendžiant šiuos uždavinius iškyla sunkumų. Metodai kuriais galima įvertinti investicinio portfelio efektyvumą ir rizikingumą:

  • Microsoft Word 59 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (3920 žodžiai)
  • Kolegija
  • Donata
  • Investicinio portfelio rizikingumo ir efektyvumo vertinimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Investicinio portfelio rizikingumo ir efektyvumo vertinimas. (2020 m. Liepos 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/investicinio-portfelio-rizikingumo-ir-efektyvumo-vertinimas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 11 d. 02:58
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo