Investicinių fondų rūšių analizė Lietuvoje


Įvadas. Investavimo samprata, rizika ir kriterijai investuotojui. Investicinių fondų samprata. Investicinių fondų savybės. Investicinių fondų rūšys. Būdai kaip užsidirbti iš investicinių fondų. Dažniausiai daromos investavimo klaidos. Kaip išvengti investavimo klaidų. Išvados. Literatūra.


Investiciniai fondai, kaip investavimo priemonė yra susieta su tikimybėmis ir įvairiomis rizikomis į kurias būtina atkreipti dėmesį prieš investuojant. Didžiausią įtaką investiciniams fondams turi rinkos rizika, nes investicijų fondų pajamingumas priklauso nuo bendrų rinkoje esančių svyravimų. Jeigu fondas yra aktyviai valdomas, tai jo veiklos rezultatai papildomai priklauso nuo fondo turto valdytojų kompetencijos, todėl būtina išanalizuoti IF pranašumus ir trūkumus, kad geriau suprasti veikimo principą.

Norinti žinoti, kaip mūsų žmogiškosios savybės gali pakišti koją racionaliems sprendimams finansų srityje, verta žinoti dažniausiai daromas investavimo klaidas. Paprastai pernelyg didelis pasitikėjimas savo žiniomis, dažnas akcijų pirkimas ir pardavimas, nenoras pripažinti nuostolių – tai klaidos, mažinančios pelną, kurį būtų galima uždirbti.

Pernelyg didelis pasitikėjimas savimi. Pernelyg pasitikintis savimi investuotojas mano, kad jo turima informacija yra geresnė, kad jis geriau nei vidutinis investuotojas sugeba interpretuoti informaciją, kad turi gerus kainos, vertės prognozavimo sugebėjimus. Problema paaštrėja, jeigu investuotojas pajunta galintis kontroliuoti situaciją (pvz., valdo savo investicijų portfelį). Rezultatas – per didelis pasitikėjimas skatina dažną prekybą vertybiniais popieriais, o turimas investicinis portfelis būna mažai diversifikuotas, per daug rizikingas.

Apgailestavimas ir pasididžiavimas. Apgailestavimo baimė – tai po neteisingo sprendimo patiriamas skausmas. Apgailestavimo baimė kausto investuotoją ir šis laiko akcijas, kurių vertė krinta. Investuotojas tikisi, kad akcijų vertė vėl kils (bent iki pirkimo kainos), o tada jau jis galėtų parduoti akcijas be jokio apgailestavimo. Didžiavimasis savimi – džiaugsmas, investuotojo patirtas po sėkmingo sprendimo. Kai akcijų vertė kyla, investuotoją apima pasididžiavimo savimi jausmas. Jis gali girtis, koks yra protingas, įžvalgus, kad pirko šias akcijas. Garbės ieškantis investuotojas gali parduoti sėkmingą investiciją pernelyg greitai ir prarasti dalį potencialaus pelno.

Vis dėlto reikia stengtis būti racionaliu investuotoju. Sudėtingais ekonominiais laikais labai sunku to pasiekti, tačiau, gerai planuodami ir nusistatę tam tikrus apribojimus, galite išvengti brangiai kainuojančių psichologinių investavimo klaidų.

Trečias pasiūlymas yra nusistatyti kiekybinius kriterijus. Tai gali būti konkretus kriterijus, padėsiantis priimti tiek pirkimo, tiek pardavimo sprendimą. Pavyzdžiui, nusprendėte, kad nesieksite atsilošti ir vertybinius popierius parduosite, kai jų kaina kris daugiau kaip 7 proc.

Išskiriami šios pagrindinės Lietuvoje esančios fondų rūšys: pinigų rinkos fondai, obligacijų fondai, akcijų fondai, mišrūs fondai ir fondų fondai. Visi šie fondai išsiskiria rizikingumu, pajamingumu, likvidumu bei populiarumu.

Turimos informacijos tikslumo neįvertinimas ir per didelis pasitikėjimas savo investiciniais sprendimais yra vienos dažniausios klaidų tarp investuotojų. Prieš investuojant į IF, reiktų pasidomėti ir rasti labiausią tinkantį IF, atsižvelgiant į rizikos veiksnius. Investuojant svarbu turėti ilgalaikį tikslą, kontroliuoti savo įpročius ir mokytis iš savo ir kitų investuotojų investavimo klaidų ir jų nekartoti.

Algis Žvirblis; Vilma Rimkevičiūtė 2012. Mokslinis straipsnis. Lietuvos investicinių fondų rodiklių ir makroveiksnių vertinimas Socialinių mokslų studijos. Vilnius: VGTU.

Rutkauskas V. ir kt., 2009, Verslo finansų principai ir praktika. Mokomoji knyga Vilnius: VGTU leidykla „Technika“.

Jelena Stankevičienė, Asta Bernatavičienė 2012. Mokslinis straipsnis. Daugiakriterinis Lietuvos investicinių fondų veiklos efektyvumo vertinimas. Vilnius: VGTU.

Kancerevyčius G., 2009, Finansai ir investicijos. Mokymo priemonė. Kaunas: Smaltijos leidykla.

Norvaišienė R., 2005, Įmonės investicijų valdymas. Mokymo priemonė. Kaunas: KTU leidykla „Technologija“.

  • Finansai Referatas
  • Microsoft Word 83 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (3318 žodžiai)
  • Universitetas
  • Mntsz
  • Investicinių fondų rūšių analizė Lietuvoje
    10 - 11 balsai (-ų)
Investicinių fondų rūšių analizė Lietuvoje. (2016 m. Balandžio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/investiciniu-fondu-rusiu-analize-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 26 d. 03:57
×