Investicinių projektų vertinimas kursinis darbas


Investicinių projektų vertinimas. Projektų efektyvumo vertinimo principai. Finansinio įvertinimo metodai. Grynoji dabartinė vertė. Rentabilumo indeksas. Vidinė grąžos norma. Atsipirkimo laikotarpis. Ekonominio vertinimo metodai. Rodiklio pavadinimas. Ekspertinis vertinimas. Kompleksinis vertinimas.


Šiame skyriuje bus aptariama mokslinė informacija apie projektų finansinio ir ekonominio įvertinimo medotus, ekspertinį ir kompleksinį vertinimą.

Pirmiausia išsiaiškinkime investicinio projekto vertinimo sampratą, nes tik tinkamai apibrėžiant ir interpretuojant investicijų sąvoką galime ją tinkamai taikyti bei nagrinėti. Įvairioje mokslinėje literatūroje, investavimas yra suprantamas panašiai. Mokslininkai R. W. Kolb (Kolb R. W., 1995), R. Naršvaitė (Norvaišienė R., 2000) investicijas apibrėžia taip: investicijos – (lot. k., išvest, įdėti), tai kapitalo įnešimas, siekiant tolimesnio jo augimo. Siekiant geriau perprasti investicijas, būtina jas sugrupuoti pagal kvalifikavimo požymius ir rūšis. Tokiu būdu, remiantis V. Tomaševič ir J. Mackevičiaus tyrimais, investicijas galima išskaidyti į kvalifikavimo grupes pagal požymius. Minimi mokslininkai siūlo skaidyti investicijas pagal investicinį tikslą, investuotoją, užimamą poziciją, atsižvelgiant į kryptingumą, pagal numatomą riziką.

Siekiant nuodugniau išanalizuoti šio darbo tematiką, būtina įvertinti ne tik investavimo apibrėžtį, bet ir pateikti projekto vertinimo sampratą. Mokslininkė V. Žydžiūnaitė pateikia tokią vertinimo apibrėžtį – vertinimas – tarsi veiksnys aprėpiantis tyrimą ir prielaidą atskaitomybei, kontrolei (Žydžiūnaitė V., 2010). Tačiau labiausiai man priimtinos I. Segalovičienės mintys, kad vertinimo sąvoką galime suprasti kaip “vertės nustatymą”. Toks vertinimo sąvokos supratimas iš pradžių atrodo abstraktus, tačiau yra ganėtinai taiklus ir visapusiškai apibūdinantis vertinimo paskirtį (Segalovičienė I., 2011).

Projektų efektyvumo vertinimo pagrindą sudaro šie pagrindiniai vertinimo principai, taikomi bet kokio tipo projektams:

Projekto analizė viso jo gyvenimo ciklo nuo ikiinvesticinių tyrimų pradžios iki projekto eksplotacijos pabaigos;

Maksimalaus efekto ir teigiamumo principas (pirmiausia pirmenybė teikiama didesnį efektyvumą turinčiam projektui);

Projekto dalyvių, jų interesų nesutapimo ir skirtingo kapitalo vertės nustatymo įvertinimas;

Taigi skirtingai traktuojant kai kurias sąvokas susidaro painiava bendroje investicijų efektyvumo vertinimo schemoje.

J. Bivainis ir kt. siūlo finansinę ir ekonominę analizę sujungti ir tai pavadinti kompleksine analize (Bivainis 1997). Šiam siūlymui pritaria ir K. Ališauskas (Ališauskas, Kazlauskienė 2005).

Kompleksinė analizė suteikia galimybę (Ališauskas, Kazlauskienė 2005):

Susipažinus su daugelio autorių pateiktais investicijų efektyvumo vertinimo metodais, galima padaryti tokias išvadas (Rutkauskas , Tamošiūnienė 2002):

Nėra vienos bendros lėšų, įdėtų į verslo projektus, efektyvumo vertinimo sistemos;

Nevienodai traktuojama bendra verslo investicinių projektų įgyvendinimo įvertinimo metodika.

Atsižvelgiant į pateiktas išvadas, sekančiose darbo dalyse bus analizuojamas finansinis, ekonominis, ekspertinis, kompleksinis vertinimas.

Investiciniai projektai vertinami šiais finansinės analizės metodais: grynosios dabartinės vertės nustatymo, vidinės grąžos normos nustatymo, investicijų rentabilumo indekso nustatymo, investicijų atsipirkimo laiko nustatymo.

Šiuolaikinis ekonomikos mokslas siūlo gana platų investicijų efektyvumo rodiklių spektrą, tačiau daugeliu atvejų siūlomi metodai pasižymi daug išteklių reikalaujančiais ir sudėtingais skaičiavimais. Investuotojui dažnai reikalingas lengvai ir greitai skaičiuojamas, objektyvus ir visiems suprantamas investicijų efektyvumo vertinimo matas, kuris parodytų vienos ar kitos verslo idėjos patrauklumą (Vladislav Tomaševič 2010).

  • Verslas Kursinis darbas
  • Microsoft Word 63 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2833 žodžiai)
  • Universitetas
  • Evelina
  • Investicinių projektų vertinimas kursinis darbas
    10 - 5 balsai (-ų)
Investicinių projektų vertinimas kursinis darbas. (2016 m. Vasario 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/investiciniu-projektu-vertinimas-kursinis-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 08:10
×