Investuotojų manipuliavimo rinka būdai ir jų analizė


Įvadas. Investicijų apibrėžimas ir jų ekonominė esmė. Manipuliavimo rinka apibrėžimas ir esmė. Manipuliavimo rinka formos ir požymiai. Manipuliavimas informacija. Manipuliavimas vykdant prekybos veiksmus. Manipuliavimas finansine informacija. Investuotojų manipuliavimo rinka atvėjai. Manipuliavimas informacija. Manipuliavimas vykdant prekybos veiksmus. Išvados. Literatūra.


Tikslas – apžvelgus investuotojų manipuliavimo rinka teorinius aspektus išanalizuoti manipuliavimo būdus realioje rinkoje bei pateikti išvadas.

Temos aktualumas ir svarba: ši sritis yra aktuali investuotojams, finansų rinkos srityje dirbantiems profesionalams, teisėtvarkos ir teisėsaugos institucijoms, tiriančioms manipuliavimo rinka bylas ir nagrinėjančioms nuobaudų skyrimo klausimus.

Manipuliavimo rinka veiksmų tikslas – naudos gavimas iš vykdomų sandorių, skleidžiamos informacijos ar pasitelkus kitus būdus, pavyzdžiui, darant dirbtinę įtaką vertybinių popierių kainai, tokiu būdu sudarant sąlygas nusipirkti norimus vertybinius popierius mažesne kaina arba parduoti jau turimus vertybinius popierius didesne kaina, arba paveikti būsimo oficialaus siūlymo kainą [15]. Neatsižvelgiant į formą, manipuliavimas rinka turi dvejopą neigiamą poveikį:

finansų rinkoje sudaro klaidinantį įspūdį apie emitentą ar jo vertybinius popierius ir

Apskritai pasaulyje nėra bendro ir visiems priimtino manipuliavimo rinka apibrėžimo [9]. Teorijoje pateikiamas manipuliavimo rinka apibrėžimas yra pakankamai platus – tai ekonominio elgesio forma, kuri dažniausiai pasireiškia klaidinančios ar tikrovės neatitinkančios informacijos skleidimu, o tai lemia dirbtinės finansinių priemonių kainos sudarymą, taip pat apsimestinių sandorių sudarymas ar pavedimų teikimas siekiant sukurti klaidinantį ar tikrovės neatitinkantį įspūdį apie tam tikrų finansinių priemonių pasiūlą, paklausą ar kainą [4]. Iš esmės manipuliavimas rinka – tai bandymas neteisėtais tyčiniais veiksmais paveikti vertybinių popierių kainą didėjimo arba mažėjimo linkme, siekiant tam tikros naudos sau ar kitiems asmenims. Manipuliavimas rinka dirbtinai iškreipia vertybinių popierių kainą arba sudaro klaidinantį įspūdį apie vertybinių popierių pasiūlą ar paklausą, todėl šie veiksmai yra pavojingi, nes jais pažeidžiami sąžiningos prekybos principai ir tokiu būdu daroma didelė žala visai finansinių priemonių rinkai. Manipuliavimas rinka gali turėti įvairias prekybos praktikos išraiškas, kurios pažeidžia kainų formavimo mechanizmą ir leidžia manipuliatoriui gauti naudą kitų rinkos dalyvių sąskaita ir sukuria informacijos asimetriją. Rinkos vientisumas priklauso ne vien nuo reguliavimo, bet ir nuo priežiūros kokybės, kuri mažina piktnaudžiavimo rinka tikimybę [10]. Klasikinis manipuliavimo rinka apibrėžimas buvo pateiktas dar 1971 m. žymiojoje JAV Cargil Inc v Hardin byloje, kurioje manipuliavimas rinka buvo apibrėžtas kaip bet kokie veiksmai ar schemos, kuriais sąmoningai daroma įtaka finansinių priemonių kainai, kas lemia naujos kainos susiformavimą, kuri būtų kitokia, jeigu nebūtų atlikti manipuliavimo rinka veiksmai [4]. JAV teismai išaiškino, kad manipuliavimo formos, atsižvelgiant į asmens vaizduotę, gali būti labai įvairios. JAV Aukščiausiasis Teismas Santa Fe Industries, Inc. v Green byloje yra konstatavęs, kad manipuliavimas – tai iš esmės meno terminas, kuris vartojamas finansų rinkose [14]. Teorijoje taip pat pateikiamas toks manipuliavimo rinka apibrėžimas – tai veiksmai arba veiksmų kombinacija: įtaka kainai, melaginga informacija, dirbtiniai sandoriai ir prekybos schemos, kurie atliekami tokiu būdu, kad paskatintų rinkos dalyvius užsiimti tam tikra prekyba finansinėmis priemonėmis. Atitinkama prekyba turi lemti dirbtinės finansinės priemonės kainos sukūrimą arba (ir) leisti pažeidėjui gauti finansinę naudą, kuri priešingu atveju nebūtų pasiekta [4]. Apibrėžimas susideda iš penkių objektyvių ir dviejų subjektyvių elementų.

neteisėtų veiksmų nulemta kitų rinkos dalyvių prekyba;

vertinimas, ar nauda būtų įmanoma be manipuliavimo rinka veiksmų atlikimo;

Subjektyvūs manipuliavimo rinka apibrėžimo elementai: motyvas ir kaltė. Pateiktas apibrėžimas yra pakankamai komplikuotas, tačiau toks yra ir pats manipuliavimas rinka. Šią problemą visų pirmą turi spręsti priežiūros institucijos, kurios finansų rinkos dalyviams turėtų rengti aiškias gaires, paaiškinimus, mokymus bei naudoti kitas priemones, kurios padėtų tinkamai suprasti, kokie atliekami veiksmai gali būti įvertinti kaip manipuliavimas rinka. Minėto tikslo taip pat turėtų siekti finansų rinkos tarpininkai (kredito įstaigos, teikiančios investicines paslaugas, finansų maklerio įmonės), nes šie subjektai tiesiogiai bendrauja su savo klientais, kurie potencialiai gali atlikti manipuliavimo rinka veiksmus.

  • Ekonomika Kursinis darbas
  • Microsoft Word 66 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (4465 žodžiai)
  • Kolegija
  • Karolina
  • Investuotojų manipuliavimo rinka būdai ir jų analizė
    10 - 2 balsai (-ų)
Investuotojų manipuliavimo rinka būdai ir jų analizė. (2016 m. Balandžio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/investuotoju-manipuliavimo-rinka-budai-ir-ju-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 17:51
×