Inžinerinės medžiagos (2)


Apibūdinti geležies ir anglies lydinių struktūrinius elementus. Naudodamiesi pagal mastelį nubraižytos Fe-C diagramos plienu dalimi, parinkite plieno, kuriame yra 1,2%C normalizavimo temperatūrą. Apibūdinkite po normalizavimo gautą plieno strukturą ir mechanines savybes. Legiruotieji konstrukciniai plienai rūšys, savybės, ženklinimas, naudojimas. Pateikite ir iššifruokite konstrukcinių plienų markių pavyzdžius. Iššifruokite lydinių markes (pagal GOST), nurodykite jų paskirtį ir savybes.

Pagrindiniai geležies ir anglies lydinių struktūriniai elementai:

1. Feritas (diagramoje pažymėtas F) – anglies kietasis tirpalas. α - geležyje. Jis būna ne

aukštesnėje kaip 911°C temperatūroje. Esant aukštesnei temperatūrai, jis virsta austenitu. Feritas – beveik gryna geležis: kambario temperatūroje jame anglies koncentracija siekia tik 0,006%, o 727°C temperatūroje – 0,02%. Ferito kietumas priklauso nuo jame ištirpusių priemaišų kiekio ir dažniausiai esti HB60...100. Feritas pasižymi plastiškumu. Iki 768°C temperatūros feritas yra magnetinis. Ferito mikrostruktūra pro mikroskopą matoma šviesių grūdelių pavidalo.

2. Cementitas (diagramoje pažymėtas Cm ) – tai geležies karbidas Fe3 C, t.y. cheminis junginys, kuriame yra 6,67% C. Tai kiečiausias geležies – anglies lydinių struktūrinis

elementas. Jo kietumas, perskaičiavus į Brinelio vienetus, yra ≈ HB800. Tačiau cementitas trapus. Esant žemesnei kaip 210°C temperatūrai, cementitas yra magnetinis. Cementitas, kuris išsikristalizuoja iš skystojo tirpalo, vadinamas pirminiu (Cmﺍ). Cementitas, kuris auštant išsiskiria iš austenito, vadinamas antriniu (Cmﺍﺍ).Mažaangliuose plienuose, kuriuose yra mažiau kaip 0,02% anglies, jis išsiskiria iš ferito ir vadinamas tretiniu (Cmﺍﺍﺍ). Plieno struktūroje cementitas matomas kaip šviesūs grūdeliai arba kaip šviesus tinklelis.

3. Austenitas (diagramoje pažymėtas A) – tai anglies kietasis tirpalas γ - geležyje. Anglinių plienų austenite gali ištirpti iki 2,14% anglies, esant 1147°C temperatūrai. Kai temperatūra 727°C, anglies koncentracija austenite mažiausia (0,8% C). Austenitas pakankamai minkštas, tąsus ir plastiškas. Austenito kietumas ≈ HB200. Esant žemesnei kaip 727° C temperatūrai, austenitas skyla į ferito ir cementito eutektoidinį mišinį – perlitą.

  • Inžinerija Namų darbas
  • Microsoft Word 80 KB
  • 2015 m.
  • 10 puslapių (3023 žodžiai)
  • Kolegija
  • Petras
  • Inžinerinės medžiagos (2)
    10 - 3 balsai (-ų)
Inžinerinės medžiagos (2). (2015 m. Vasario 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/inzinerines-medziagos-2.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 11:09
×