Išankstinių ir apsikeitimo valiutinių sandorių reikšmė draudžiant valiutine rizika (3)


Ekonomikos kursinis darbas.

Įvadas. Valiutinė rizika. Valiutinės rizikos klasifikavimas ir valdymo būdai. Valiutinės rizikos valdymo būdai. Valiutos kurso rizikos valdymo etapai. Išankstiniai valiutų sandoriai. Išankstinių valiutinių sandorių reikšmė, privalumai ir trūkumai. Premija, diskontas ir paritetas. Išankstinių sandorių sąlygos. Išankstinio sandorio uždarymas. Apsikeitimo sandoriai. Išankstinio ir apsikeitimo sandorių taikymas praktikoje. Išankstinis (forward) sandoris. Apsikeitimo (Swap) sandoris. Išankstinių ir apsikeitimo sandorių pirkimo ir pardavimo valiutų vertė Lietuvoje. Išankstinio sandorio. Apsikeitimo sandorio. Išvados. Literatūros sąrašas.


Darbo tikslas – Aptarti valiutinę riziką bei jos valdymą naudojant valiutų išankstinius ir apsikeitimo sandorius ir atlikti statistinių duomenų analizę.

Išanalizuoti išankstinių ir apsikeitimo pirkimo ir pardavimo sandorių vertę Lietuvoje.

Su rizika susiduriame bet kur, taip pat ir kasdieniame gyvenime. Paprastai ši sąvoka suprantama neigiama prasme. Kiekvienoje veikloje, kur įmonės bendradarbiauja ar turi įvairius ryšius su užsienio šallimis yra susiduriama su valiutine rizika, nes būtent šios rizikos svyravimai ir įtakoja įmonių finansinius rezultatus.

Apskaitos rizika. Ši rizikos rūšis kyla tada, kai pajamos, turtas, akcijos, įsipareigojimai išreišksti užsienio valiuta, apskaitoje turi būti kovnvertuoti į paprastą vietinę rinką. Trumpai tariant, apskaitos rizika tai neatitikimas tarp įmonės aktyvų ir pasyvų, kurie išreikšti įvairių šalių valiutomis.

Atsiskaitymo-transakcinė rizika. Būtent ši rizika kyla, kai įmonė vykdo atsiskaitymą arba gauna pajamas užsienio valiuta, praėjus tam tikram laikotarpiui pagal sudarytas sutartis. Atsiskaitymo rizika daugiausia atveju yra susijusi su tarptautine prekyba, bei ji pasireiškia tik nuo to momento, kai sudarytas tarptautinis sandoris, o tęsiasi iki tol kol mokėjimas bus konvertuotas į atsiskaitymo valiutą.

Perkant ar parduodant prekes (paslaugas) į skolą, kai kainos nurodytos užsienio valiuta;

Kai imamos ar suteikiamos paskolos,o grąžinimas turi būti atliktas užsienio valiuta;

Transakcinės rizikos požiūriu įmonė rizikuoja, kad šie valiutos kursai būtent užsienio bus pakilę vietinės valiutos atžvilgiu, kai įmonei reikės atsiskaityti pagal ankstesniu laikotarpiu sudarytas sutartis, arba užsienio kursas bus nukritęs, kai įmonė gaus pajamų užsienio valiuta. Ši atsiskaitymo rizika veikia įmonės likvidumą tiesiogiai, tačiau tai gali salygoti ir nuostolius ir papildomą pelną, kuris kaip ir ankščiau minėjome gali atsirasti dėl valiutos kursų pasikeitimų.

Netiesioginė ekonominė rizika - pasireiškia tos pačios valstybės bendrovėms konkuruojant tarpusavyje užsienio rinkoje.

Rizikos valdymas - įmonės vadovų ir kitų personalų vykdomas procesas, kuris taikomas įmonės strategijos nustatymui ir taip pat visai įmonei. Rizika tai problema, kuri arba įvyks arba neįvyks. Svarbiausias žingsnis yra nustatyti tą problemą ir jos tikimybę. Rizikos valdymas skirtas nustatyti atvejus, galinčius turėti įtakos įmonei, siekiant išlaikyti nustatytą prisiimtą rizikos lygį. Riziką galima valdyti, naudojant įvairias priemones, leidžiančias prognozuoti rizikingo įvykio įvykimą ir imtis priemonių rizikos laipsniui mažinti.

Rizikos identifikavimas arba nustatymas. Tai yra pirmas ir svarbiausias kurso rizikos valdymo etapas, kuriame yra siūloma prognozuoti valiutos kursus.

Rizikos valdymas reguliuojant valiutos pinigų srautų struktūrą – ilgalaikis ir efektyvus valiutinės rizikos valdymo būdas. Šio būdo pagrindinė esmė yra subalansuoti valiutines įplaukas bei išlaidas;

Anot A. Juozapavičienės įmonės piniginių srautų valdymas tai vidinis apsidraudimas nuo valiutos rizikos, kuris vykdomas sumažinant, kiek galima, užsienio valiutos poreikį atsiskaitymams.

Fiksuotas išankstinis valiutinis sandoris – tai toks sandoris, kurį būtina atlikti konkrečiai datai ateityje.

Pasirinkimo išankstinis valiutinis sandoris – tai sandoris, kuris turi būti įvykdytas pagal kliento pasirinkimą:

Dabartinis valiutos kursas yra P, tačiau jis nėra pastovus ir per visa laikotarpį išlieka svyruojantis, todėl yra didelė galimybė, jog atėjus atsiskaitymo laikotarpiui jis gali sumažėti iki P1 (tuomet įmonė gautų pelną, nes ji įsigytų prekes pigiau), tačiau yra galimas atvejis ir kad kursas gali išaugti iki P2 (tuomet įmonei tektų sumokėti brangiau už įsigyjamas prekes ir patirtų nuostolį). Taigi bendrovė susiduria su valiutos kitimo rizika. Įmonė norėdama kažką pakeisti, jog nepatirtų nuostolių gali pasinaudoti išankstiniu valiutos pirkimo sandoriu ir sukurti “hedžingo“(angl. Hedging) strategiją, tuo apsidrausdama nuo valiutinių svyravimų. Trumpai tariant “hedžingas” tai nepageidautino kainų svyravimo rizikos perdavimo pardavėjui metodas perkant ar parduodant išankstinius kontraktus vertybinių popierių biržose.

 • Ekonomika Kursiniai darbai
 • 2017 m.
 • Lietuvių
 • Sandra
 • 24 puslapiai (4607 žodžiai)
 • Universitetas
 • Ekonomikos kursiniai darbai
 • Microsoft Word 235 KB
 • Išankstinių ir apsikeitimo valiutinių sandorių reikšmė draudžiant valiutine rizika (3)
  10 - 1 balsai (-ų)
Išankstinių ir apsikeitimo valiutinių sandorių reikšmė draudžiant valiutine rizika (3). (2017 m. Spalio 14 d.). http://www.mokslobaze.lt/isankstiniu-ir-apsikeitimo-valiutiniu-sandoriu-reiksme-draudziant-valiutine-rizika-3.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 03:37