Išeivio situacija svetimoje aplinkoje


Lietuvių kalbėjimo potemės 2018.

Išeivio situacija svetimoje aplinkoje. Informaciniai šaltiniai. Internetiniai šaltiniai.


Emigracija – ypatingai ryški problema šių laikų pasaulyje. Daugelis žmonių emigruoja dėl prastų ekonominių sąlygų, siekdami susikurti geresnį gyvenimą kitur. Šių  žmonių patirtys, patiriami vargai ir problemos įamžintos ne viename šiuolaikiniame romane. Visgi, apie emigraciją literatūroje kalbama ne tik šiandien. Tai buvo aktualu ir XX amžiaus II pusėje, vadinamoje pokario rašytojų kartoje. Tų laikų emigrantai taip pat susidurdavo su sunkia emigranto padėtimi,  dirbdavo sunkius, nuobodžius darbus. Emigracijos tema ryškiai vaizduojama Antano Škėmos romane „Balta drobulė“ ir Mariaus Katiliškio biografijoje. Taigi, savo kalboje remdamasis XX amžiaus rašytojais, pristatysiu išeivio situaciją svetimoje šalyje. Tačiau tarp šių laikų vaizduojamų emigrantų ir praėjusio amžiaus išeivių yra daugybė skirtumų, tokių kaip visiškai kitas santykis su tėvyne.

Emigracija kartais gali turėti ir pliusų – ji gali atskleisti žmogaus talentus. Puikus pavyzdys yra žymus XX amžiaus rašytojas Marius Katiliškis. Patyręs emigraciją Marius Katiliškis pradėjo vystyti savo, kaip rašytojo, talentą. Lietuvoje gimusiam Mariui Katiliškiui, pokario metais teko pasitraukti į Vokietiją, vėliau į Šveicariją, o galiausiai apsigyveno JAV. Tačiau jis niekuomet neužmiršo Lietuvos, jos kultūros bei kalbos. Nors JAV jam teko dirbti fiziškai sunkius darbus ir kūrybai jis negalėjo skirti daug laiko, bet Katiliškiui pavyko išleisti du apsakymų rinkinius ir tris romanus: „Užuovėja“, „Miškais ateina ruduo“ ir „Išėjusiems negrįžti“.

Išeivio situacija svetimoje aplinkoje. (2016 m. Kovo 10 d.). http://www.mokslobaze.lt/iseivio-situacija-svetimoje-aplinkoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 16:25