Išilginės trasos profilio projekto sukūrimas


Įvadas. Pagrindinių sąvokų, santrumpų sąrašas su paaiškinimais. Teorinė dalis. Niveliavimas. Niveliavimo metodai. Geometrinis niveliavimas. Nivelyro techninė charakteristika. Nivelyrų klasifikacija. Nivelyro konstrukcija. Analitinė dalis. Savarankiško darbo technologinių procesų aprašas. Išvados. Literatūra.


Šiuolaikiniame pasaulyje dažnai naudojame vienokius ar kitokius planus, brėžinius. Tai buto, namo, žemės sklypo planai, platesnių teritorijų žemėlapiai. Kiekvienas žmogus yra susidūręs su įvaireis planais, profiliais, žemėlapiais ir kt. Vienas iš profilių yra išilginis profilis – vertikalusis pjūvis išilgai kelio trasos.Su tokiu profiliu dažniau susiduria kelių, geležinkelių tiesimo darbuotojai, matininkai ir pan. Šiame savarankiškame darbe stengsiuosi išsiaiškinti išilginės trasos profilio žurnalo pildymo ypatumus ir susipažinti su įvairiomis formulėmis, išnagrinėti nivelyro techninę charakteristiką, pasiaiškinti kas yra trasos profilis.

juostos komparavimas – juostos ilgio patikrinimas;

kalva – iki 200 m aukščio vietovės iškilimas su nuolaidžiais šlaitais;

Profilis – Žemės paviršiaus linijos vertikalaus pjūvio grafinis tam tikro mastelio atvaizdas plokštumoje.

Reperis – niveliacijos tinklo ženklas, kurio altitudė (taško aukštis) žinoma.

Aukščių pokyčius galima matuoti įvairiais metodais ir įvairių konstrukcijų prietaisais. Niveliavimo metodai ir prietaisai parenkami pagal niveliavimo tikslumą, vietovės sąlygas, darbams skirtą laiką ir kitas aplinkybes. Niveliavimo tikslumas parenkamas pagal jo poreikį. Vienokiu tikslumu niveliuojama sudarant topografinius planus ir žemėlapius, įvairius profilius, kitokiu – kai reikia paženklinti ir montuoti statinius arba jų konstrukcijas, stebėti pastatų ir inžinerinių įrenginių vertikalias deformacijas, dar kitokiu - sudarant valstybinį aukščių pagrindą, tiriant Žemės plutos judesius, nustatant jūrų ir vandenynų vandens lygių pokyčius.

Svarbiausi niveliavimo metodai yra geometrinis, trigonometrinis, hidrostatinis, globalinė padėties nustatymo sistema (toliau – GPNS) ir barometrinis metodas.

Geometrinis niveliavimas vienas tiksliausių ir inžinerinėje bei geodezijos praktikoje labiausiai paplitusių metodų. Jis pagrįstas horizontalaus spindulio projektavimu į matuokles, pastatytas vertikaliai niveliavimo taškuose. Horizontalus vizavimo spindulys gaunamas nivelyru. Taip aukščių pokyčiai išmatuojami keleto milimetrų tikslumu. Niveliuojant trigonometriniu metodu, matuojamas linijos tarp matuojamųjų taškų polinkio kampas ir jos horizontaliosios projekcijos ilgis. Aukščių pokytis skaičiuojamas taikant trigonometrinę formulę. Šis niveliavimo metodas dažniausiai taikomas nustatant statinių aukštį, sudarant topografinės nuotraukos aukščių pagrindą. Aukščių pokyčiai būna nuo kelių iki kelių dešimčių metrų, nustatomi keleto centimetrų tikslumu. Niveliavimą atliekant elektroniniais tacheometrais, niveliavimo tikslumas beveik prilygsta geometrinio niveliavimo tikslumui. Taškų aukščiams nustatyti labai dažnai naudojamas GPNS metodas. Šio metodo esmė tokia, kad GPNS palydovai radijo signalais perduoda informaciją apie savo erdvinę padėtį, tikslų laiką ir identifikavimo kodą. Šiuos signalus priima GPNS imtuvai. Juos apdorojus apskaičiuojama GPNS imtuvo planinė padėtis ir normalinis aukštis. Pagal šį metodą apskaičiuoti normaliniai taškų aukščiai Lietuvos teritorijoje yra žinomi 3 cm tikslumu.

  • Geodezija Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 166 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2208 žodžiai)
  • Kolegija
  • Ugnė
  • Išilginės trasos profilio projekto sukūrimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Išilginės trasos profilio projekto sukūrimas. (2016 m. Birželio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/isilgines-trasos-profilio-projekto-sukurimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 14:00
×