I.Simonaitytės romano Vilius karalius problematika ir veikeju charakteriai


I.Simonaitytė (1897 – 1978) – unikali rašytoja, savo kūryboje plačiai ir išsamiai pavaizdavusi Mažąją Lietuvą. Romane “Vilius Karalius” dominuoja tautinės ir moralinės problemos. Žmogaus likimas romane dažnai tapatingas su tautos likimu. Žmogaus smukimas – tautos smukimas. Todėl keldama klausimą, kas kaltas dėl tokios lietuviškos, tvirtos, darbščios šeimos irimo, žlugimo, rašytoja kartu ieško atsakymo, kur viso Klaipėdos krašto nutautėjimo, sunykimo priežastys. Atsakymas ne vienas: a) germanizacijos politika, b) turto aistra arba socialinė padėtis, kuri lemia žmogaus vertę, vietą visuomenėje, c) moralinės žmogaus ydos (ištvirkavimas, girtuokliavimas).

I. Romane vilius karalius dominuoja tautinės ir moralinės problemos. Žmogaus smukimas – tautos smukimas. Todėl keldama klausimą, kas kaltas dėl tokios Lietuviškos, tvirtos, darbščios šeimos irimo, žlugimo, rašytoja kartu ieško atsakymo, kur viso klaipėdos krašto nutautėjimo, sunykimo priežastys. Atsakymas ne vienas: a) germanizacijos politika, b) turto aistra arba socialinė padėtis, kuri lemia žmogaus vertę, vietą visuomenėje, c) moralinės žmogaus ydos (ištvirkavimas, girtuokliavimas). Kaip svarbiausia iškyla tautinė problema. I. Simonaitytė neturi iliuzijų (pvz. : pempienės kalba marės vaiko krikštynose), kad Lietuvninkai išsilaikys. Bet kur klydo ir kur buvo teisūs Lietuvninkai? Gal išeitis – martyno karaliaus kelias? I. S. Nepasimeta sudėtingoje problematikoje, gyvenimo margume, ir romano potekstėje išaiškėja šios idėjos: svarbiausios žmogiškos vertybės – pagarba ir ištikimybė tautai, šeimai, jos tradicijoms, sugebėjimas aukotis, gyventi klausant sąžinės balso ir dirbant. Rašytoja teigė, kad kiekvienas žmogus savęs vertas , Savaip teisus ir turi egzistavimo teisę. Vilius karalius – vaikystėje judrus, žingeidus; gėris ir blogis išlaiko pusiausvyrą. Noras pirmauti, vadovauti, labai ambicingas – šios savybės pastebimos jau paauglystėje. Bet dar vaikas ima eiti kompromisų keliu. Jo svajonė – būti stambiu ūkininku, tęsti tėvų tradicijas. Tapus šeimininku, ūkio ambicijos stiprėja, tautinės silpsta, vis mažiau paisoma dorovės normų (grėsmingas elgesys su moterimis). Vilius silpnavalis, nejautrus, bedvasis žmogus. Po senojo karaliaus mirties iš namų pasitraukia gyvoji dvasia.

  • Microsoft Word 5 KB
  • 2012 m.
  • 2 puslapiai (560 žodžiai)
  • Mokykla
  • I.Simonaitytės romano Vilius karalius problematika ir veikeju charakteriai
    10 - 3 balsai (-ų)
I.Simonaitytės romano Vilius karalius problematika ir veikeju charakteriai. (2011 m. Gegužės 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/isimonaitytes-romano-vilius-karalius-problematika-ir-veikeju-charakteriai.html Peržiūrėta 2018 m. Gruodžio 15 d. 10:58
×