Įsisąmoninti ir neįsisąmoninti savęs vertinimo aspektai


Neissisamoninta nekompetencija. Isisamoninti ir neisisamonti saves vertinimo aspektai. Pagrindiniai saves vertinimo aspektai. Asmenybes saves vertinimas. Vaiko saves isisamoninimas. Ar galima sakyti isisamonino.

Įsisąmoninti ir neįsisąmoninti savęs vertinimo aspektai.

Kiekvienas žmogus suvokia ir vertina save ne tik sąmoningai, bet ir nesąmoningai. Be abėjo, nesąmoningas savęs suvokimas ir vertinimas dominuoja ankstyvaisiais asmenybės formavimosi periodais. Kaip liudyja tyrimų duomenys, pirmaisiais gyvenimo metais kūdikis save suvokia kaip neaiškiai apibrėžtą veiksmų ir emocijų subjekta. Iš pradžių jis nesupranta tarp savęs ir išoriniopasaulio objektų, neatpa-įsta savęs veidrodyje, negali įvertinti savo galimybių arba savybių (manoma, kad asmenybės savybės formuojasi ir pasireiškia anksčiau, negu yra įsisąmoninamos). Todėl galima sakyti, jog pradiniai asmenybės formavimosi etapai- tai tik aiškaus savęs supratimo ir vertinimo priešistorė.

Kyla klausimas, kada vaikas pirmą kartą aiškiai save įsisąmonina. Siekiant atsakyti į šį klausimą, dažnai taikoma „išteptos nosies“ tyrimo strategija. Iš pradžių kūdikiui ant nosies slapčiomis (pvz. jam šluostant nosį) užtepama raudona dėmė, o po to jis yra sodinamas priešais veidrodį. Šiame tyrimo etape fiksuojamos visos kūdikio reakcijos- šypsena, ištariami garsai, prisilietimai, įdėmus žvilgsnis ir pan. Jeigu kūdikis sugeba pastebėti raudoną dėmę sau ant nosies, manoma, kad jis save atpažįsta. Šis vaiko sugebėjimas rodo, kad jis jau susieja savo veidą su tuo, kurį mato veidrodyje, ir atpažįsta tipiškus veido bruožus, prie kurių nepriskiria raudonai išteptos nosies. Tyrimų rezultatai rodo, kad galima pastebėti jau 15-17 mėn. kūdikiųkai kuriuos savęs atpažinimo ženklus, tačiau visiškai vaikai atpažįsta save tik būdami 18-24 mėn, t.y antrųjų gyvenimo metų pabaigoje.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 8 KB
  • 2012 m.
  • 3 puslapiai (1118 žodžiai)
  • Įsisąmoninti ir neįsisąmoninti savęs vertinimo aspektai
    10 - 1 balsai (-ų)
Įsisąmoninti ir neįsisąmoninti savęs vertinimo aspektai. (2012 m. Birželio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/isisamoninti-ir-neisisamoninti-saves-vertinimo-aspektai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 06:01
×