Iškalba


Iškalbos teorinių žinių patikrinimo klausimai.


Graikų filosofas Aristotelis prieš daugiau nei 2000 metų suformulavo pirmąsias žinomas iškalbos taisykles, vadinamas įtikinėjimo priemonėmis: 1) ethos (kalbančiojo patikimumas, sukuriamas kūno kalba, kuri atitinka visuomenėje egzistuojančias normas); 2) logos (kalbos logika, pranešimo prasminė struktūra, argumentavimas); 3) pathos (auditorijos pažinojimas, mokėjimas ją paveikti emociniame ir jausmų lygmenyje). Šie elementai yra ir šiandien svarbūs kiekvienam geram pranešimui.

Kokie Cicerono suformuluoti retorikos klausimai, vadinami kanonais? Apibūdinkite juos. 0,75

Ciceronas suformulavo penkis retorikos klausimus, vadinamus kanonais: 1) išradingumas (argumentų plėtojimas ir tikslinimas); 2) išdėstymas (darnios argumentų struktūros suformavimas); 3) oratoriaus stilius (retorinis menas, pastangos taip pateikti argumentus, kad jie padarytų didžiausią įspūdį, poveikį klausytojams); 4) atmintis (viešų kalbų išmokimas atmintinai taip, kad jos skambėtų natūraliai); 5) kalbėsena (balso ir kūno kalbos panaudojimas klausytojams daromo įspūdžio sustiprinimui).

3. Pagal psichologines reakcijas viešų kalbų atžvilgiu, kokias grupes išskyrė Atwood? Trumpai apibūdinkite jas. 0,75

* Vengiantieji sakyti viešas kalbas. Tie, kurie bet kokia kaina vengia viešumos ir viešų kalbų.

* Besipriešinantys viešų kalbų sakymui. Tie, kurie vengia viešų kalbų, tačiau jas atlieka, kai yra priversti.

* Nesimpatizuojantys viešų kalbų sakymui. Tie, kuriems nėra sunku kalbėti viešai, tačiau, kurie neieško tam progų.

* Viešų kalbų sakymo entuziastai. Tie, kurie aktyviai ieško progų viešai pasisakyti.

Išvardinkite 5 iš S. Bates rekomendacijų siekiantiems iškalbos aukštumų. Trumpai jas pakomentuokite.

* Iškalbos mokymosi ir tobulinimosi procesuose reikia atrasti pramoginių elementų. Todėl svarbu aktyviam ir daug pastangų reikalaujančiam darbui suteikti žaismingumo. Iškalbos ugdymąsi galima paversti „kalbėjimo žaidimu“. Prisiverskite repetuoti kalbas, o po kiekvienos repeticijos apdovanokite save šokolado plytele ar pyragėliu. Repetuokitės svarbias kalbas, pasikvietę draugų, kurie būtų Jūsų „auditorija“ ir uždavinėtų klausimus, į kuriuos atsakinėtumėte žaismingai ir įdomiai. Būkite išradingi.

* Naudokitės visomis viešo kalbėjimo galimybėmis. Dauguma žmonių vengia kalbėti viešai. Kalbėjimo viešai praktikavimasis gali būti ir gimtadienio ar vardadienio proga išsakytas pasveikinimas, kuriam pasiruošėte, susidėliojote tekstą, apgalvojote veiksmus. Sugebėjimas patraukti dėmesį neformalioje aplinkoje, padeda kelti pasitikėjimą, kurio taip reikia viešo kalbėjimo situacijose.

* Pasinaudokite pagalba. Pasinaudokite šiuo leidiniu, paieškokite papildomos literatūros, pasinaudokite paskaitomis, susiraskite kursų, kreipkitės pagalbos į specialistus, klauskite patikimų draugų ir kritikų nuomonės ir patarimų. Perskaitę viešą pranešimą, apklauskite, kaip Jums sekėsi savo auditorijos. Tobulėjimui reikalingas išorinis įvertinimas.

* Stenkitės tobulėti. Galima nuolat tobulinti pranešimo kokybę, gilintis į tobulėjančias pranešimo pateikimo technologijas ir tobulinti pristatymo elementus, treniruoti balsą, kūno kalbą, siekti įtaigumo ir t. t.

* Investuokite į save. Galbūt reikia pasirūpinti išvaizdos detalėmis, kurios suteiktų solidumo, patikimumo. Galbūt reikalingi papildomi artikuliavimo kursai, logopedo konsultacijos, kurių metu pataisytumėte savo kalbėseną. Galbūt reikia padirbėti su kvėpavimu ir balso melodingumu.

* Bendraukite ir kalbėkite nuolat. Komunikavimas užmezga ryšius, padeda išspręsti problemas, padeda susivokti esamoje situacijoje, suformuluoti ateities viziją ir suteikia galimybes ją įgyvendinti.

* Pasakokite istorijas ir nutikimus. Istorijų ir nutikimų pasakojimas neformalioje aplinkoje draugų būryje, kolegoms, artimiesiems taip pat yra kalbėjimo praktikavimasis. Tai padeda užmegzti ryšį su aplinkiniais, suteikia vidinio pasitenkinimo, sudomina klausytojus.

Išvardinkite 5 svarbiausias PPT skaidrių rengimo rekomendacijas. Trumpai jas pakomentuokite. 0,75

* Naudoti kuo mažiau žodžių. Auksinė skaidrės taisyklė yra ne daugiau 7 punktų, kuriuose būtų ne daugiau kaip po 7 žodžius. Tokia skaidrė pabrėžia kalbančiojo žodžius, tačiau jos nereikia susikaupus skaityti. Dar geriau, kai punktai įvedami palaipsniui – kalbančiajam juos pristatant vieną po kito.

  • Psichologija Konspektas
  • Microsoft Word 37 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (12239 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ivadias
  • Iškalba
    10 - 3 balsai (-ų)
Iškalba. (2016 m. Sausio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/iskalba.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 23:29
×