Islamas ir islamizmas


Įvadas. Islamo demografija, paplitimas ir geopolitinė padėtis. Islamo vidinės srovės. Jų skirtumai. Istorinė islamo sklaida. Islamizmas. Jo priežastys ir bruožai. Islamo ir islamizmo dabartis,ateities perspektyvos. Literatūros sąrašas.


Islamas yra viena labiausiai paplitusių pasaulio religijų. Šiuo metu jis vienija daugiau nei milijardą tikinčiųjų visame pasaulyje ir kasmet ši religija vis labiau plinta, ypač Afrikoje. JAV šiuo metu gyvena apie milijonas musulmonų. Pirmiausia apie statistiką. Teisus buvo tas, kuris ją pavadino viena iš melo rūšių. Duomenys apie krikščionių ir musulmonų skaičių įvairiose pasaulio dalyse skiriasi kur kas daugiau negu procentų dalys.

Geografiškai islamas paplitęs visame pasaulyje: Didžiusia koncentracija yra Azijojos regionuose: Vidurio rytai, centrinė Azija, pietryčių Azija. Nemaža dalis Afrikos, Europoje islamas tai pat nėra svetimas: Kosovas, Albanija. Šituose regionuose egzistuoja daugiausia musulmoniškų valstybių. O praktiškai didžioji pasaulio valstybių dalis turi musulmonų piliečių kaip religinių mažumų.

Optimistiniai islamo demografai kalba, kad šiandien pasaulyje yra beveik du milijardai musulmonų, Afrikoje jų beveik pusė, JAV, pasak šių skaičiuotojų, – apie 10 mln. Prisiminę, kad žydų Valstijose yra tik 6 mln., patirsime, jog musulmonai netrukus turės ir žydų vertą įtaką. Pasak tų pačių optimistų, metinis musulmonų „prieauglis“ pasaulyje yra 6,4%. Per pastarąjį dešimtmetį jų padaugėjo visuose kontinentuose, išskyrus Lotynų Ameriką. Pažymėtina, kad Europoje „musulmonų“ prieauglis 1991–2000 m. siekė 142,35%, o Australijoje – net 257,01%. Antroje XX a. pusėje musulmonų skaičius apskritai pasaulyje išaugo 235%, tuo tarpu krikščionių – vos 47%. Tad islamas – akivaizdžiai sparčiausiai auganti religija.

Jei vakarų gyventojai yra senėja, (t.y., santykis jaunimo ir pagyvenęnusių žmonų yra žemas), tai musulmonų gyvenamose šalyse yra priešingybė. Pavyzdžiui, šiandien daugiau kaip pusė, Alžyro gyventojų yra jaunesni nei dvidešimt ir ši situacija yra panaši kitose šalyse. Šitie jauni gyventojai atkurs ir padidins gyventojų augimą musulmonų šalyse kitame tūkstantmetyje. Šiaurės Amerika ir Europa turi vis labiau ir labiau senstančius gyventojus, ir viena iš neramiausių socialinių naujo tūkstantmečio svarstomų problemų bus surasti efektyvesnę priemonę, kad išsilygintų gyventojų proporcijos tarp pagyvenusiųjų ir jaunimo. (Pavyzdžiui, nauji eutanazijos įstatymai Nyderlanduose, ir tebevykstantys debatai daugelyje šalių apie šią svarstomą problemą.) Medicininės tecnologijos gali patikinti vidutinę gyvenimo trukmę iki aštuntuonesdešimties metų ir daugiau, nors aktyvi gyvenimo trukmė neauga taip greitai. Senstantieji gyventojai su jų padidintomis sveikatos priežiūros kainomis laikoma didesne socialine ekonomine našta visuomenei. Senstantys gyventojai yra linkę būti letesni ir vangūs, tuo tarpu jauni gyventojai labiau bus ryškūs ir energingi. Dėl to musulmoniškos šalys yra jaunesnės, jų gyventojai veržlesni, todėl ir tų šalių demografinis augimas yra žymiai didesnis, nei vakarų kultūros.

  • Sociologija Referatas
  • Microsoft Word 23 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (2344 žodžiai)
  • Universitetas
  • Sandra
  • Islamas ir islamizmas
    10 - 3 balsai (-ų)
Islamas ir islamizmas. (2017 m. Kovo 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/islamas-ir-islamizmas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 17:44
×