Islamas konspektas


Islamas šiuolaikiniame pasaulyje 1 paskaita. Islamo mokymas ir ritualai. Džibrailas Gabrielius. Mikailas Mykolas. Iblis šaitan –. Salat namaz.

AlFaticha (atveriančioji) – pirmoji sura arba pirmasis skyrius. Šiuo skyriumi pradedamas Koranas. Šiuolaikinis islamas dabartiniame pasaulyje yra antroji religija pagal išpažinėjų skaičių (~1,5mlrd). Azijoje islamą išpažįsta 22% gyventojų, Afrikoje – 41%, Europoje – 4,4%, Australijoje ir Okeanijoje – 1,3%. Azijos valstybėse daugiausia: Indonezija (83%), Pakistanas, Bangladešas, Indija, Iranas, Turkija ir t.t. Europoje: dab. Rusija, Prancūzija, Vokietija, Serbija ir Juodkalnija, Bosnija ir Hercogovina, Didžioji Britanija, Albanija, Italija. Amerikoje 4,5mln. (2%) islamą išpažįstančių.

Pati etnologinė žodžio kilmė yra nuo veiksmažodžio asalema (priimti islamą) iš čia eina kiti žodžiai: salam (taika). Musulmonai turi 2 atšakas: sunitus ir šiitus. 120 valstybėse yra musulmonų bendruomenių. Iš jų maždaug 35-iuose musulmonai sudaro daugumą. 28 Afrikos ir Azijos valstybėse islamas yra oficiali religija (Saudo Arabija (islamo lopšys), Egiptas, Kuveitas, Iranas, Pakistanas ir t.t.). Kai kurių valstybių pavadinimuose žodis islamas yra įtrauktas į valstybės pavadinimą (Irano islamo respublika, Pakistano islamo respublika ir t.t.). Tuose valstybėse kur vyrauja islamas, politiniame gyvenime egzistuoja ir musulmoniškos pakraipos politinės partijos, kurios ir darė didžiulę įtaką šalies vidiniame ir politiniame gyvenime. Viena organizacija dabar labai minima – musulmonų brolija, ji dabar valdo Egiptą. Taip pat su musulmonybe yra ir medresės (mokykla) - Korano mokyklos. Yra ir musulmoniškieji universitetai, garsiausias yra Kaire (čia ruošia musulmonų dvasininkus, išsilavinimas yra aukšto lygio).

Pats islamas atsirado 7 a. pr. Šios religijos atsiradimas ir jos išplitimas pasaulyje nebuvo tik vieno žmogaus, Mahometo, skelbiamų pamokslų rezultatas. Naujos religijos atsiradimo priežastys buvo materialios ir ekonominės. Tuo metu griuvo senovės arabų patriarchalinė visuomenė su jos santvarka, vyko tarpusavio genčių vaidai. Kartu vyko visuomenės tobulėjimas ir stabmeldystės atsisakymas. Nauja religija pati savaime aišku negalėjo atsirasti neperėmus kai kurių elementų iš kitų religijų (judaizmas, krikščionybė ir kt.).

Laikotarpis iki islamo atsiradimo vadinamas alDžahilija. Dar iki islamo atsiradimo jau buvo pastatyta šventovė Kaaba (kubo formos) Mekoje. Joje buvo 360 datilų arba stabų. Juodasis akmuo irgi jau buvo įmūrytas mečetėje. Egzistavo kita religija – judaizmas. Jį daugiau paskelbė toje teritorijoje žydai emigrantai iš Romos imperijos. Patys judėjai Arabijoje daugiausia buvo ne kiek amatininkai ir žemdirbiai, kiek pirkliai.

20 a. antroje pusėje atsiranda terminas islamiškasis bumas (sprogimas). Jis prasidėjo 1978 metų Irano revoliucija. Nuo to laiko prasidėjo ir stiprėjo vadinamasis islamiškasis faktorius. Kai kurie tyrinėtojai pavadino šį laikotarpį islamo renesansu. Daugumoje šalių vyksta islamo politizavimas, tiksliau politikos islamizavimas. Labiausiai pasireiškia srovė – fundamentalizmas. Jo pasekėjai siekia sugrįžti prie islamo ištakų, prie islamo įstatymų, kuriuos nustatė pats Alacho pasiuntinys pranašas Mahometas. Jie siekia musulmoniškos valstybės, vieningos islamiškos teokratinės valstybės, imperijos – kalifato atkūrimo. Praktinis islamo valdžios ir teisės koncepsijų pritaikymas akivaizdus Irane, Pakistane, Alžyre. Savo laiku – Afganistane. Atsiranda organizacijos, kurios vėliau tampa politinės. Atsirado OsamabinLadenas (smilkalų sūnus) su organizacija Alkaida. Artimuosiuose Rytuose organizacijos: chamas, hesbola. Kai kurie musulmonų teoretikai bando surasti ir trečią visuomenės plėtros kelią, ne kapitalistinį ir socialistinį, o laisvą ir nuo žmogaus išnaudojimo kito žmogaus atžvilgiu ir nuo bedieviškumo.

  • Microsoft Word 26 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (2567 žodžiai)
  • Kristina
  • Islamas konspektas
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Islamas konspektas. (2015 m. Gegužės 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/islamas-konspektas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 07 d. 06:39
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo