Islamo teologija, kokia ji?


Įžanga. Islamas ir islamo išpažinėjai. Dievo sąmprata islame. Pranašas – Muhammmedas. Dievo knyga – Koranas. Pirmasis „Islamo stulpas“ – Tikėjimas. Antrasis „Islamo stulpas“ – Malda. Trečiasis „Islamo stulpas“ – Zakiatas. Ketvirtasis „Islamo stulpas“ – Pasninkas. Penktasis „Islamo stulpas“ – Piligrimystė. Vyrų ir moterų vaidmuo šeimoje. Išvados. Literatūra.


Musulmonai – jauniausios monoteistinės, su Abraomu susijusios, religijos išpažinėjai. Pagal islamo tradiciją musulmonai ieškojo Dievo istorijoje. Jų šventasis Koranas suteikė jiems istorinę misiją. Jų pagrindinė pareiga buvo sukurti teisingą bendruomenę, kurioje su visais jos nariais, net ir pačiais silpniausiais ir pažeidžiamiausiais, būtų elgiamasi absoliučiai pagarbiai. Sukūrę tokia visuomenę ir joje gyvendami jie galėtų ptirti dieviškumo ženklus, nes gyventų pagal Dievo valią. Musulmonas turi padėti istorijai pildytis, o tai reiškia, kad valstybės reikalai neatitraukia nuo dvasingumo, bet yra pati religijos esmė. Politinė musulmonų bendruomenės gerovė yra didžiausios svarbos reikalas. Kaip ir bet kurį religinį idealą, ją pasiekti yra neįtikėtinai sunku šiomis netobulomis ir tragiškomis istorijos sąlygomis, tačiau po kiekvienos nesėkmės musulmonai privalo atsitiesti ir pradėti viską iš naujo.

Koranas – šventoji Knyga, pagal musulmonus, yra galutinis Dievo mokymas žmonijai, apreikštas per pranašą Muhammadą.

Pati svarbiausia ir islamo pasaulį ruškiausiai fromavusi kasdieninio musulmonų gyvenimo pareiga – tai „antrasis stulpas“, apeiginė malda (salatas). Salatas atliekamas penkis kartus per parą: prieš pat saulėtekį, vidurdienį, popietę, po saulėlydžio ir artinantis nakčiai. Kiekviena malda prasideda intencijos formulavimu, pavyzdžiui, pasiryžimu atlikti visus tris vakaro ciklus (rak’a). Per vieną rak’a besimeldžiantysis stovėdamas kartoja žodžius Allahu akbar, „Dievas (visų) didesnis“, ir Fatiha. Tada jis nusilenkia visu kūnu, paliečia rankomis kelius ir vėl atsitiesia sėdėdamas ant kojų ir vėl nusilenkia kniūbsčias. Ritualinė švara yra svarbiausia sąlyga. Po kiekvieno mažesnio susiteršimo būtinas mažesnysis apsiplovimas: tekančiu vandeniu, kurio niekas nelietė, nuplaunamas veidas, dalis galvos, rankos iki alkūnių ir pėdos iki kulkšnių. Ilgainiui susiklosčiusios apsiplovimo detalės turi būt vykdomos tiksliai, kaip nustatyta. Norint atlikti salatą, paknka susirasti bet kokią švarę vietą, nesvarbu kur – laukuose, traukinyje, savoparduotuvėje ar įstaigoje. Pasitiestas maldos kilimėlis užtikrina vietos švarumą.

Trečiasis „stulpas“ – zakatas, išmaldos mokestis. Kaip rodo šiožodžio šaknis ZKJ, iš pradžių jis reiškė tapimą skaisčiam ir juo buvo nusakoma „paskola Dievui“. Įstatymas apibrėžė tikslią mokamąją sumą. Pajamos turėjo būt panaudojamos, anot Korano (sūra 9,60), vargšams, neišgalintiems, mokesčių rinkėjams, tiems, kuriems sustiprinti religinį uolumą, vergams, kurie nori išsipirkti iš vergijos, skolininkams, kurie nuskurdo aukodami labdarai, ir galiausiai „(ėjimui) Dievo keliu“, t. y. patiems įvairiausiems tikslams – šelpti vargingus keliautojus ir įrengti naudingų statinių, tokių kaip visuomeniniai fontanai.

  • Microsoft Word 65 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2467 žodžiai)
  • Universitetas
  • Violeta
  • Islamo teologija, kokia ji?
    10 - 1 balsai (-ų)
Islamo teologija, kokia ji?. (2017 m. Balandžio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/islamo-teologija-kokia-ji.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 27 d. 03:58
×