Išnyksta kalba – išnyksta tauta. Kodėl?


Kalba ir Literatūra. Išnyksta kalba – išnyksta tauta. Kodėl.

1547 metais Karaliaučiuje pasaulį išvydo pirmoji lietuviška knyga – Martyno Mažvydo „Katekizmo prasti žodžiai...“ ir kreipėsi į skaityroją:

Mažvydas pirmasis sudarė lietuvišką abėcėlę ir išspausdino savo knygelėje, kad lietuviai galėtų skaityti gimtąja kalba. Taip buvo parengta dirva lietuviškam žodžiui augti.

Tačiau lietuvių kalbos ir literatūros vystymasis plėtojosi ne itin sklandžiai. Buvo ne kartą kilusi grėsmė lietuvių kalbos išlikimui. Visų pirma, susikūrus Žečpospolitai, XIX a. pab. Lietuva atsidūrė ant sulenkėjimo slenksčio. Kiek vėliau ir carizmo našta užgulė Lietuvą.

Bet visgi stiprėjant priespaudai, didėjo ir veržimąsis į šviesą. Net 1864 metais, uždraudus spaudą ir suvaržius lietuvių kalbą, nesustojo augti lietuviška knyga, kalba. Knygnešiai slaptais takais gabeno spaudą iš Prūsijos ir skleidė persekiojamą lietuvišką žodį po visą Lietuvą. Sustiprėjęs lietuvių tautinis judėjimas sudarė sąlygas atsirasti lietuviškajai periodinei spaudai – pirmajam laikraščiui „Aušra“ ir žurnalui „Varpas“.

Po pasiaukojamos ir atkaklios tautos kovos užlietuvišką žodį, 1904 metais spaudos draudimas buvo panaikintas.

  • Microsoft Word 10 KB
  • 2015 m.
  • 2 puslapiai (346 žodžiai)
  • Mokykla
  • Aurimas
  • Išnyksta kalba – išnyksta tauta. Kodėl?
    10 - 6 balsai (-ų)
Išnyksta kalba – išnyksta tauta. Kodėl?. (2015 m. Kovo 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/isnyksta-kalba-isnyksta-tauta-kodel.html Peržiūrėta 2020 m. Gruodžio 05 d. 23:59
×
35 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo