Ispanijos makroekonomikos elementų analizė


Įvadas. Teorinė dalis. Makroekonomika. Nedarbas. Infliacija. Bendras vidaus produktas. Bendras nacionalinis produktas. Ispanijos pagrindinių ekonominių rodiklių lyginamoji analizė. Infliacija. Nedarbas. Bendras vidaus produktas (BVP). Bendras nacionalinis produktas (BNP). Išvados. Literatūros sąrašas.


Ekonomika yra labai platus mokslas, ji tiria individų elgseną esant nuolatiniam gamybos faktorių trūkumui, daro įtaką vartojimui, paskirstymui, produkcijai bei ūkinei veiklai. Ji tiria kaip žmonės, jų grupės ar organizacijos priima sprendimus, nagrinėja kaip geriausiai panaudoti ribinius išteklius siekiant patenkinti visuomenės poreikius. Galima išskirti du skyrius – mikro- ir makro- ekonomika. Šiame darbe panagrinėsiu makroekonomiką ir jos reiškinius, kaip nedarbas, BVP, BNP, infliacija iš arčiau. Šie makroekonomikos analizuojami reiškiniai juntami kiekvieno mūsų gyvenime ir vertinami įvairiais pobūdžiais, jie lemia šalies laimėjimus ir nesėkmes.

Viena svarbiausių makroekonominių problemų yra nedarbas. Nedarbas – tai socialinis reiškinys, kai darbingas asmuo neturi darbo. Daugelis žmonių, netekę darbo, praranda šaltinį, patiria gyvenimo lygio smukimą, psichologinį diskomfortą.  Prie to nepriskiriami nepilnamečiai, pensininkai, neįgalieji negalintys dirbti bei žmonės, turintys pakankamai turto, iš kurio gali pragyventi. Pasak Dr. Rimanto Kuodžio („Moderni makroekonomika“, 45psl.), vienas svarbiausių nuosmukių bruožų yra tas, kad po jų dažniausiai seka nedarbo, t.y. žmonių, kurie nori dirbti ir aktyviai ieško darbo, bet jo negali rasti, skaičiaus padidėjimas. Kartu su augimu ir verslo ciklais, nedarbo problema yra viena svarbiausių klausimų makroekonomistams, o paprastiems žmonėms – svarbiausias.

Ja vadinamas bendrojo kainų lygio kilimas, dėl kurio krinta piniginio vieneto galia. Vytautas Snieška vadovėlyje „Makroekonomika“ ( 418psl.) rašė, kad tai ne vienkartinis kainų pakilimas, o nuolatos besitęsiantis reiškinys, trunkantis gana ilgai. Bet infliacija nėra bet koks kainų kilimas, tai nėra tam tikrų prekių arba jų grupių kainų didėjimas. Kai kurių prekių kainos net ir infliacijos sąlygomis gali išlikti nepakitusios arba sumažėti. Infliacijos skaičiavimo metodika - sulyginamas kiekvienos prekės ar paslaugos kainos pokytis ir nustatoma, kokią dalį ta prekė ar paslauga sudaro vartojime. Šie du reiškiniai: nedarbas ir infliacija, yra vienos iš opiausių ir sudėtingiausių šiuolaikinių makroekonomikos problemų. Tai neigiamai veikia ekonomiką ir sukelia daug nepageidaujamų socialinių padarinių. Įprastai esant nedidelei infliacijai vienos prekės kaina nekyla po truputį kiekvieną mėnesį. Ji gali pakilti net keliais dešimtimis nuošimčių vieną kartą per kelis metus, bet jei išlaidos tai prekei sudaro nedidelę dalį išlaidų, toks vienos prekės kainos pakilimas nesukelia didesnio infliacijos šuolio. Kainų kilimas reiškia pinigų perkamosios galios mažėjimą, tai yra realiojo darbo užmokesčio kritimą. Pasak V.Skomino („Makroekonomika“, 43psl.) infliaciją gali sukelti daug priežasčių. Svarbiausios – per didelis pinigų pasiūlos didėjimas, perteklinė pinigų emisija. Kaip rodo pasaulio patirtis ilgai besitęsianti ir reikšminga infliacija negali būti nesant perteklinei pinigų emisijai.

  • Microsoft Word 101 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (1976 žodžiai)
  • Universitetas
  • Greta26
  • Ispanijos makroekonomikos elementų analizė
    10 - 8 balsai (-ų)
Ispanijos makroekonomikos elementų analizė. (2016 m. Balandžio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/ispanijos-makroekonomikos-elementu-analize.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 28 d. 20:59
×
107 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo