Ispanų tapyba. Diegas Velaskesas


Diegas velaskesas. (1599 – 1660). Velaskesas. Velaskesas – karališkasis tapytojas. Tapybos pradžia. Velaskeso tapyba. Velaskesas – charakterių tapytojas. Velaskesas – rūmų tapytojas. Popiežius Inocentas X. 1650 m. Bredos atidavimas“. Žymiausias Velaskeso paveikslas - ,,Meninos“ (Freilinos) 1656 m. Freilinos“. Naudota literatūra.

Pirmieji paveikslai buvo labai tamsūs, kaip Karvadžio. Juose pavaizduoti stačiokiški kaimo žmonės, ir kiekvienas veidas – tikro asmens paveikslas. Rūpestingai nutapyti ne tik veidai, bet ir darbo įrankiai, namų rakandai, virtuvės indai.

Moteris su kiaušiniais, Diegas Velaskesas 1618 m.

Velaskesas fiksuodavo viską, ką priešais save matė, lyg tai būtų natiurmortas. Atrodo, kad jis pats yra tame paveiksle – kaip reporteris, fotoaparatu įamžinantis kiekvieną detalę.

Senyvas žmogus, išsekintu, raukšlėtu veidu, apiplyšusiu apsiaustu, didžiulė apvalios formos gertuvė, glazūtuotas ąsočio paviršius ir šviesos žaismas skaidriame stikle – viskas nutapyta taip įtikinamai, kad atrodo, jog tuos daiktus galėtume paliesti. Vyrauja rudi, pilki, žalsvi tonai. Ir viskas čia sujungta į sudėtingą ir harmoningą visumą, kurios negalės pamiršti nė vienas, kuris bent kartą buvo prie šio paveikslo sustojęs.

Velaskesas pavaizdavo mažąjį princą ant ponio, kad atrodytų didesnis. Princas Karlas, 1635 – 1636.

Šiame paveiksle, kuriame nutapytas dvejų metukų Ispanijos princo Prospero portretas nėra nieko netradiciško. Bet originale įvairūs raudonos spalvos atspalviai ( nuo prabangaus persiško kilimo iki aksominės kėdės, užuolaida, rankovės, rausvi vaiko skruostai), suderinti su šaltais sidabriškai baltais ir pilkais tonais, priblėstančiais į paveiklo gilumą, susijungia į nepakartojamai darnią visumą. Net tokioje nereikšmingoje detalėje kaip šunelis ant raudonos kėdės, galima įžvelgti meistriškumą, kuris daro tiesiog stebuklus.

Pagrindinė Velaskeso užduotis rūmuose buvo tapyti karaliaus ir karališkosios šeimos žmonių portretus.

  • Menai Skaidrės
  • MS PowerPoint 6136 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 40 puslapių (1036 žodžiai)
  • Laura
  • Ispanų tapyba. Diegas Velaskesas
    10 - 4 balsai (-ų)
Ispanų tapyba. Diegas Velaskesas. (2015 m. Gruodžio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/ispanu-tapyba-diegas-velaskesas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 15:55
×