Išsivysčiusių šalių tarptautinė ekonominė politika Japonijos atvejis


Išsivysčiusių šalių tarptautinė ekonominė politika Japonijos atvejis.

Japonija yra žinoma kaip tobuliausių technologijų, didžiausio pragyvenimo lygio ir aukščiausių kainų šalis. Ilgus metus Japonijos ekonomika vadinta antra pagal dydį pasaulyje, pastaruoju laikotarpiu patiria didžiausius nuosmukius. Šalies socialinė padėtis taip pat labai pablogėjusi.

Japonija yra pramoninė laisvos rinkos ekonomikos šalis. Sritys, kuriose Japonija santykinai yra stipriai technologiškai pažengusi, yra mašinų gamyba, pramonės ir transporto įranga, elektronikos prietaisai, chemijos pramonės, metalo apdirbimas, mechaniniai įrankiai, organinių medžiagų perdirbimas bei spalvotieji metalai. Pastaraisiais metais Japonijos ekonomika vis labiau dereguliuojama ir privatizuojama.

Visgi prasidėjusi pasaulinė krizė paveikė ir Japoniją. 2008 metų viduryje Japonijos vyriausybė oficialiai pripažino, kad šalies ekonominė situacija prastėja. Šalis pareiškė, kad ilgiausias pokario ekonominis augimas galų gale baigiasi ir prasideda ekonomikos nuosmukis. Buvo teigiama, kad Japonijoje, kurios ekonomika pastaruosius šešerius metus augo vidutiniškai 2,2% kasmet, gali prasidėti stagfliacijos procesas (Stagfliacija – situacija, kai tuo pačiu metu yra aukšta infliacija bei aukštas nedarbo lygis.). Esant stagfliacijai lėtėja šalies ekonominis augimas ir kyla prekių bei paslaugų kainos.

Mūsų šalies BVP 1 gyventojui taip pat kasmet augo ir nuo 2005-2008 m. padidėjo 4 200 $, labai panašiai kaip ir Japonijos (4 400$). Skirtumas tas, kad Lietuvos BVP 1 gyv. per 2008 m. išaugo 1 400$ – dvigubai daugiau nei Japonijos.

Pagal BVP iš viso Japonija užima 3 vietą pasaulyje (4 417 mlrd. $), o Lietuva tik 79 ( 59,59 mlrd. $).

Kaip matome, Japonijos bendrasis vidaus produktas kasmet augo. Nuo 2000 metų iki 2008 metų jis padidėjo1467 mlrd. dolerių.

Lietuvos rodikliai palyginus su Japonijos duomenimis yra labai nedideli, Lietuvos BVP sudaro apie 1,35 % Japonijos BVP (lyginant 2008 metus).

Šalies infliacijos lygis 2005-2007 gruodžio laikotarpyje buvo nedidelis. Jis buvo maždaug pastovus ir neperžengdavo 1% ribos. Nuo 2008 metų sausio mėnesio padėtis pradėjo keistis ir infliacija pradėjo kilti.

Infliacija Japonijoje 2008 metų liepos mėnesį pasiekė naujas dešimtmečio aukštumas ir viršijo visų analitikų lūkesčius. Grynoji infliacija, į kurią yra neįtraukiami vaisių, daržovių bei žuvies kainų pokyčiai, išaugo iki 2,4 procentų.

Tačiau nors infliacija Japonijoje ir kopė į naujas aukštumas, analitikai teigė, kad centrinis Japonijos bankas negalėtų padidinti bazinę palūkanų normą, kuri tuo metu buvo 0,5 procento.

Kaip ir daugumoje valstybių, pagrindinė indekso mažėjimo priežastis yra sumažėjusios naftos kainos bei stabilizavusios maisto kainos. Pasak analitikų šis kainų augimo sumažėjimas neleido Japonijos centriniam bankui keisti bazinių palūkanų iki metų pabaigos, tačiau šiais metais jau tikėtinas palūkanų kėlimas.

Palyginus Japonijos duomenis su Lietuvos, pastarosios infliacijos lygis yra labai aukštas. Nuo 2004 metų jis nuolat kilo. 2007 metais pasiekė 8%, o jau 2008 metų sausio mėnesį viršijo 9%. Pastarųjų metų infliacija buvo peržengusi net 12 %, tik metų pabaigoje grižo prie 9%.

Šių metų sausio metinė infliacija, palyginti su 2008 m. sausiu, sudarė 9,6%. Vasarį Lietuvoje fiksuota 8,7% vidutinė metinė infliacija, o kovo mėnesį 7,7%. Taigi yra pastebima, kad infliacija po truputį mažėja. Pagrindinės kovo mėnesį sumažėjusios infliacijos priežastys yra maisto produktų, gyvenamųjų namų kainų smukimas bei sumažėjusios vežimo išlaidos.

  • Microsoft Word 144 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (3542 žodžiai)
  • Universitetas
  • Žilvis
  • Išsivysčiusių šalių tarptautinė ekonominė politika Japonijos atvejis
    10 - 4 balsai (-ų)
Išsivysčiusių šalių tarptautinė ekonominė politika Japonijos atvejis. (2015 m. Lapkričio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/issivysciusiu-saliu-tarptautine-ekonomine-politika-japonijos-atvejis.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 15:39
×