Ištekliai ir energetika (10 klasė)


Išteklių skirstymas. Kuro ir energijos balansas. Didžiausi akmens anglių telkiniai. Akmens anglių gavyba. Naftos ir gamtinių dujų telkiniai didžiausi. Daugiausiai gamtinių dujų išgaunančios šalys. Elektros energetika. Šiluminės elektrinės. Branduolinė energetika. Černobylio AE avarija. Fukušimos AE avarija. Vėjo ir bangų energija. Bangų energija. Vėjo energija. Saulės šiluma ir biomasė. Saulės šiluma. Žemės gelmių geoterminė ir potvynių atoslūgių energija. Geoterminė energija.


Kuro ir energijos balansas. Tai skirtingų šalių įvairių energijos šaltinių naudojimas, jis skiriasi kiekvienoje šalyje pagal šalies padėtį (prie jūros, šilto klimato zona, vėjuotos vietovės, iškastinio kuro telkiniai), taip pat šaliai priimtinesnis būdas, pvz.: naftą nusipirkti pigiau, nei statyti naują šiluminę elektrine ar pan. Šis balansas pasako skirtingų šalių pagrindinius naudojamus energijos šaltinius.

Europoje vyrauja nafta. Vokietijoje ir Lenkijo svarbų vaidmenį užima akmens anglys. Olandijoje gamtinės dujos, nes jų šalis turi labai daug. Norvegija naudoja vandens energiją, nes turi daug sraunių upių.

Šiaurės jūra (D.Britanija, Norvegija, Danija)

“Draugystė” - tarptautinė magistralinių naftotiekių sistema, kuria Rusijos nafta tiekiama Baltarusijai, Ukrainai, Lenkijai, Slovakijai, Čekijai, Vengrijai, Vokietijai. Draugystės naftotiekis yra vienas ilgiausių pasaulyje, daugiau kaip 5200 km ilgio. Naftotiekis atsišakoja ir į dar daug kitų EU šalių.

Nord Stream (Šiaurės srautas) – 2011 m. pradėjęs veikti 1200 km ilgio Rusiją ir Vokietiją jungiantis dujotakis.

Aliaskos naftotiekis – 1300 km ilgio jungiantis Baforto jūros ir Aliaskos įlankos pakrantes.

Elektros energetika – elektros energijos gamyba, perdavimas ir naudojimas. Gamyba ir naudojimas vyksta beveik tuo pačiu metu, dėl elektros srovės didelio greičio.

Tekančio vandens energija yra neišsenkanti. Hidroelektrinės dažniausiai statomos retai gyvenamose srityse, ilgas jų veikimo laikas, o pagamintos elektros energijos kaina ir eksploatacijos išlaidos yra nedidelės, nes nereikia naudoti kuro. Elektros energijos gamyba laikoma švaria, tvenkiniuose galima kaupti vandenį ir sumažinti potvynių riziką bei tiekti vandenį per sausras.

  • Geografija Konspektas
  • Microsoft Word 27 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (919 žodžiai)
  • Darija
  • Ištekliai ir energetika (10 klasė)
    10 - 10 balsai (-ų)
Ištekliai ir energetika (10 klasė). (2016 m. Balandžio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/istekliai-ir-energetika-10-klase.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 22:42
×