Istorijos metraštininkai dramoje „Skirgaila“


Grupė. „Istorijos metraštininkai“. Tikslas – charakterizuoti žmones. Pristatymo autoriai. Laikas. A. Pabaigos Lietuva. Kova dėl jos savarankiškumo, kova tarp senosios. Lietuvos padėtis Europoje. Europos kultūros lygis XIV amžiaus pabaigoje apibūdinamas kaip universitetų kultūra. Ona Duonutė. Dramos konflikto priežastis – ona duonutė. Susidūrus priešingiems skirgailos ir onos interesams. Onos įkalinimą ir vedybas per prievartą Lietuvos valdovas įvardija kaip neišvengiamą likimą. Iš pirmo žvilgsnio buvusi nuolanki auka. Dramos gale mes pamatome, jog viduje ona stipri asmenybė. Skirgailos priešas- vokiečių riteris keleris. Keleris gudrus ir narsus karys. Dramos pabaigoje keleris, pamilęs oną duonutę. Net ir sunkiausiu momentu jis išlieka riteriu „Riteriui jo žodis. Įsakęs palaidoti kelerį gyvą. Stardas. "Išvyk iš mūsų krašto svetimšalius atėjūnus. Stardas taip supykęs buvo, kad jam nepavyko įtikinti skirgailos ir visų kitų. "Geriau žūti šitam nelaimingam kraštui. Bet galiausiai, stardui tenka mirti neapykantoje. Žinoma, stardas- senyvas žmogus. Skurdulis.


Europos kultūros lygis XIV amžiaus pabaigoje apibūdinamas kaip universitetų kultūra. Lietuva kitu šalių akivaizdoje atrodė kaip lenkijos provincija – neturėjo raštinės ir kitų valstybinių institucijų. Atotrūkis tarp europos šalių ir lietuvos buvo didelis.

Susidūrus priešingiems skirgailos ir onos interesams, atsiranda konfliktas: kunigaikštytė priešinasi už ją atliktiems sprendimams, gina savo taurius jausmus, kol tuo tarpu skirgailai tautos likimas atrodo svarbesnis už jos norus ir jausmus.

Įsakęs palaidoti kelerį gyvą, skirgaila įrodo savo galią, bet moraliai jis pralaimi. Jo žiaurumas užgožia vertingiausius bruožus- riteriškumą, atvirumą, gebėjimą aukotis dėl kitų.

Nuo pat pradžių Stardas bandė visus atkalbėti nuo naujo Dievo priemimo, teigė jog šį Dievą priėmus niekas nepateks į dangų, Skirgailai net pasakė išvaryti svetimšalius atėjūnus, pareiškė jog tai piktasis Dievas. Jis visaip bandė įsiteikti kunigaikščiui ir įkalbinti jį, kad neatsisakytu senų Dievų.

Stardas taip supykęs buvo, kad jam nepavyko įtikinti skirgailos ir visų kitų, kad tikėtų į senus dievus, jog net sudaužė savo kanklias pareikšdamas, kad šitam nelaimingam krasštui geriau būtų žūti, jog jam čia ne vieta jų tarpe.

Bet galiausiai, stardui tenka mirti neapykantoje, nieko neįtikinusiam, tik pats tikėdamas į senus dievus ir šaukdamasis jų.

Žinoma, stardas- senyvas žmogus, tad jam buvo sunku įsileisti naujoves.

  • Lietuvių kalba Skaidrės
  • MS PowerPoint 6222 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (632 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Tomas
  • Istorijos metraštininkai dramoje „Skirgaila“
    10 - 3 balsai (-ų)
Istorijos metraštininkai dramoje „Skirgaila“. (2017 m. Rugsėjo 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/istorijos-metrastininkai-dramoje-skirgaila.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 10:00
×