Istorijos paminklų pažinimas


2015 02. Memorialinė vertė. Kuo senesnis tuo vertingesnis. Archeologijos paminklai. Galima istorinė vertė suteikia pakankamai svorio , kad objektas laikinai būtų įrašytas į saugomų objektų sąrašą Piliavietės. Laidojimo vietos. Grupiniai kapai. Vienos šeimos ar vieno asmens kapai. Laidojimo užkasimo vietos. Įvykių vietos. 2015 03. Lietuvos valstybės branduolyje esantys paminklai. Maišiogalos piliakalnis pilis. Medininkų pilis. Aukštaitijoje esantys paminklai. Panemunių ir Kauno krašto paminklai.

Objektas gali tapti paminklu kai jis pasižymi kultūrine verte. Kultūrinę vertę sudaro : architektūrinė, archeologinė, memorialinė, religinė, urbanistinė, istorinė, meninė, mokslinė, techninė , technologinė vertės.

Istorinę vertę turi tie objektai, kurie tiesiogiaisusiję su istoriškai reikšmingais įvykiais, judėjimais, reiškiniais, neformaliomis žmonių grupėmis, istoriškai reikšmingomis organizacijomis.

Istorinė vertė- viena iš paminklų dedamoji dalis

Kai kuriais atvejais istorinė vertė gali būti vienintelė

Kai istorinė vertė yra viena iš kelių dedamųjų, sudarančių kultūrinę vertę ( pvz.: Maironio namas Kaune; Pažaislis- architektūrinė, meninė vertė, tačiau yra ir istorinės vertės, susijusios su sukilimų vadais).

Istorine verte pasižyminčių objektų yra labai daug

„svoris“ istorinio įvykio arba asmens su tuo susijusiu; objektu, susijusiu su lemtingais svarbiais, reikšmingais įvykiais arba labai reikšmingom asmenybėm ( balai nuo 10 iki 6);

Regioniniai ir vietinės svarbos istoriniai įvykiai arba su tuo regionu susiję žymūs žmonės ( pvz.: Kaunas ir jo regionas; Kaune dirbo sukilimo vyriausybė- kalba eina apie sukilėlių kapus).

Unikalumas arba retumas. ( Paminklus galima skirstyti chronologiškai, temiškai ir t. t.). Pvz.: piliakalniai. Unikalus piliakalnis- Apuolės piliakalnis ( mena baltų ir vikingų kovas).

Kupiškio rajonas, Skapiškio miestelis- mena I Pasaulinio karo karių kapines, kur palaidoti suomių kariai.

Senumas istorinio įvyko ar asmens, kurį objektas mena. Iki XIX a. objektai – 9-10balų. XX a. pradėjo rastis daug istorinių paminklų;

Objekto tiesioginis ryšys su įvykiu ar asmeniu. Objektas turi priminti apie įvykį ar asmenį;

Autentiškumas. Kuo mažiau autentiškumo tuo mažiau ir vertės (pagal Falden ir Jukileta ???????) .Pvz KGB rūmai Vilniuje yra pakankamai autentiški.

Autentiškas yra tas objektas, kuris buvo toks sukurtas arba dėl gamtinių priežasčių apgadintas ( tačiau jei žmogus prisiliečia tai nėra itin autentiška). Pvz.: partizanų bunkeriai; kai buvo statomi bunkeriai buvo tik jaunas miškas, tačiau prabėgus daugeliui metų miškas užaugu , tačiau partizanų bunkeriai vis vien laikomi autentiški, nes žmogus čia neprisilietė.

Lkz.lt – „memorialinis“ turi 2 reikšmes: atmintiną įvykį ar asmenį liečiantis, kam nors atminti daromas. Tarptautinis žodžių žodynas: memorialinis skiriamas, kurio nors atminimui. Memorialas- statinys, ansamblis arba kompleksas reikšmingam įvykiui (dažniausiai tragiškam) ar asmeniui atminti. ( iš lot. kalbos memorialis-> atmintinas).

Memorialinis – PASKIRTAS objektui ar asmeniui.

Memorialinę vertę ( siaurąja prasme) turi objektas, kuris buvo sukurtas, kurio nors istorinio įvykio objektas nėra tiesiogiai susijęs ar „matęs“.

Objektas gali pasižymėti ir istorine ir memorialine prasme (Pvz.: Kauno karo muziejaus aikštė, nežinomo kario kapas; memorialinis statinys. Karo muziejaus aikštė yra labiau memorialinės prasmės nei istorinės.

  • Istorija Konspektas
  • Microsoft Word 30 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (2530 žodžiai)
  • Žygis
  • Istorijos paminklų pažinimas
    10 - 5 balsai (-ų)
Istorijos paminklų pažinimas. (2015 m. Lapkričio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/istorijos-paminklu-pazinimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 23:01
×