Istorinė ir kultūrinė XX amžiaus vidurio situacija Literatūros vaidmuo


Istorinė ir kultūrinė XX amžiaus vidurio situacija. Antrojo pasaulinio karo pradžia. Literatūros vaidmuo okupuotame krašte. Po 1940. Lietuvių literatūra ima skaidytis. Oficialioji sovietinė literatūra ir neoficiali, "į stalčių" rašoma literatūra. Sibiro tremtinių literatūra. Lietuvių egzodo literatūra. Svarbiausios egzodo poetų kartos. Nepriklausomos Lietuvos "augintiniai".


XX a. vidurio istorija - tai dviejų prievartos ideologijų kovos istorija. Fašizmas ir komunizmas žadėjo šviesią ateitį Pirmojo pasaulinio karo (1914 - 1918) nualintai Europai, tačiau ją įstūmė į dar daugiau aukų pareikalavusį Antrąjį pasaulinį karą (1939 - 1945). Šios prievartos ideologijos kėlė valstybės reikalus aukščiau žmogaus laisvės. Jų idealas - totalitarizmas, visiška gyventojų kontrolė. Fašistai tokio valdymo siekė aukštindami savo tautą ir menkindami kitas, komunistai - iškeldami neklasinės visuomenės pranašumus. Ir vieni, ir kiti siekė sunaikinti įsivaizduojamą priešą, troško užvaldyti pasaulį, todėl naujas karas Europoje buvo neišvengiamas. Abiejų ideologijų šalininkai piktinosi demokratija, daugiapartine sistema, žavėjosi vienpartine sistema ir kūrė neklystančio vado kultą. 1917 m. Rusijoje po perversmo valdžią užgrobia bolševikai, kurie vėliau, 1922 m., pagal bolševizmo principus sukuria Sovietų Sąjungą. Jiems iš pradžių vadovauja Vladimiras Leninas, po jo mirties - Josifas Stalinas. 1922 m. Italijoje į valdžią ateina Benito Musolinio vadovaujami fašistai, 1933 m. Vokietijoje Adolfo Hitlerio vadovaujami nacionalistai. Fašizmas Italijoje ir Vokietijoje sustiprėjo dėl skaudžios ekonominės krizės ir baimės, kad komunistai perims valdžią šalyje. Bolševikų ir fašistų valdomose šalyse buvo įvesta vienpartinė sistema, o kitaip galvojantieji buvo įkalinami lageriuose arba nužudomi.

  • Lietuvių kalba Konspektas
  • Microsoft Word 15 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1145 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Monika
  • Istorinė ir kultūrinė XX amžiaus vidurio situacija Literatūros vaidmuo
    10 - 3 balsai (-ų)
Istorinė ir kultūrinė XX amžiaus vidurio situacija Literatūros vaidmuo. (2017 m. Vasario 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/istorine-ir-kulturine-xx-amziaus-vidurio-situacija-literaturos-vaidmuo.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 11:16
×