Istorinė mokesčių apžvalga


Mokesčių istorija. Muitai senoveje. Senoves mokesciai. Lietuvos valiutų istorinė apžvalga. Mokesčių istorijos apžvalga. Lietuvos senovės mokesčių sistema. Mokesčių kitimo istorinė apžvalga. Ekonomikos struktūra senovės lietuvoje. Lietuvos mokesciu istorija. Mokesčiai senovėje.

Įvadas. Mokesčiai senovėje. Mokesčiai lietuvoje. Amžiuje. Mokesčiai ikikarinėje lietuvoje. Muitai. Mokesčių šaknys glūdi gilioje senovėje. Pačių seniausių žinių apie mokesčius rasta molinėse lentelėse atliekant kasinėjimus lagašo (dabar irako teritorija) mieste. Ši valstybė gyvavo prieš šešis tūkstančius metų.

Mokesčių šaknys glūdi gilioje senovėje. Ten karo metu buvo įvesti labai dideli mokesčiai, kad būtų lėšų sėkmingiems karams. Laikui bėgant karas baigėsi, bet mokesčių našta nepalengvėjo. Pirmųjų užuominų apie mokesčius randama vi-v amžiuje prieš mūsų erą gyvenusio ksenofonto atėniečio traktate apie pajamas .

Istoriškai mokesčiai atsirado kartu su valstybėmis, nes reikėjo lėšų jų institucijoms išlaikyti bei valdžios funkcijoms valdyti. Vientisos mokesčių sistemos tada dar nebuvo. Pirmykštėje bendruomenėje nugalėjusios gentys rinkdavo mokesčius iš nugalėtųjų. Kuriantis feodalinėms valstybėms, duoklė tapo valstybiniu mokesčiu. Mokesčiai nuo duoklių atsiskyrė įsigalint feodalų imunitetui. (europos stambių žemvaldžių privilegijos, kitaip sakant, laisvė nuo prievolių). Mokesčių pajamos plaukdavo į valstybės iždą, o duokles valdiniai duodavo savo ponams- žemvaldžiams, ir visa tai buvo daroma natūra. Ilgainiui, formuojantis prekiniams – piniginiams santykiams, mokesčiai įgavo piniginį pavidalą. Vienas pirmųjų mokesčių buvo gyventojų visuotinis mokestis, kuris buvo imamas romos imperijoje ii mūsų eros amžiuje. Šis mokestis vadinosi tributu.

Xv-xvi amžiuje europos valstybėse prasidėjusi politinės valdžios centralizacija sukėlė didelių finansinių problemų. Padidėjo išlaidų armijai, karaliaus rūmams, valstybiniam aparatui ir panašiai. Feodaliniai monarchai nebepajėgė šių išlaidų dengti iš viduramžiams įprastų pajamų šaltinių – domenų (karaliui ir valstybei priklausantis turtas) ir regalijų (valdovo monopolinė teisė į tam tikras pajamas, pvz. Iš monetų kalimo, turgaviečių rinkliavų, baudų). Reikėjo ieškoti naujų valstybės pajamų šaltinių. Mokesčių klausimai darėsi vis aktualesni.

Mokesčių problemas spręsti skatino vis didelis xvi – xvii amžiaus ekonominis sąjūdis, gavęs merkantilizmo pavadinimą. Kova dėl krašto praturtėjimo iš užsienio prekybos vertė teoretikus ir praktikus sutelkti dėmesį į muitus.

Keičiantis ekonominei pasaulio struktūrai, kito ir visuomeninės, bei politinės gyvenimo sąlygos, keitėsi ir žmonių pažiūros į mokesčius. Viduramžių žmonėms mokesčiai buvo vien parama tokiam valdovui, kuris nebepajėgia išsiversti su savo domenų pajamomis, o naujaisiais laikais, žlugus feodalinei santvarkai, mokesčiai jau supranuo xvii amžiaus antros pusės iki xviii amžiaus pabaigos intensyviai kuriami apmokestinimo principai, plėtojamos vadinamo mokestinio teisingumo idėjos.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 24 KB
  • 2012 m.
  • 11 puslapių (3724 žodžiai)
  • Istorinė mokesčių apžvalga
    10 - 1 balsai (-ų)
Istorinė mokesčių apžvalga. (2011 m. Birželio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/istorine-mokesciu-apzvalga.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 20:04
×