Istorinė pinigų sistemos raida ir jos formos


Įvadas. Pinigų sistemos samprata. Ankstyvųjų pinigų sistema. Metalistinė pinigų sistema. Popierinių pinigų sistema. Aukso standarto sistema. Bretono vudo sistema. Plaukiojančių valiutų kursų sistema. Makroekonominiai pinigų sistemos raidos rodikliai. Išvados. Literatūros sąrašas.

Šiais laikais plaukiojantys valiutų kursai jau tapo norma. Tačiau per visą pinigų sistemos raidą buvo įvairių etapų. Pinigų istorija nuėjo didžiulį kelią, kol tapo tokia kaip dabar. Viskas prasidėjo nuo primityviausių dalykų ir laikui bėgant vystėsi kol pasiekė dabartinį išsivystymo lygį. Lygiai taip pat ir su pinigų sistema. Iš pradžių vykdavo paprasčiausi natūriniai mainai, o vėliau besivystant ekonominei sistemai, kartu su ja vystėsi ir pinigų sistema. Todėl reikalinga pinigų sistemos raidos ir jos formų analizė, kad suprastume, kaip žmonija atsidūrė tokioje situacijoje, kokioje yra dabar.

Tikslas: Atlikti pinigų sistemos raidos ir jos formų analizę.

Pirmiausia kalbant apie istorinę pinigų sistemos raidą, reikia apibrėžti pinigų sistemos sąvoką. Jurgutis V. (2006) rašė, kad pinigų sistema yra planingas, vieninga mintimi pagrįstas pinigų sutvarkymas. Oksfordo finansų ir bankininkystės žodyne (2014) pateikiamas toks apibrėžimas: pinigų sistema – tai šalyje naudojama sistema, skirta aprūpinti šalį pinigais vidiniam naudojimui ir kontroliuoti nacionalinės valiutos mainus su užsienio valiutomis.

Iš šių apibrėžimų matome, kad pinigų sistema yra skirta organizuoti pinigų cirkuliaciją šalyje. Ši sistema yra apibrėžta kiekvienos šalies įstatymais ir per visą žmonijos istoriją kito ir turėjo daug įvairių formų.

ANKSTYVŲJŲ PINIGŲ SISTEMA

Ši sistema buvo nepatogi, nes nebuvo vieningo mato, kuris būtų visų pripažįstamas kaip visuotinis vertės matas.

Dėl per didelio išlaistų banko notų kiekio ši sistema tapo nestabili - bankrutavo daug bankų, todėl reikėjo surasti sprendimą, kaip stabilizuoti šią sistemą.

Veikiant aukso standarto sistemai šalies vyriausybė (Jakutis A. 2007):

palaiko griežtą santykį tarp aukso atsargų ir vidaus pinigų pasiūlos;

netrukdo laisvam aukso importui ir eksportui.

Aukso standarto sistemai būdingi šie pranašumai (Jakutis A. 2007):

Aukso standarto sistemos trūkumai (Jakutis A. 2007):

Pagrindinė aukso standarto priežastis buvo 1929 m. didžioji pasaulinė krizė. Tuo metu sumažėjo JAV dolerių pasiūla, buvo pritrauka daug aukso atsargų į JAV. Europoje tuo metu susidarė didžiulė finansinė panika, todėl 1931 m. Didžiosios Britanijos vyriausybė panaikino aukso standartą, o jos pavyzdžiu pasiekė ir kitos šalys (Knight C.S. 2013).

Per Bretono Vudo konferenciją šalys dar kartą susitarė savo valiutų vertę susieti su auksu. Tačiau ši nauja sistema skyrėsi nuo ankstenės aukso standarto sistemos, nes buvo pradėtas naudoti auksas ir doleris kaip tarptautiniai valiutos rezervai. Šalys sutiko nustatyti savo valiutos kursus dolerio atžvilgiu ir taip buvo įtvirtintas dolerio standartas – valiutų sistema, pagrįsta dolerio viešpatavimu (Jakutis A. 2007).

Doleris buvo pripažintas pasauliniais pinigais dėl dviejų priežasčių (Jakutis A. 2007):

JAV po Antrojo pasaulinio karo turėjo labiau negu kitos valstybės išplėtotą ekonomiką;

Bretono Vudo sistemta numatė šias valiutinio mechanizmo veikimo taisykles (Jakutis A. 2007):

  • Microsoft Word 241 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2825 žodžiai)
  • Universitetas
  • Pikachu
  • Istorinė pinigų sistemos raida ir jos formos
    10 - 4 balsai (-ų)
Istorinė pinigų sistemos raida ir jos formos. (2015 m. Gegužės 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/istorine-pinigu-sistemos-raida-ir-jos-formos.html Peržiūrėta 2019 m. Gegužės 24 d. 08:24
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!