Istorinės asmenybės konspektas (2)


Istorinės asmenybės konspektas (2).


KĘSTUTIS - Lietuvos didysis kunigaikštis (1381–1382 m.), rūpinosi LDK santykiais su kryžiuočiais ir Lenkija. Kartu su Algirdu bandė įveikti tarptautinę Lietuvos izoliacija. Santykiai su ordinais buvo komplikuoti. Algirdas ir Kęstutis kėlė savo krikšto priėmimo programą – valstybei turėjo būti grąžintos Ordino užgrobtos žemės, o pats Ordinas iškeltas į Rytus. Tačiau derybos nebo sėkmingos. Taip pat rengė žygius į ordino teritorijas.

VYTAUTAS -  Lietuvos didysis kunigaikštis (1350 m. – m. 1430 m.) ir Lietuvos karalius (1429–1430 m.). Vytauto laikais LDK santykiai su Ordinu buvo labiau politiniai nei kariniai. Vytautas , siekdamas užsitikrinti saugų užnugarį, užleido Kryžiuočių ordinui Vakarų Lietuvos žemės iki Nevėžio. Taip pat siekdamas užsitikrinti Ordino paramą, jam užleido Žemaitiją. Užsitikrinės Lenkijos parama, sukėlė žemaičius, kurie išvijo vokiečius iš Žemaitijos (Žalgirio mūšis). Žemaitija vėl buvo prijungta prie LDK.

KAZIMIERAS -  Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės dinastas ir paveldėtinis pretendentas į lietuvių sostą. Suteiktos privilegijos 1447 m. išplėtė bajorų luomo ekonomines ir socialines teises, suvaržė kunigaikščio valdžią.

ALEKSANDRAS - Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius. Suteiktos privilegijos 1492 m. išplėtė dar labiau bajorų luomą, apribojo monarcho valdžią, o Ponų Tarybą pavertė realia LDK „vyriausybe“.

JOHANAS GUTENBERGAS – vokiečių išradėjas, išrado knygų spausdinimo mašiną, sukūrė surenkamąjį šriftą. Sukurta spausdinimo mašina skatino masinę prekybą bei masinę produkciją, kurie leido žmonėms lavintis, šviestis, tobulėti. Šios mašinos dėka plito raštija, idėjos.

MIKALOJUS KOPERNIKAS – vienas garsiausių XVI a. mokslininkų. Kopernikas padarė išvadą, kad Žemė sukasi apie Saulę ir kartu apie savo ašį, kad Žemė yra tik viena iš planetų, o ne Visatos centras.

NIKOLAS MAKIAVELIS – italų mąstytojas, rašytojas, politinis veikėjas. Parašė veikalą „Valdovas“, kuriame išdėstė valdžios užkariavimo ir įvairius valdymo principus taip pat aprašytos bendros Europos valstybių politikos raidos tendencijos, kurių esmė – pagrįstų nacionaliniais ypatumais vieningų valstybių kūrimasis. Makiavelio mintys atkeliavo iki mūsų laikų. Politikoje makiavelizmu vadinamas valdžios siekimas ir išlaikymas bet kuriomis priemonėmis.

FERNANDAS MAGELANAS – pirmoji kelionė apink pasaulį. Reikšmė – įrodė, kad Žemė yra apvali, rutulio formos, suvokta, kad ją galima apiplaukti.

MARTYNAS LIUTERIS -  protestantiškosios reformacijos pradininkas. 1517m. Vokietijoje, Vitenburge, paskelbė savo grasiąsias 95 tezes, prikalęs jas prie bažnyčios durų. Jomis pasisakė prieš induligencijų pardavinėjimą.

MYKOLAS RADVILA RUDASIS -  Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikas, Abiejų Tautų Respublikos valstybės ir karinis veikėjas. Liubline sušauktame seime Lietuvos delegacijos kancleris. LDK unijoje su Lenkija, pareiškė naują prijektą – bendras tik karalius ir užsienio politika, visais kitais atvejais visiška savarankiškumas. Nebuvo linkęs derėtis, neleido plėšti žemių iš Lietuvos.

STEPONO BATORO - karūnuotas Lenkijos karalius, kiek vėliau pripažintas LDK valdovu. Stepono Batoro  nuopelnai LDK: sustiprino samdomąją kariuomenę, pagerino jos pasiruošimą, modernizavo ginkluotę. Tai leido jam laimėti Livonijos karą, atkovoti Rusijos užimtas LDK ir Livonijos teritorijas; Batoras palaikė iniciatyvą steigti universitetą, tad jo įsaku buvo pertvarkyta Jėzuitų kolegija ir jos vietoje įkurta Vilniaus akademija (universitetas). Akademijos įkūrimas – vienas svarbiausiu to meto LDK kultūros laimėjimų; grąžino prarastas žemes ir LDK valstybės prestižą; Vyriausiojo Tribunolo įkūrimas (bajorų luomo aukščiausios instancijos apeliacinis teismas LDK ir ATR).

  • Microsoft Word 39 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (3205 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Dovis008
  • Istorinės asmenybės konspektas (2)
    10 - 3 balsai (-ų)
Istorinės asmenybės konspektas (2). (2016 m. Birželio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/istorines-asmenybes-konspektas-2.html Peržiūrėta 2020 m. Kovo 29 d. 19:22
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo