IT rizikų draudimas įmonėse


Įvadas. Kas yra rizika? Rizikos samprata. IT rizika. It rizikos rūšys. It rizikos draudimas. Kas yra IT rizikos draudimas? IT rizikų draudimo privalumai. IT rizikų draudimo privalumai prieš Valstybės reguliavimą. IT rizikų draudimo trūkumai. Draudimo kompanijų paslaugos IT rizikos srityje. Išvados. Literatūra.


Nors IT sparčiai skverbiasi į mūsų gyvenimus (nuolat stiprėja poreikis valdyti verslą, atlikti prekybos operacijas, atsiskaitymus kompiuteriais ir telekomunikacijų tinklais, tinklalapiai tampa vis patogesni, panašėja į puošnius katalogus, jų lankytojai aptarnaujami 24 valandas per parą, konsultuojami iškilus problemoms ir pan.), tik apie 1 iš 5 IT projektų laikomi visiškai sėkmingais ir visiškai tenkina užsakovą, o žlugę sukelia milžiniškus finansinius nuostolius (didelės IT korporacijos gali patirti keleta dešimčių mlrd. dolerių nuostolių dėl blogai įgyvendinto projekto). Todėl rizikos valdymas tampa vis svarbesnė kiekvienos įmonės dalimi.

Darbo problema. Kas sudaro IT rizikos valdymą? Kokios yra IT rizikos valdymo rūšys? Kaip vystosi IT rizikų draudimas?

Darbo tikslas. Įvertinti esamą IT rizikų draudimo rinkos situaciją ir pateikti perspektyvas.

Rizika egzistuoja visur. Vienose situacijose mes apie ją net nepagalvojam (pavyzdžiui: ateivių invazija), o kitose rizika tampa pagrindiniu sprendimo faktoriu (pavyzdžiui: šokti parašiutu). Tas pats galioja ir įmonėse. Kiekvienoje įmonės veiklos sferoje egzistuoja rizika, bet ne visada įmonės vadovybė jas visas įvertina. Ne išimtis yra IT rizika.

Šiuolaikiniame pasaulyje naujos technologijos tapo neatsiejama kiekvienos įmonės dalimi. Informacinės technologijos padeda optimizuoti rutininius procesus; padidina įmonės konkurencigumą rinkoje; leidžia lengviau susisiekti su kitais rinkos dalyviais. Bet ir informacinės technologijos turi savo rizikas. Jos, kaip ir pačios IT technologijos, daugiausiai paplito tik XXI amžiuje. Ši rizikos rūšis yra nauja, todėl žmonės dar mažai apie žino, daugelis į ją net nekreipia dėmesio. Bet tai yra didelė klaida. Nors IT rizika dar yra jauna, jos padariniai gali būti milžiniški, ypač tai gali pastebėti įmonės, kurios specializuojasi IT technologijose. Galima teigti, kad IT rizika – tai rizika, atsirandanti tiek realioje erdvėje, tiek elektroninėje erdvėje.

Diagrama 1. Kibernetinės rizikos nustatymas pagal veiklos sritis. Šaltinis: Trustwave EMEA direktoriaus straipsnis

Diagramoje 1 parodoma 100 didžiausių Londono biržoje kotiruojamų kompanijų pagal FTSE100 indeksą, metinių atasakaitų išvadas, nustatant kibernetinę riziką. Kaip ir galima buvo tikėtis, geriausiai kibernetinę riziką nustato Informacinių technologijų ir Komunikacijų bendrovės. Mažiausiai dėmesio į kibernetines rizikas skiria pirminių gamtos išteklių ir sveikatos priežiūros bendrovės.

Diagrama 2. Ekonominių nusikaltimų rūšys. Šaltinis: Elena Chibikova, Financial Lines Underwriting Cyber Protect, Moscow 21.11.2013

Iš diagramos 2 matome, kad kibernetiniai nusikaltimai ekonomikos sferoje, turi gana didelę įtaką. Tai tik parodo, kad šiuolaikiniame pasaulyje, IT technologijų pagalba galima stipriai paveikti Pasaulio ekonomika.

Diagrama 3. Finansiniai nuostoliai dėl ekonominių nusikaltimų. Šaltinis: Elena Chibikova, Financial Lines Underwriting Cyber Protect, Moscow 21.11.2013

Diagramoje 3 matome, kad pavieniai nuostoliai dėl kibernetinių nusikaltimų kol kas nedaro didelės finansinės žalos, bet kartu jie sudaro net 40% visų nuostolių. Tai rodo, kad visos įmonės privalo imtis atitinkamų priemonių, norint išvengti IT rizikų.

Literatūros analizės pagrindu (Leon Kappelman, Lars Groth) galima teigti, kad pagrindiniai IT projektų rizikos šaltiniai yra žmogiškojo pobūdžio. IT yra labai sudėtingos, ir net paprasčiausias jų naudojimas reikalauja žinių, ir kvalifikuotų darbuotojų, kurių paprastai sunku rasti maţose įmonėse.

  • Draudimas Referatas
  • Microsoft Word 291 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (3092 žodžiai)
  • Universitetas
  • Mėčytė
  • IT rizikų draudimas įmonėse
    10 - 3 balsai (-ų)
IT rizikų draudimas įmonėse. (2016 m. Rugsėjo 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/it-riziku-draudimas-imonese.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 04:24
×