Įvairūs matavimai ir matavimo priemonės


Įvadas. Matavimo priemonės. Matavimai. Temperatūros matavimas. Svorio matavimas. Oro drėgnumo matavimas. Elektrinės įtampos matavimas. Laiko matavimas. Ilgio (aukščio) matavimas. Apšvietos matavimas. Garso stiprio matavimas. Elektros srovės matavimas. Radiacijos matavimas. Išvados. Literatūra.

Taigi, mano darbas yra apie 10 matavimų (temperatūra, svoris, drėgnumas...) ir prietaisus, kuriais atliekami tie matavimai.

Temperatūros matavimo priemonė – termometras. Termometrą išrado Galileo Galilėjus 1597 m. Pirmasis termometras dar buvo be skalės ir pavadintas termoskopu. Šiais laikais termometrų yra labai įvairių: nuo itin paprastų iki elektroninių, kurių tikslumas tūkstantosios laipsnio dalys. Elektrinio termometro veikimas priklauso nuo termoelemento savybių kitimo. Temperatūra rodoma skaitmeniniame ekrane. Vienas iš elektroninio termometro pavyzdžių pateikiamas 3.1.1. paveiksle.

Termojutikliai (3.1.2.pav) dažniausiai naudojami tokiose vietose kur nepasiekiamos tokios aukštos temperatūros, jų darbo temperatūros ribos nuo 5 C0 iki 700 C0. Termojutiklius naudoja ypač daug įvairų sistemų, termojutiklių pagalba užtikrinamas saugus mechanizmų darbas (jie neperkaista), taip pat termojutikliai dažniausiai sujungiami su automatinėmis saugumo sistemomis, kad užtikrintų jų išsijungimą pasiekus draudžiamą temperatūrą.

Sistemos su termometrais ar termojutikliais. Jų yra labai daug ir įvairių. Kalbant apie namus reikėtų paminėti tokias sitemas kaip termojutiklis ir kondicionierius, ar termometras ir šildymo sistema. Čia termometras yra ir jutiklis, ir signalo daviklis.

Oro drėgnumo matavimo prietaisas – hidrometras. Jų įvairovė šiais laikais labai didelė, nuo paprastų iki labai sudėtyngų ir tikslių. Vieni jų matuoja tik oro drėgnumą, kiti ir medienos ar kitos medžiagos. Oro drėgnumui matuoti radau tokį Testo 622 , kuris pavaizduotas 3.3.1 paveiksle. Jo parametrai yra tokie:

Hidrometras galėtų būti panaudotas įvairiose sistemose. Viena galėtų būti tokia, ją sudarytų hidrometras, oro drėkintuvas ir oro sausintuvas. Tada reikėtų nustatyti norimą oro drėgnumą, o kai oro drėgmės vertė pasikeistų, hidrometras duotų signalą drėkintuvui arba sausintuvui, kad suveiktų. Taigi hidrometras tokioje sistemoje yra ir jutiklis ir daviklis.

/- kuloninių jėgų atliktas darbas. /- pašalinių jėgų atliktas darbas./- elektrinė įtampa. Kitas dažnai pasitaikantis žymėjimas raide V (dažniausiai ne Europos šalys).

Elektroninis įtampos matavimo prietaisas yra multimetras, kuris gali matuoti ir kitus dydžius. Jų pasirinkimas taip pat labai didelis. Vienas pavaizduotas 3.4.3 paveiksle.

Laikrodžiai naudojami įvairiose sistemos, jose jie dažniausiai vadinami taimeriais (kontrolės ir reguliavimo prietaisas technologinio proceso arba jo etapo laiko pradžiai ir pabaigai automatiškai nustatyti), taimeriu pagalba galima nustatyti tam tikro daikto įsijungimo ar išsijungimo laiką, laiko tarpą kurį veiks tam tikras prietaisas. Laiko atkarpų matavimas visose sistemose yra ypač svarbus. Pvz. kompiuteryje laiko matavimas turi aukščiausią prioritetą. Taimeriai dažniausiai yra programuojami, kad būtų galima pasirinkti laiko atkarpas ir t.t. Taip pat dažnas elementas sistemose yra laiko rėles. Jos dažniausiai naudojamos laiko uždelsimui, t.y. uždelsti kokio tai elemento įsijungimą ar išsijungimą.

Tiksliam ilgiui matuoti dažniausia naudojami elektroniniai ilgio matavimo prietaisai, kitaip vadinami lazeriniais nuotolio matuokliais

Taip pat šių prietaisų veikimo principas pritaikomas tiesinio poslinkio jutikliams, kurie gali fiksuoti mažus atstumo pasikeitimus, deformacijas ir t.t. Taip pat atstumo jutikliams iš kurių kuriamos atstumo jutikliu sistemos (parkavimo sistemos), dažniausia tokios sistemos montuojamos automobiliuose, kad jiems būtu lengviau prisiparkuoti. Taip tokios atstumo matavimo sistemos diegiamos robotuose, kad jie žinotu kur yra kliūtis.

Kelio atstumo (trasos ilgio)  matuokliai (3.6.1. paveikslas) gali būti naudojami įvairiose srityse:

  - Didelio ploto teritorijų dydžio matavimui;

-Geležinkelio bėgių ilgio matavimui; -Užtenka vieno žmogaus matavimui atlikti - automatiškai esamas  skaitliukas fiksuoja atstumą,kai JŪS einate pėščiomis ir stumiate kelio atstumo matuoklį. -Idealiai tinka statybininkams, ūkininkams, kelininkams;  -Mokyklų, nekilnojamojo turto ir kelių policijos nelaimingo atsitikimo tyrimui;

  • Microsoft Word 709 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 23 puslapiai (3669 žodžiai)
  • Universitetas
  • Renaldas
  • Įvairūs matavimai ir matavimo priemonės
    10 - 2 balsai (-ų)
Įvairūs matavimai ir matavimo priemonės. (2015 m. Gruodžio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/ivairus-matavimai-ir-matavimo-priemones.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 15 d. 22:04
×