J Marcinkevičius Istorinė drama “Mažvydas”


Justinas marcinkevičius mazvydas. Mazvydas marcinkevicius. J.marcinkevicius mazvydas. Justinas marcinkevicius mazvydas knyga. Mazvydas santrauka. Justinas marcinkevicius mazvydas turinys. Drama mazvydas santrauka. Marcinkevicius mazvydas knyga. Justinas marcinkevicius drama mazvydas. Marcinkevicius mazvydas santrauka.

Istorinė drama “Mažvydas”. Mažvydas kūrinyje iškyla pirmiausiai kaip etninių vertybių nešėjas, humanistas, o ja kaip dvasinės kultūros darbininko pirmosios lietuviškos knygos autoriaus, veikla atitraukta į gilesnę perspektyvą. Autorius jau pradinę situaciją prisodrina etinio turinio įveda Mažvydą į vargingą, užguitų, anaiptol ne dorybėmis pasižyminčių špitolninkų tarpą, ryškina jį kaip tauriausių humanistinių idealų skelbėją, geradarį.

Mažvydas kūrinyje iškyla pirmiausiai kaip etninių vertybių nešėjas, humanistas, o ja kaip dvasinės kultūros darbininko pirmosios Lietuviškos knygos autoriaus, veikla atitraukta į gilesnę perspektyvą. Kai tirva suklumpa prieš mažvydą, atgailaudamasšitokia pažiūra į žmogų, kaip į didžiausią vertybę, būdinga visai justino marcinkevičiaus kūrybai, šiame kūrinyje ypač akivaizdi, pastoviai orientuota į konkretų žmogiškumo pasireiškimą, gerais darbais paremtą meile, iškelta prieš abstraktų humanizmą.

Centriniai trilogijos personažai daug kuo artimi, konstantiški. Sieja juos meilė, tėvynei, noras aukotis dėl jos, istorinės visuomeninė būties poveikis individui, skaudus pažinimo kelias, kurį kiekvienam lemta nueiti. Mažvydo pastangos suvienyti kraštą žodžiu panašėja į vienijimą kalaviju. Mažvydas prieš pareigą teisus – jis privalėjo ginti žodį, suteikti Lietuvai balsą, nesiduoti įveikiamas nehumaniškų istorinių aplinkybių. Bet nusižengta etiniams principams - moters, tėvynės meilei; išdavystė atsigręžia tragiškais likimais. Tokių kolizijų pasirinkimą bus lėmusi istorinė medžiaga bei pats justino marcinkevičiaus santykis su mažvydu, kaip etine ir estetine realybe. Mažvydo asmenybė ypač žmogiška, sutaurinta, netgi idealizuota.

Jei mindaugas, laurynas rėmėsi į liaudišką išmintį, tai mažvydas jau tiesiogiai atstovauja liaudiškiems pradmenims, iškyla kaip geriausių liaudies dvasinių jėgų išraiška. Nėra principinio skirtumo tarp jo ir varguolių, tikėjimas žmogumi atgaivina sielas, jausmus ima reikšti posmais.

  • Microsoft Word 6 KB
  • 2010 m.
  • 2 puslapiai (476 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Dovydas
  • J Marcinkevičius Istorinė drama “Mažvydas”
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
J Marcinkevičius Istorinė drama “Mažvydas”. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/j-marcinkevicius-mazvydas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 18 d. 15:11
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo