Jaunimo alkoholio vartojimo problema ir prevencija


Įvadas. Analizės problema. Analizės objektas. Analizės tikslas. Uždaviniai. Analizės metodologija. Alkoholio problema Lietuvoje. Alkoholio problema Europoje. Alkoholio prevencija. Leidinys , prevencijos kampanijos. Socialinė informacinė kampanija „Pirmiausia – išklausyk“. Socialinė informacinė kampanija „Vaikai seka tėvų pavyzdžiu“. Programa „IŠPILK Išvados. Sąvokos. Šaltiniai.


Analizės problema: Jaunimo alkoholio vartojimo problema Lietuvoje ir Europos sąjungoje.

Analizės tikslas – išanalizuoti Lietuvos ir Europos sąjungos valstybių alkoholio statistiką ir prevenciją.

3.Palyginti Europos sąjungos šalių prevencijas bei statistinius alkoholio vartojimo duomenis.

Alkoholio vartojimo nulemtos problemos ir jų mažinimas yra unikali visuomenės sveikatos mokslo sritis, kurioje susikerta sveikatos mokslų ir laisvosios rinkos teorijos, privataus sektoriaus ir visuomenės interesai, o mokslu pagrįsti problemos sprendimo būdai diegiami gana sunkiai. Dėl pastarąjį dešimtmetį itin išaugusio alkoholio vartojimo ir su tuo susijusių ligų bei mirčių alkoholio vartojimo mažinimas tapo ypatingai aktualia ir plačiai tiek mokslininkų, tiek politikų viešojoje erdvėje aptarinėjama problema.

Ankstyvas jaunuolių polinkis alkoholiui kelia problemų ne tik vienai šeimai, toliau valstybei, o ilgainiui paliečia ir visą Europą.Alkoholio politika svarbi tiek sveikatos sektoriui, tiek kitiems viešosios politikos sektoriams, tarp kurių ir žemės ūkis, verslas,švietimas, finansai, darbas, socialinė apsauga. Tad labai svarbu kuo anksčiau fiksuoti problemas, analizuoti, skleisti faktinę, nešališką, patikimą ir palyginamą informaciją, o Europos valstybių pareiga- stiprinti bendradarbiavimą ir siekti bendrų tikslų.

Alkoholį bent kartą gyvenime, per pastaruosius 12 mėnesių arba per pastarąsias 30 dienų vartojusių berniukų yra panašiai tiek pat kiek ir mergaičių, bet jei yra skirtumų, tai beveik visuomet tokių berniukų yra daugiau nei mergaičių. Pavyzdžiui, penkiolikoje šalių yra žymiai daugiau berniukų nei mergaičių, kurie yra vartoję alkoholį per pastarąsias 30 dienų, tuo tarpu tokių mergaičių daugiau yra tik trijose šalyse (Islandijoje, Latvijoje ir Švedijoje). Be to, dažnai vartojančių alkoholį per visus tris tirtus laikotarpius berniukų yra visuomet daugiau.

Remiantis mokinių pateiktais duomenimis apie įvairių gėrimų kiekį, suvartotą per paskutinę alkoholio vartojimo dieną, nustatyta, kad berniukai išgėrė trečdaliu daugiau alkoholio nei mergaitės (2011 m. vidurkis yra atitinkamai 5,8 ir 4,3 centilitro perskaičiavus į 100 proc. alkoholį). Reikšmingi skirtumai nustatyti beveik visose šalyse. Tačiau dviejose šalyse (Islandijoje ir Švedijoje) berniukų ir mergaičių vidutiniai skaičiai buvo beveik tokie pat.

Paklausus, kaip dažnai per paskutines 30 dienų mokiniai išgerdavo penkis ar daugiau standartinius alkoholio vienetus vienu metu. Tokių besaikių epizodinių išgertuvių duomenys per visus ESPAD tyrimus labai išaugo tarp mergaičių: visų šalių bendras vidurkis nuo 1995 m. iki 2007 m. padidėjo nuo 29 proc. iki 41 proc., tačiau 2011 m. nukrito iki 38 proc. Tarp berniukų šis rodiklis yra taip pat šiek tiek žemesnis 2011 m. (43 proc., o 2007 m. buvo 45 proc.) ir yra nedaug didesnis už 1995 m. rodiklį (41 proc.). Skirtumas tarp mergaičių ir berniukų besaikių epizodinių išgertuvių rodiklių sumažėjo nuo 12 procentinių punktų 1995 m. iki 5 procentinių punktų 2011 m., bet netgi ir paskutinio tyrimo duomenys rodo, kad 22 ESPAD šalyse daug daugiau berniukų nei mergaičių teigia dalyvavę tokiose išgertuvėse. Kitos trys Šiaurės šalys (Suomija, Islandija ir Norvegija) priklauso 10 ESPAD šalių grupei, kuriose 2011 m. mergaičių ir berniukų rodikliai yra panašūs. Kitos šiai grupei priklausančios šalys – dvi Britų salų šalys (Airija ir Jungtinė Karalystė) ir kaimyninės šalys Prancūzija ir Monakas bei kelios kitos šalys įvairiose Europos vietose (Belgija, Flandrija, Estija ir Rusijos Federacija, Maskva). Besaikių epizodinių išgertuvių rodiklių skalėje dvi Šiaurės šalys užima priešingas pozicijas: 2011 m. Islandijoje mokinių dalis, nurodžiusi per paskutines 30 dienų dalyvavusi besaikėse epizodinėse išgertuvėse, sudarė 13 proc., tuo tarpu šis rodiklis Danijoje yra keturis kartus didesnis (56 proc.). Nuo priešpaskutinio iki paskutinio tyrimo besaikių epizodinių išgertuvių rodikliai žymiai išaugo keturiose šalyse (Kipre, Graikijoje, Vengrijoje ir Serbijoje), tuo tarpu reikšmingą sumažėjimą galima konstatuoti devyniose šalyse, kurios pateikė palyginamus duomenis, įskaitant keturias Šiaurės šalis (Farerų Salas, Islandiją, Norvegiją ir Švediją).

  • Microsoft Word 71 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (5408 žodžiai)
  • Universitetas
  • Violeta
  • Jaunimo alkoholio vartojimo problema ir prevencija
    10 - 1 balsai (-ų)
Jaunimo alkoholio vartojimo problema ir prevencija. (2017 m. Balandžio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/jaunimo-alkoholio-vartojimo-problema-ir-prevencija.html Peržiūrėta 2020 m. Kovo 31 d. 16:19
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo