Jaunimo kalbos ypatybės tyrimas


Įvadas. Kalbos istorija. Kalbos mokslas – lingvistika. Lietuvių kalbos ypatybės. Kitų kalbų poveikis. Tarmių poveikis. Žargonas ir slengas. Reikiamo kalbos stiliaus nepaisymas. Jaunimo kalba ir jos ypatybės. Technologijų amžius. Tyrimas. Išvados.


Kaip ir kiekviena šalis turi savo kalbą, kultūrą, papročius. Lietuvių kalba ne išimtis. Kiekvienas žodis turi savo kilmę, tartį. Tačiau kintant laikmečiui, kinta ir kalba. Kas buvo taip tobulinta ir puoselėta imta pradėta griauti. Nebekalbama lietuviškais žodžiais, daugiau kalbama tarptautiniais žodžiais, svetimžodžiais. O kas blogiausia galėjo nutikti, tai - kalbos darkymas. Jaunimas pradeda darkyti kalbą, vartoja žargoną ir slengą. Taip nyksta lietuvių kalba, nebėra kam puoselėti papročių.

2.1 Kalbos mokslas - Lingvistika

Kalbos tyrinėjimai, kaip mokslas – lingvistika – yra gana vėlai atsiradęs mokslas. Daugelis mano, kad šis mokslas susiformavo tik 19a. Labai ilgą laiką kalbos tyrinėjimai sudarė filosofijos mokslo dalį. 19a. lingvistikos mokslas atsiskyrė nuo kitų humanitarinių mokslų, bet patys pirmieji kalbą tyrinėjantys veikalai atsirado dar prieš mūsų erą, kaip jau minėta senovės Graikijoje ir Indijoje.

Dar viena teorija vadinasi jaustukine arba emocine teorija. Šios teorijos laikėsi XVIII a. prancūzų rašytojas, filosofas Žanas Žakas Ruso, XIX a. gamtininkas Čarlzas Darvinas, kalbininkai H. Šteintalis, A. Potebnia, rašytojas J. Grimas ir kiti. Tačiau jaustukinių žodžių kaboje yra mažai ir jie neapibūdina abstrakčių sąvokų.

Kalbos klaidų išvengsime, jei rūpinsimės jų prevencija. Juk niekas kitas nėra atsakingas už gražios kalbos išsaugojimą, tik mes patys. Visi turime parodyti pavyzdį jaunuoliams ir pradėti vengti tokių kalbos žalojimų kaip barbarizmas, slengas ar svetimybiniai žodžiai paimti iš kitų kalbų. Sugadinti tai, kas padaryti yra labai paprasta, tačiau tai kas sugriauta, atstatyti – nėra ir niekada nebuvo paprasta.

Kas yra kalba? Šitas klausimas buvo užduotas jau prieš daugybe metų. Jis yra atsakytas daugybę kartu ir turi daugybę atsakymų. Kiek pasauly yra skirtingų žmonių tiek bus ir atsakymų. Tačiau per pastarąjį dešimtmetį iškilo naujas klausimas. Kas yra jaunimo kalba? Šitas klausimas nėra visiškai naujas, juk niekam ne paslaptis, kad jaunuoliai per amžių amžius kraipydavo savo gimtąją kalbą. Tačiau atėjus naujoms technologijoms, atėjo ir naujas kalbos išdarkymas. Akivaizdu, jog naujovėms visada yra imliausi jauni žmonės.

Vis daugiau jaunimo susižavi interneto teikiamomis, rodos, neribotomis galimybėmis, iš kurių viena galimybė bendrauti įvairiose svetainėse. Anksčiau jaunimo kalbos ypatybes buvo galima išgirsti ir suprasti tik dalinai, tai girdint tik būnant šalia kalbančių žmonių, mokykloje, gatvėje ar kitoje viešoje vietoje. Tačiau dabar pagrindinės jaunimo bendravimo terpės yra internetinės pokalbių svetainės, trumposios žinutės telefono pagalba. Tai reiškia, kad jų kalba yra išsaugoma ir ją pamato daug daugiau žmonių ir tai sukelia daug daugiau diskusijų. Išviso tai kyla daug naujų klausimų. Ar jaunimo kalba pakeis bendrine kalba?. Ar tauta kaip vienas turėtu į tai, žiūrėti kaip į valstybine problema?.

  • Lietuvių kalba Tyrimas
  • Microsoft Word 27 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2454 žodžiai)
  • Arnas
  • Jaunimo kalbos ypatybės tyrimas
    10 - 10 balsai (-ų)
Jaunimo kalbos ypatybės tyrimas. (2016 m. Kovo 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/jaunimo-kalbos-ypatybes-tyrimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 09:32
×