Jausmai ir protas vaižganto apysakoje „Dėdės ir dėdienės“


Jausmai ir protas vaižganto apysakoje „Dėdės ir dėdienės“.


Dievas, kurdamas žmogų, suteikė jam protą ir jausmus. Taigi — nuo to laiko žmogus tapo dualistinė būtybė. Ir galėjo rinktis: kuri gi jo pusė jam yra svarbesnė ir kurią jis norėtų geriau išvystyti. O gal tobulas žmogus yra tas, kuriame jausmai ir protas išlaiko pusiausvyrą, vieni kitus praturtindami ir papildydami?! Būtent šią dilemą ir nagrinėja Vaižgantas savo apysakoje „Dėdės ir dėdienės“.

Ši laimė aplankė ir to paties kaimo tijūną Rapolą Geišę. Rapolas buvo visiška priešingybė jausmingam Mykoliukui. Jie derėjo kaip vanduo ir ugnis: „Ir kas galėjo susidaryti bendra tarp įsakytojo ir klausytojo, tarp seno ir jauno? Vienas rėkavo savo įsakymus, nė nežiūrėdamas kam antras atsidėjęs vykdė tai, nė nežiūrėdamas, kokių akių ir uostų yra tas, kuris dvarininko vardu laiko savo rankoje baudžiauninkų valdymo ženklą — bizūną“. Abu pasijautė galį būti laimingi. Ir abu „...gal pirmą kartą taip aiškiai pamatė liūdną savo socialinę padėtį" Geišė, tiesa, pasiduoda jausmo stichijai. „Išminties dėsnį jame įveikia kitas dėsnis“, kurį tūnantį jautė savy. Bet prieš tai jis ilgai priešinosi šiam „dėsniui“, dvejojo ir kankinosi, nes suprato norįs gauti „plieninę mergą“, kai jo paties saulė jau pakrypusi vakarop, o Svarbiausia — bijojo netikros ateities, šeimai gresiančio įnamės likimo Mykoliukas — priešingai — pakluso protui ar gal, tikriau, altruisto sąžinei ir socialiniam aplinkybių diktatui.

  • Microsoft Word 195 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (1319 žodžiai)
  • Mokykla
  • Karolina
  • Jausmai ir protas vaižganto apysakoje „Dėdės ir dėdienės“
    10 - 9 balsai (-ų)
Jausmai ir protas vaižganto apysakoje „Dėdės ir dėdienės“. (2016 m. Balandžio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/jausmai-ir-protas-vaizganto-apysakoje-dedes-ir-dedienes.html Peržiūrėta 2019 m. Kovo 23 d. 08:51
×