JAV ir Meksikos savivaldos sistemos


Įvadas. Jungtinės Amerikos Valstijos. Taryba – vadybininkas valdymo modelis. Esant šiam modeliui savivaldybės taryba prižiūri bendrą administravimą, kuria politiką, tvirtina biudžetą. Esant šiam modeliui savivaldybės meras dažniausiai renkamas atskirai nuo tarybos. Komisijos valdymo modelis yra, kai rinkėjai renka atskirus komisijos narius į mažą valdybą, kurioje kiekvienas komisijos narys atsakingas už vieną konkretų aspektą, pavyzdžiui policiją, viešuosius darbus, sveikatą, finansus. Miesto susirinkimo valdymo forma. Visi rinkėjai susitinka nuspręsti miesto politiką ir išsirenka pareigūnus vykdyti šią politiką. Nors miesto susirinkimo valdymo forma paprastai skaitoma gryniausia demokratijos forma, nes ji leidžia visiems rinkėjams išreikšti savo nuomonę politiniais klausimais, tačiau ji praktikuojama tik 5 proc. savivaldybėse. Ji randama Marblehede, Masačutsese. Merai turi atsakomybę ir įgaliojimus visoje šalyje, ypač atsižvelgiant į miesto valdymo forma. Understanding Elected Offices. Prieiga per internetą. National league of cities. Local Government Authority. Prieiga per internetą. Wikipedia. Local government in the United States. Prieiga per internetą. National league of cities. Mayoral Powers. Prieiga per internetą. Mexico’s provincial mayors arerestricted to one three-year term (2010).

Jungtinės Amerikos Valstijos (toliau JAV) ir Jungtinės Meksikos Valstijos (toliau Meksika) yra federalinės kaimynės valstybės. Jos abi sudarytos iš valstijų ir turi kelis valdymo lygius. Vietos savivaldoje abi valstybės turi daug panašumų ir skirtumų.. Dėl JAV dydžio ir smulkaus administracinio susiskaldymo, pakankamai komplikuota pateikti sukonkretintą vieną savivaldos sistemą. Kiekviena valstija turėdama savo atskirą Konstituciją apibrėžia skirtingą savivaldybių valdymo formą ir struktūrą. Tuo tarpu Meksika, nors yra suskaldyta į valstijas turi vieninga savivaldybių valdymo sistema. Taigi šiame darbe yra pateikiamos apibendrintos JAV ir Meksikos savivaldos sistemos, daugiausiai dėmesio skiriant savivaldybių valdymui, struktūrai bei jų įgaliojimams. Trumpai aprašomi JAV ir Meksikos administraciniai suskirstymai, valstijų įgaliojimai ir atsakomybės. Aprašomos piliečių dalyvavimo savivaldoje formos.

2. Jungtinių Amerikos Valstijų administracinis valstybės suskirstymas, savivaldos lygiai.

Apygardų ir apygardos ekvivalentai1 gali būti suskirstyti į inkorporuotus miestus, gyvenvietes, kaimus ir kitų tipų savivaldybes. 20 valstijų, daugausia šiaurės rytuose ir vidurio vakaruose, miestai ar gyvenvietės yra naudojami kaip apygardų padaliniai. Savivaldybės, su kai kuriomis išimtimis, paprastai pavaldžios apygardos valdžiai, tačiau kai kurie miestai konsoliduojasi su savo apygardos valdžia, taip susijungdami į vieningą jurisdikciją su vyriausybiniais įgaliojimais abiejuose subjektuose. Pvz. Virdžinijoje miestai yra visiškai nepriklausomi nuo apygardos, kurios dalimi jie turėtų būti. Kai kuriose valstijose, ypač Naujojoje Anglijoje, miesteliai sudaro pirminį vietinės valdžios lygmenį po valstijos, kai kuriais atvejais visiškai panaikinant apygardos valdžios poreikį.

Nuo 2013 m. JAV turi 3007 apygardų ir 136 apygardų ekvivalentų (2 priedas). Apygardų skaičius valstijose svyruoja nuo 3 Delavere iki 254 Teksase. Apygardos vis dar turi daug vyriausybės deleguotų funkcijų visose valstijose, išskyrus Rod Ailendą ir Konektikutą. Masačiusetso sandrauga pašalino daugumą valdžios funkcijų aštuoniose iš 14 jos apygardų.

Federalinę apygardą ir salyną administruoja federalinė vyriausybė. Atskirai yra valdomi ir Amerikos indėnų rezervatai. Federalinė vyriausybė turi išimtinę jurisdikciją karinėse stovyklose, Amerikos ambasadose ir konsulatuose, kurios randasi užsienio valstybėse.

Didžiausia apygarda yra San Bernardino, Kalifornijoje, kurios dydis - 51.947 kv. km., mažiausia 31.079 kv. km. dydžio Kalawao apygarda, Havajuose.

1 JAV federalinė vyriausybė naudoja terminą "apygardos ekvivalentas" apibūdinti administravimo ar statistines sritis, kurios yra panašios į apygardas. Luizianos parapijos; organizuoti rajonai Aliaskoje; Kolumbijos apygarda ir nepriklausomi miestai Virdžinijoje, Merilende, Misūryje ir Nevadoje yra lygiavertės apygardai administraciniais vienetai. Aliaskos neorganizuotas rajonas yra padalintas į 11 surašymo sričių, kurios statistiškai prilygsta apygardoms.

JAV nacionalinė Konstitucija nemini vietos savivaldos, įgaliojimai formuoti vietos savivaldą suteikti valstijoms. O šios savo ruožtu reglamentuoja savaip savo santykius su vietos savivalda. Kalbėti apie vietos savivalda JAV reiškia kalbėti apie daugiau nei penkiasdešimt skirtingų teisinių ir politinių situacijų. Dokumentas reguliuojantis vietos savivaldą yra valstijos Konstitucija. Valstijos turėjo savo Konstitucijas daug ankščiau nei buvo pasirašyta nacionalinė JAV Konstitucija. Nuo nepriklausomybės paskelbimo valstijos parašė apie 150 Konstitucijų, kai kurios valstijos jas rašo gana dažnai. Valstijų Konstitucijos yra ilgesnės, vidutiniškai keturis kartus, nei nacionalinė, tad ir detalesnės. Viena iš priežasčių kodėl jos yra keičiamos ir tokios detalizuotos yra tai, kad valstijos valdžia turi neribotas galias, jei jos nėra ribojamos Konstitucijoje. Valstijų Konstitucijos nustato valstijų struktūrą, vaidmenį ir finansavimą bei vietos valdžios lygmenimis.

Valstija vietinei valdžiai leidžia savo nuožiūra tvarkytis keturiose kategorijose. Tai:

Struktūrinėje - galimybė pasirinkti valdymo tipą, chartiją ir priimti jos pakeitimus;

Funkciniame – galimybė naudotis vietos savivaldos galiomis plačiąja ar ribota maniera. Paprastai plačioji taikoma vietinės valdžios struktūroms, o ribota – finansams.

Fiskalinėje - valdžia siekia nustatyti pajamų šaltinius, mokesčių tarifus, skolintis lėšas ir atlikti kitas finansines veiklas;

Personalo - institucija nustato įdarbinimo taisykles, atlyginimo tarifus, darbo sąlygas ir derasi dėl kolektyvinių sutarčių.

Savivaldybių chartija yra teisinis dokumentas, kuris apibrėžia instituciją, jos įgaliojimus, funkcijas ir pagrindines miesto valdžios procedūras.

Potvarkių kodeksas yra miesto tarybos priimtų įstatymų rinkinys, kuriame galime rasti bendrąsias nuostatas dėl renkamų ir skiriamų pareigūnų (pareigūnų rinkimas, mero rinkimai ir t. t.).

Valstijos valdžia nėra Federalinės valdžios padalinys, kiekviena jų yra suveneri ir nėra atskaitinga federalinei valdžiai. Tačiau jei valstijos Konstitucija ir įstatymai susikerta su JAV Konstitucija ir federaliniai įstatymai, įsigalioja pastarieji.

  • Viešasis administravimas Referatas
  • Microsoft Word 1065 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 34 puslapiai (7486 žodžiai)
  • Universitetas
  • Reda
  • JAV ir Meksikos savivaldos sistemos
    10 - 3 balsai (-ų)
JAV ir Meksikos savivaldos sistemos. (2015 m. Lapkričio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/jav-ir-meksikos-savivaldos-sistemos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 19:55
×