JAV įtaka Lietuvos saugumui


Įvadas. Lietuvos saugumo politika. Jav vieta ir vaidmuo Lietuvos saugumo politikoje. Išvados. Literatūra.


Iki šiol net aukštu oficialiuoju lygiu Lietuvos politika dažniausiai buvo pristatoma pasaulį suprantant daugiausia iš Vilniaus perspektyvos. Lietuva dažnai reiškė savo norus, tačiau per mažai kreipė dėmesį į tai, ką pati turėtų duoti ir ko iš jos laukiama, demokratijos plėtros į Rytus, Rusijos įtraukimo į bendrą Europos saugumo kūrimą, kovos su nelegalia migracija ir masinio naikinimo ginklų platinimą ar kitus Vakarams svarbius dalykus. Pagrindinė tokios Lietuvos politikos priežastis buvo atkūrus nepriklausomybę iškart susiformavęs vienareikšmis valstybės vietos pasaulyje suvokimas. Dažniausiai Lietuvos padėtis vertinama dvišalių santykių atžvilgiu suteikiant ryškų emocinį atspalvį. Net NATO plėtra dažnai vaizduota kaip dvišalių Lietuvos ir JAV santykių sritis, nepriklausanti nuo JAV ir Rusijos, JAV ir Europos, ES ir Rusijos, Rusijos ir Kinijos ar net JAV ir Kinijos santykių raidos. (Urbelis, 2005, p.10)

Rašto darbo objektas – saugumo politika.

Rašto darbo tikslas – apžvelgti JAV vaidmenį Lietuvos saugumo politikoje.

Rašto darbo uždaviniai:

Aptarti Lietuvos saugumo politiką;

Apžvelgti JAV vaidmenį ir vietą Lietuvos saugumo politikoje.

Apibendrinant galima teigti, kad Lietuva apsisaugant nuo galimų pavojų įstojo į NATO ir taip išsprendė šalies saugumo problemas.

JAV formuluoja politiką Europos, jos regionų ir konkrečių valstybių atžvilgiu taip, kad atitiktų Nacionalinio saugumo strategijoje iškeltų interesų ir vertybių įgyvendinimą. Nacionalinio saugumo strategijoje galima rasti daugybę tiek W. Wilsono, tiek T. Roosevelto užsienio politikos nuostatų. Strategijoje pabrėžiama, kad svarbiausi JAV nacionaliniai interesai apima pagrindinių žmogaus teisių ir laisvių apsaugą, ekonominės pasaulio plėtros užtikrinimą. Kartu pabrėžiama santykių su kitomis didžiosiomis galybėmis reikšmę, kova su terorizmu ir masinio naikinimo ginklų platinimu, regioninių konfliktų sprendimas ir JAV sąjungininkų stiprinimas. Kiekvienas minėtas interesas apima daugybę kitų tikslų ir uždavinių, kuriems pasiekti JAV reikia sąjungininkų, taip pat Lietuvos paramos. (Urbelis, 2005, p.62)

V.Urbelio nuomone, „JAV strategijos požiūriu Lietuva, kaip ir kitos regiono valstybės, yra reikšminga kaip transatlantinio ryšio stiprintoja ir Europos galios pusiausvyros dalis. JAV politika įgyvendinama suteikiant saugumo garantijų Vidurio Rytų Europos šalims, išlaikant NATO kaip pagrindinę Europos saugumo organizaciją ir neleidžiant ES viduje iškilti vienam lyderiui, kalbančiam visos Europos vardu.“ (Urbelis, 2005, p.104)

JAV politinė ir karinė parama Lietuvai ir kitoms Vidurio Rytų Europos valstybėms yra svarbi šios JAV europinės strategijos dalis. Ch. Layneas pabrėžė, kad JAV parėmė NATO ir ES plėtrą tikėdamosi, jog naujosios jos narės iš Vidurio Rytų Europos trukdys Prancūzijai ir Vokietijai sudaryti atsvarą Amerikos galiai. “

JAV ir Lietuvą bei kitas Vidurio Rytų ir Šiaurės Europos valstybes sieja bendri saugumo interesai, bendros vertybės ir bendras grėsmių supratimas. Ekonominė šalių tarpusavio priklausomybė ir prekybos srautai yra gana maži. Šie veiksniai lemia regione JAV darbotvarkę, kurioje vyrauja ne ekonominės, o regioninio stabilumo, NATO plėtros, santykių su Rusija temos. JAV strategija Lietuvos atžvilgiu atspindi bendrą JAV užsienio politiką tiek Europos, tiek Vidurio Rytų ir Šiaurės Europos šalių atžvilgiu, o jos interesai Lietuvoje yra atspindys platesnių užsienio politikos tikslų, t. y. regioninio saugumo stiprinimas, kova su terorizmu, užsienio investicijų, ekonominių reformų ir laisvos prekybos skatinimas, kova su nusikalstamumu ir korupcija. JAV ypatingą dėmesį taip pat skiria tokiems vidaus politikos klausimams kaip turto grąžinimas žydams, demokratizacija, privatizacija, požiūris į tautines mažumas ir t. t. (Urbelis, 2005, p.132)

  • Politologija Referatas
  • Microsoft Word 40 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3867 žodžiai)
  • Auksė
  • JAV įtaka Lietuvos saugumui
    10 - 7 balsai (-ų)
JAV įtaka Lietuvos saugumui. (2016 m. Gegužės 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/jav-itaka-lietuvos-saugumui.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 08:09
×