JAV Vokietijos ir Lenkijos konstitucijų ir konstitucinės kontrolės lyginamoji analizė


Sąvokos – Konstitucija, suvokimas, jos esmė ir ypatumai. Jungtinių Amerikos Valstijų Konstitucijos ypatumai. Vokietijos Federacinės Respublikos Pagrindinio įstatymo ypatumai. Lenkijos Konstitucijos ypatumai. Jungtinių Amerikos Valstijų, Vokietijos ir Lenkijos Konstitucijų preambulių lyginamoji analizė. Jungtinių Amerikos Valstijų, Vokietijos ir Lenkijos konstitucinių kontrolių lyginamoji analizė. Išvados. Naudotos literatūros sąrašas.

Analizuojant kiekvieną šalį visada atkreipiamas dėmesys kokia jos reguliavimo sistema, valdymo forma ir panašiai. Šiame darbe analizuosiu Jungtinių Amerikos Valstijų, Vokietijos ir Lenkijos konstitucijų ypatumus, konstitucines kontroles. Šios šalys visos savaip unikalios. Negalima pamiršti, kad pati pirmoji Konstitucija buvo priimta Jungtinėse Amerikos Valstijose, ir tai buvo pamatas kitoms Konstitucijoms. Šių šalių Konstitucijos nors ir priimtos skirtingu laiku ( JAV- XVIII a., Vokietijos ir Lenkijos – XX a. ), bet jų pamatinės vertybės, žmogaus teisės ir laisvės saugomos tokios pat.

Pirmiausia, reikia išsiaiškinti ką reiškia pati sąvoka – Konstitucija, kuri jau buvo žinoma antikos laikais. Pabrėžtina, kad tai svarbiausias institutas, įtvirtinant demokratiją įvairiose šalyse. Pristatysiu konstitucijų raidos etapus, kurių yra keturi. Taip pat konstitucionalizmo raidai labai svarbios prigimtinės teisės mokyklos. Jos, žinoma, aiškino konstitucijos esmę skirtingai.

Šių dienų mokslininkai aiškina konstituciją keliais požiūriais (teisiniu, socialiniu, politiniu, ir ideologiniu) . Konstitucija – tai ne tik teisinis, bet ir politinis bei ideologinis dokumentas vienu metu. Iš konstitucijos esmės išplaukia ir pagrindinės jos funkcijos, kurios bus čia trumpai apžvelgtos.

Viena iš Konstitucijos struktūros dalių – preambulė, taip pat bus apžvelgta kiekvienoje iš minėtų šalių. Konstitucijos preambulė – tai lyg raktas suprasti pačią Konstituciją bei šalies reguliavimo sistemą, jos puoselėjamas vertybes. Paprastai laikomasi nuomonės, kad preambulėje išdėstyti teiginiai nėra teisės normos, tačiau jie svarbūs aiškinant ir taikant kitas konstitucijos nuostatas. Taigi, apžvelgsiu plačiau JAV, Vokietijos bei Lenkijos preambules.

Kaip jau minėjau, čia bus apžvengtos ir šių šalių - JAV, Vokietijos ir Lenkijos konstitucinės kontrolės. Konstitucinė kontrolė, teisės litaratūroje dažnai suprantama ir plačiai, ir siaurai. Plačiuoju požiūriu - konstitucinė kontrolė reiškia įstatymo nustatytą procedūrą, kuria vadovaudamosi kompetetingos valstybės institucijos tikrina, ar teisės aktai atitinka konstituciją. Aiškinant siaurai konstitucinė kontrolė reiškia specialių institucijų atliekamą teisės aktų konstitucingumo tyrimą. Konstitucinei kontrolei pradžią davė 1803 m. JAV Aukščiausiame teisme nagrinėta Marbury v. Madison byla, , kai aukščiausias teismas pasakė, jog priimtas įstatymas prieštarauja konstitucijai ir todėl negali būti taikomas.

Konstitucionalizmo raidai ypač svarbus prigimtinės teisės mokyklos indėlis. Šios mokyklos atstovai be idėjų apie neatimamas žmogaus teises pagrindė ir kitas ne mažiau svarbias teorijas, kaip visuomenės sutarties teorija ir kitas. Konstitucionalumo raidai įtakos turėjo tokie žmonės , kaip Johnas Locke, Jean-Jacques Rousseau, Charles Louis de Montesquieu ir kiti.

Visas teisinis gyvenimas sukasi apie Konstituciją. Konstitucijos nuostatas grupuojant pagal jų galimą poveikį tikrovei, galima skirti tam tikras Konstitucijos poveikio kryptis: stabilizavimą, racionalizavimą (organizavimą), integravimą ir apsaugą (gynimą).

Pasaulyje skiriami keli konstitucijų raidos etapai : 1) laikotarpis nuo pirmųjų konstitucijų iki Pirmojo pasaulinio karo. Šiuo etapu konstitucijų kūrimo procesas iš esmės palietė tik Europą ir Šiaurės Ameriką. Pagrindinis konstitucinio reguliavimo objektas buvo valstybės valdžios organizavimas. Asmens ir valstybės santykių srityje konstitucijoje įtvirtinamos tik asmeninės ir kai kurios politinės teisės ( pvz., 1814m. Norvegijos , 1831m. Belgijos, 1874m. Šveicarijos ir kitos); 2) laikotarpis nuo Pirmojo pasaulinio karo iki Antrojo pasaulinio karo. Šiuo etapu konstitucijų kūrimo procesas apima Vidurio ir Rytų Europą, kai kurias Afrikos ir Azijos šalis. Išsiplečia konstitucijos reguliavimo sritis. Šiuo laikotarpiu galima išskirti demokratines ir nedemokratines konstitucijas; 3) laikotarpis nuo Antrojo pasaulinio karo iki XXa. Pabaigos. Šiuo etapu konstitucinis procesas įgauna globalinį mastą. Konstitucija reglamentuoja vis daugiau daugiau visuomeninių santykių, joje įtvirtinamos socialinės ekonominės asmens teisės;

4) laikotarpis, susijęs su Tarybų Sąjungos ir totalitarinio režimo žlugimu socialistinėse šalyse.

Skirtingų teisės mokyklų atstovai aiškina konstitucijos esmę. Prigimtinės teisės mokyklos šalininkai teigia, kad konstitucija – tai visuomenės sutartis. Normatyvininkų nuomone, konstitucija - aukščiausioji pagrindinė norma. Institucionalistai mano, kad tai ne tik valstybės, bet ir apskritai visuomenės korporacinės organizacijos statutas. Marksistai mano, kad konstitucija – tai klasių kovos rezultatas, įtvirtinantis ekonomiškai viešpataujančios klasės valią ir interesus.

Šių dienų mokslininkai aiškina konstituciją ir teisiniu, ir socialiniu politiniu, ir ideologiniu požiūriais. Konstitucija – tai ne tik teisinis, bet ir politinis bei ideologinis dokumentas.

Konstitucijos juridinę esmę sudaro tai, kad ji yra pagrindinis įstatymas, turintis aukščiausią teisinę galią. Konstitucijos juridinę esmę, jos vietą nacionalinės teisės sistemoje apibūdina pagrindinės teisinės konstitucinės savybės : konstitucijos steigiamasis pobūdis, stabilumas, legitimumas, vientisumas, viršenybė.

  • Microsoft Word 41 KB
  • 2015 m.
  • 17 puslapių (6645 žodžiai)
  • Universitetas
  • Dainora
  • JAV Vokietijos ir Lenkijos konstitucijų ir konstitucinės kontrolės lyginamoji analizė
    9 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
JAV Vokietijos ir Lenkijos konstitucijų ir konstitucinės kontrolės lyginamoji analizė. (2015 m. Kovo 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/jav-vokietijos-ir-lenkijos-konstituciju-ir-konstitucines-kontroles-lyginamoji-analize.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 18 d. 07:52
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo