JAV XIX amžiuje


JAV XIX amžiuje.

XVIII a. pabaigoje JAV jau buvo pramoninio perversmo prielaidos. Europos karai XVIII pabaigoje ir XIX a. pradžioje atnešė JAV didelius turtus. Šiaurės rytų valstijos pergyveno tikrą ekonominį bumą. Čia atsirado stambi pramonė. JAV sėkmės laidas buvo politinis nestabilumas Senajame pasaulyje. Prekyba su Olandija, Prancūzija, Anglija skatino JAV prekybinio laivyno plėtrą. JAV laivynas greitai pasidarė didesnis už Prancūzijos ir Ispanijos laivyną kartu paėmus. Vakarinėse valstijose buvo daugybė smulkių ir vidutinių fermų, kur daugiausia buvo auginami gyvuliai. Pietinėse ir pietvakarinėse valstijose klestėjo vergų darbu pagrįstos plantacijos, nors oficialiai vergų įvežimas buvo uždraustas 1808 m. Neaprėpiamose platybėse buvo auginama medvilnė ir tabakas. Žemė ten buvo turtinga anglimi, geležimi, alavu, variu, švinu. Šios naudingos iškasenos buvo labai svarbios tolesnei technikos pažangai. Vidaus prekyba plėtojosi be kliūčių, nes visi tarifai ir mokesčiai buvo panaikinti.

Pirmoje XIX a. pusėje pramonės perversmas lokalizavosi senosiose šiaurės rytų valstijose, o vėliau ir šiaurės vakarų valstijose. Svarbiausia pramoninio perversmo sfera buvo medvilnės ir vilnos pramonė. Pagal šios produkcijos gamybą ketvirtajame XIX a. dešimtmetyje JAV nusileido tik Anglijai ir Prancūzijai. Trečiame – penktame XIX a. dešimtmečiuose perversmas apėmė ir kitas pramonės šakas. Plėtėsi mašinų gamyba, ypatingai žemės ūkio mašinų. Vidaus rinkos plėtimas privertė kasti kanalus. 1807 m. R.Fultonas sukūrė pirmąjį pasaulyje garlaivį, o ketvirtajame XIX a. dešimtmetyje plėtojosi geležinkelių tiesimas. 1828-1830 m. buvo nutiesta pirmoji linija sujungusi Baltimorės miestą su Ohajo upe. 1855 m. JAV jau buvo apie 30000 km geležinkelių. Tai skatino metalurgijos raidą. Pereita prie garo variklio buvo lėtai. Daugiau buvo naudojamas vandens ratas. 1847 m. JAV pirmą kartą buvo ekonominė krizė.

Pramonės perversmas sutapo su Vakarų kolonizacija. 1785 m. buvo leista bendruomenines žemes pardavinėti privatiems žemvaldžiams, bet tiktai dideliais sklypais. Vėliau spaudžiant fermeriams ir darbininkams kongresas palaipsniui mažino parduodamos žemės sklypus, buvo parduodama išsimokėtinai. Tai paskatino persikėlėlių į vakarines žemes judėjimą. Kolonizuojamuose rajonuose greitai plėtojosi fermeriniai ūkiai.

Penkiolikoje pietinių valstijų toliau viešpatavo vergvaldinė sistema. Tam daug reikšmės turėjo naujos prekinės kultūros - medvilnės - atsiradimas. 1793 m. Elis Vitnis išrado medvilnės valymo mašiną. Dėl to pasidarė naudinga auginti visų rūšių medvilnę. Siekdami padaryti vergiją rentabilia, vergvaldžiai didino vergų išnaudojimą. XIX a. ketvirtame dešimtmetyje plantacijų ūkio centras persikėlė į vakarus prie Meksikos įlankos ir į Misisipės baseiną.

Konstitucija numatė politinių partijų kūrimąsi ir stiprią centrinę valdžią per prezidento instituciją. XVIII a. pabaigoje JAV susikūrė buržuazinė partija – federalistai. Federalistai reiškė stambiosios buržuazijos ir Pietų plantatorių interesus. Jie pasisakė už stiprią centralizuotą valdžią ir demokratinių laisvių apribojimą. 1789 m. buvo išrinktas pirmasis prezidentas – Džordžas Vašingtonas (1732-1799). Jis vadovavo valdančiai federalistų partijai. Finansų ministras Aleksandras Hamiltonas (1757-1804) sutvarkė pinigų sistemą, įtikino vyriausybę įkurti Nacionalinį banką ir prisiimti visas skolas, padarytas Nepriklausomybės karo metu. Pirmasis Nacionalinis bankas buvo įkurtas 1791 m. Hamiltonas skatino pramonę ir prekybą mokesčių didinimo sąskaita. 1794 m. Pensilvanijoje sukilo fermeriai, pasipiktinę augančiais mokesčiais. Šis sukilimas įėjo į istoriją kaip “Degtinės maištas”. Federalistai siekė ekonomiškai ir politiškai suartėti su Anglija, pabrėždami stiprios valstybės valdžios kaip barjero prieš “tamsuomenę” būtinumą. Dėl to JAV paskelbė neutralitetą kai Europos valstybės susivienijo prieš revoliucinę Prancūziją.

  • Istorija Konspektas
  • Microsoft Word 19 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (3319 žodžiai)
  • Ingy
  • JAV XIX amžiuje
    10 - 2 balsai (-ų)
JAV XIX amžiuje. (2016 m. Sausio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/jav-xix-amziuje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 07:19
×