Jevlaševskių giminės istorijos atspindžiai Teodoro Jevlaševskio atsiminimuose


Teodoras Jevlašauskis. Jo gyvenimo atspindžiai. Teodoro Jevlašauskio sūnus – Jarošas. Vaikaičiai - Kazimieras Liudvikas Jevlašauskis ir Stanislovas Jonas. Sūnūs – Joachimas , Petras , Jonas , Martynas ir Laurynas.


Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos tyrinėtojai jau seniai domisi Jevlašauskių (Jevlaševskių) giminės atstovais. Visų pirmiausia reikia pasakyti, kad pasak kultūros istorijos tyrinėtojo ir visuomenės veikėjo, Dariaus Kuolio, dažnai istorijoje šios smulkios bajorų giminės pavardė yra minima labai skirtingai. Pavyzdžiui, įvairiuose lietuviškuose leidiniuose bei Teodoro Jevlašauskio parašytame dienoraštyje „Atsiminimai“ Jevlašauskių giminės pavardė yra sulietuvinama pagal to meto kalbinę tradiciją. Tuo tarpu senąją gudų kalba rašytuose tekstuose yra naudojama išlikusi originalia kalba parašyta Jevlašovskių arba kitaip Jevlaševskių giminės pavardė. Šiandien pastebima, kad originalią Jevlašovskių (Eўлашоўскі) pavardę yra išsaugoję tik baltarusiai, o tuo tarpu lenkai nuo seno vartoja polonizuotą versiją Jevlaševskiai (Jewłaszewski).

Ši smulki bajorų giminė iškilo dar XVI a. viduryje. Tačiau istorikai pastebi, kad jau per ketvertą kartų Jevlašauskių giminės atstovai sugebėjo pakilti iki pat tuometinės Lietuvos valstybės elito arba kitaip sakant net iki pačių senatorių. Darius Vilimas savo publikacijoje „Brastos vaivados Kazimiero Liudviko Jevlašauskio testamentas“ teigia, kad pirmasis žinomas šios Jevlašauskių giminės atstovas buvo Michailas Liavonovičius, kuris gyvenęs XVI a. vis dar neturėjo Jevlašauskių giminės pavardės. Manoma, kad jis tebuvo stačiatikių šventikas Liachovičių miestelio cerkvėje. Tai pat jis įvardijamas kaip Pinsko ir Turovo stačiatikių vyskupas. Michailas Liavonovičius turėjo sūnų, Teodorą (Fiodorą) Michailovičių Jevlašauskį (1546 – 1619), kuris parašė garsiuosius memuarus „Atsiminimai“ ir kurie pasak lenkų rašytojo Česlovo Milošo yra „turbūt pats įdomiausias pasaulietinis veikalas senąja gudų kalba“, kurį „malonu skaityti ir šiandien.“ Svarbu paminėti, jog Teodoras Jevlašauskis tarnavo kelioms Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų šeimoms ir joms parėmus tapo Naugarduko žemės pateisėju. Taip pat Jevlašauskių giminei priklauso ir Teodoro vyriausias sūnus Jarošas Teodorovičius (1578 – 1619), kuris dirbo ne tik teismo raštininku, bet ir teisėju. Raštininkaudamas žemės teisme Jarošas Teodorovičius buvo ir „Lietuvos Vyriausiojo Tribunolo Naugarduko kadencijos raštininkas“. Svarbu paminėti, jog žymiausias iš Jevlašauskių giminės yra Teodoras Jevlašauskis, kuris išgarsėjo savo parašytais memurais „Atsiminimai“. Tačiau pasak D. Vilimo „aukščiausiai karjeros laiptais užlipti pavyko jo anūkui ir Jarošo Teodorovičiaus sūnui Kazimierui Liudvikui (1606 – 1664), gyvenimo saulėlydyje tapusiam Brastos vaivada“.

  • Microsoft Word 25 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (2010 žodžiai)
  • Universitetas
  • Edita
  • Jevlaševskių giminės istorijos atspindžiai Teodoro Jevlaševskio atsiminimuose
    10 - 2 balsai (-ų)
Jevlaševskių giminės istorijos atspindžiai Teodoro Jevlaševskio atsiminimuose. (2019 m. Rugpjūčio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/jevlasevskiu-gimines-istorijos-atspindziai-teodoro-jevlasevskio-atsiminimuose.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 18 d. 17:29
×