JONAS BILIŪNAS - XX a. pradžios realizmo atstovas, rašytojas


Skriauda ir skausmas. Apsakymas ,, Kliudžiau “. Apsakymas ,, Vagis “. Sąžinės sukeltas kaltės jausmas trukdo individui džiaugtis gyvenimu. Apsakymas ,, Ubagas “. Apsakymas ,, Lazda “. „ Liūdna pasaka “- svarbiausias Biliūno kūrinys. Moters tema „ Liūdna pasaka “. Rašinyje panaudotas Biliūnas. Blogis - tai abejingumas savo artimui. Blogis - tai melas , kuris skaudina kitus. Pagalba likimo nuskriaustiesiems skatina žmonių bendrumą. Dažnai jaunas žmogus trokšta asmeninės laimės. Gerumas gali išryškėti tėvų rūpesčiu dėl vaikų gerovės. Žmogus absurdo situacijoje gali prarasti sveiką protą. Žmogaus dvasinis grožis Biliūno kūryboje.


prozos pradininko Jono Biliūno kūriniuose laikas yra naudojamas išryškinti svarbiausius veikėjo išgyvenimus. Todėl paskutiniame, didžiausiame savo kūrinyje, apysakoje „Liūdna pasaka“ Biliūnas kuria dvi laiko plotmes - praeities ir dabarties. Praeities laikas – tai, pirmiausia, Juozapotos išgyvenimai, potyriai, kada jos vyras dar buvo su ja. Apysakoje pasakojama, kaip 1863 metais, papūtus „najam vėjeliui“, jaunų žmonių širdyse įsižiebė drąsi svajonė, novelėje sakoma: „Jam ėmė regėtis, kad jisai nebe netrtėlis pono vergas, bet jau laisvas ūkininkas, turintis pakankamai nuosavos žemės, turintis paaugusius vaikus ir ramiai sau su jais ir sava moterim gyvenantis“. Tuomet dar papasakojama, kaip Petras Banys su kitais jaunais vyrais išeina į miškus ir kaip Juozapota, viena likusi namie, ima jausti baugias nuojautas. Galiausiai praeities vaizdais atskleidžiama moters išprotėjimo priežastis – tą pačią akimirką, kai Juozapota išvysta kartuvėse savo Petriuką, jos dvasia miršta. Nuo tada Juozapota ima kartoti „Kiek ponų...kokie gražūs...“ ir „Ar nežinai, tamsta, kur mano Petriukas?“. Dabarties laike matome Juozapotą išprotėjusią, tapusią kampininke, ubagėle, klaidžiojančia tarp žmonių kaip „klaikus „memento mori“. Žvelgdamas į liūdną moters veidą, pasakotojas ir išskaito visą šią istoriją – liūdną pasaką. Taigi, pasitelkiant laiko motyvą, yra parodoma, jog svarbiausia šios moters gyvenime – tai mylimasis, kurį praradusi, Juozapota išprotėja.“

J.Biliūno „Ubagas“ Sūnus išveja iš namų savo seną tėvą anūkų akivaizdoje. Todėl novelės pavadinimą galima interpretuoti, kad sūnus dėl savo poelgio yra dvasios „ubagas“ (Blogis- tai abejingumas savo artimui)

J. Biliūnas „Liūdna pasaka“ Banys ruošiasi slapta išeiti į mišką pas sukilėlius, kai žmona pamato, kad jis kažkur ruošiasi, pameluoja jai, o kitą dieną anksti iš ryto, kol ji dar miega, išeina iš namų. Tačiau jis labai įskaudino Juozapotą, kuri galiausiai išprotėjo pamačiusi pakartą vyrą. (Blogis- tai melas, kuris skaudina kitus)

J. Biliūno novelėje „Ubagas“ vienas pagrindinių veikėjų priglaudžia paliktą vieną senelį Sabaliūną, jį pavalgydina. Veikėjas prisimindamas, kaip šis senelis vaikystėje pavaišindavo jį medumi, koks tai buvo geras žmogus, negalėjo jo atstumti ir nepašelpti. (Pagalba likimo nuskriaustiesiems skatina žmonių bendrumą)

  • Lietuvių kalba Konspektas
  • Microsoft Word 26 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (2175 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Viktorija
  • JONAS BILIŪNAS - XX a. pradžios realizmo atstovas, rašytojas
    10 - 3 balsai (-ų)
JONAS BILIŪNAS - XX a. pradžios realizmo atstovas, rašytojas. (2016 m. Lapkričio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/jonas-biliunas-xx-a-pradzios-realizmo-atstovas-rasytojas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 07:05
×