Jonas Jablonskis ir lietuvių spaudos draudimas


Jonas jablonskis skaidres. Spaudos draudimas referatas. Referatas,,spaudos draudimas". Referatas spaudos draudimui. Lietuviu kalba carines rusijos priespaudoje referatas. Jonas jablonskis ir lietuviu kalba. Jonas jablonskis spaudos draudimas. Spaudos draudimas poezija. Jablonskio darbai po spaudos draudimo. Prezentacija spaudos draudimo metai.

XIX a. antroje pusėje lietuvių kalba ir lietuvybė kentėjo tarp kūjo ir priekalo – tarp nuožmios rusifikacijos ir lėtos, tačiau jau seniai prasidėjusios polonizacijos – lenkinimo ir lenkėjimo. Rusifikacija ypač skaudžiai smogė įvedus lietuvių spaudos draudimą lotyniško pagrindo rašmenimis (1864m.-1865m). Jautriausiai tai išgyveno subrendusi lietuvių šviesuomenė, bet priespaudai priešinosi vienokiu ar kitokiu būdu didžioji dalis lietuvių tautos.

Dar išsamiau J.Jablonskio visuomeniškumą apibūdino jo raštų leidėjas J.Balčikonis. Trumpame J.Jablonskio gyvenimo aprašyme jo pasakyta: „Apdovanotas dideliu ir skaisčiu protu, jis galėjo toli peržengti lietuvių kalbos mokslo sienas ir pasižymėti bendram lingvistikos moksle, jei nebūtų atsistojusi skersai kelio kita jo asmens savybė – jo nenugalimas troškimas tarnauti savo kraštui, troškimas, kad jo pasiekti mokslo rezultatai būtų pasisavinti plačios visuomenės [...] Jam rūpėjo lygiai visas lietuvių gyvenimas: džiaugdavosi savo tautiečių pasiekimais, skaudžiai atjausdavo nelaimes, pats visur kur galėdamas prisidėdavo savo darbu ir dėkle [...] Kur ir kada tėvynė pašaukdavo savo vaikus, jis pirmas išgirsdavo jos balsą ir pirmas šokdavo jai tarnauti.“ (žr. Jablonskio Raštai, t.1 Kaunas, 1933 p. XII.)

Galutinai Jablonskis apsisprendė paskirti savo gyvenimą dirbti lietuvybės labui ir pirmiausia rūpintis lietuvių kalba, kai 1881m., baigęs Marijampolės gimnaziją2, pradėjo

1 Spaudos draudimas buvo ir viena iš represinių priemonių, kurios Rusijos valdžia ėmėsi prieš lietuvių tautą po 1863-4m. sukilimo. Jo malšinimui vadovavo A.Muravjovas, turėjęs didelį caro pasitikėjimą ir grafo titulą. Jis jau buvo malšinęs 1830-1m. sukilimą ir po jo du kartus buvo aplankęs carą teikdamas uždaryti Vilniaus universitetą ir vakarinių gubernijų mokyklose viską dėstyti rusų kalba (žr. Ivinskij, Masionienė ir kt. (sud.) 1998: 212). Tapęs Vilniaus generalgubernatoriumi, Muravjovas valdė Vilniaus, Kauno, Gardino, Minsko, vėliau Mogiliovo ir Vitebskio gubernijas. Augustavo (Suvalkų) gubernija – kraštas iš kurio buvo kilęs J.Jablonskis – įėjo į vadinamąją Lenkijos karalystę ir tiesiogiai Muravjovo nebuvo pavaldus, tačiau Muravjovas išsireikalaudavo, kad jo potvarkiai dėl spaudos draudimio ir čia galliotų. Beje, Jablonskis nemini kitų spaudos draudimo sumanytojų ir vykdytojų (žr. Merkys) tik „velionį grafą Muravjovą“.

  • Microsoft Word 12 KB
  • 2016 m.
  • 4 puslapiai (1642 žodžiai)
  • Mokykla
  • Nesakysiu
  • Jonas Jablonskis ir lietuvių spaudos draudimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Jonas Jablonskis ir lietuvių spaudos draudimas. (2011 m. Balandžio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/jonas-jablonskis--ir-lietuviu-spaudos-draudimas.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 05 d. 16:07
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo