Jonas Jablonskis - lietuvių kalbos tėvas


Jonas jablonskis kalbos tevas. Bendrines kalbos tevas. Bendrines lietuviu kalbos tevas. J.jablonskis kalbos tevas. J. jablonskis bendrines lietuviu kalbos tevas. Referatas apie jona jablonski. Poleminiai rasiniai lietuviu pamokai. J.jablonskis-lietuvių kalbos tėvas. Jonas jablonskis lietuviu bendrines kalbos tevas. Jonas /jablonskis.

Jablonskis – pirmasis bendrinės kalbos sintaksės, terminologijos ir apskritai rašomosios kalbos teoretikas, jos mokslo kūrėjas. Jablonskis ,,lietuvių kalbos sąžinė“ (vydūnas), „jablonskis troško, kad jo pasiektas mokslas greičiau tektų visai tautai“ (j. Balčikonis


Jablonskis ,,Lietuvių kalbos sąžinė (vydūnas), jablonskis troško, kad jo pasiektas mokslas greičiau tektų visai tautai (j. Balčikonis).

Jonas jablonskis yra bendrinės Lietuvių kalbos gramatikos mokslo kūrėjas, parašęs kelias Lietuvių kalbos gramatikas, kuriomis buvo galutinai įtvirtintos vakarų aukštaičių fonetikos, morfologijos ir sintaksės lytys, tikslingai nustatytas bendrinės kalbos ir tarmių santykis, įdiegtos bendrinės kalbos normos. Visų jablonskio kalbos mokslo darbų apibendrinimas buvo jo 1922 m. ,,Lietuvių kalbos gramatika , kurioje, pasak pasaulinio masto kalbininko antuano mejės, jablonskio smulkiausiai ir tiksliausiai aprašyta dabartinė Lietuvių kalba . J. Jablonskio 1911 m. Lietuvių kalbos sintaksė ir 1928 m. Studija linksniai ir prielinksniai padėjo bendrinės kalbos sintaksės mokslo pagrindus.

Visą savo gyvenimą jonas jablonskis be atvangos kovojo su Lietuvių bendrinės kalbos negerovėmis. Remdamasis šnekamąja liaudies kalba bei tautosaka ir geriausių meninio žodžio kūrėjų raštais, jablonskis atkakliai mokė bendrinės Lietuvių kalbos visą mūsų visuomenę, o ypač mokytojus, rašytojus ir žurnalistus. Kalbos kultūrai jis paskyrė apie pusantro šimto straipsnių, kuriuose taisė raštų kalbos klaidas, aiškino rašybos, gramatikos, leksikos, frazeologijos ir stiliaus dalykus. Nepaprastai kantriai ir pasiaukojamai dirbdamas bendrinės kalbos kultūros baruose, jablonskis nukreipė bendrinės rašomosios Lietuvių kalbos raidą teisinga linkme, sugebėjo įžvelgti ir atskleisti būdinguosius mūsų bendrinės kalbos dėsningumus bei raidos polinkius.

  • Microsoft Word 10 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (812 žodžiai)
  • Universitetas
  • Asta
  • Jonas Jablonskis - lietuvių kalbos tėvas
    10 - 1 balsai (-ų)
Jonas Jablonskis - lietuvių kalbos tėvas. (2011 m. Kovo 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/jonas-jablonskis-lietuviu-kalbos-tevas.html Peržiūrėta 2019 m. Gruodžio 05 d. 19:02
×
Nežinai kaip atlikti užduotį? Klausk!