Jonas Ražanskas Adventas – burtai ir papročiai


Jonas Ražanskas. Referatas. Adventas – burtai ir papročiai.

Apibūdinimas suintrigavo: kokia čia mistika, paslaptys, draudimai... Niekada per daug nesidomėjau advento esmės ir prasmės klausimais, ir į mamos pasakymus „šiandien pasnikausime – juk advento penktadienis“ nekreipiau dėmesio, tik vykdžiau tokią šeimos valią. Mokydamasis katekizmo per tikybos pamokas, galbūt irgi ne viską supratau iki galo, o ir nesigilinau. Turbūt labiausia reikėtų padėkoti lietuvių kalbos mokytojai, privertusiai pasidomėti ir įsigilinti į advento prasmę, reikalingumą, įdomias tradicijas, papročius, burtus.

Kaimo žmogus ilgus gruodžio vakarus užpildydavo šv. Kalėdų laukimu. Tai ir buvo Adventas – susikaupimo, dvasios ir kūno apsivalymo periodas. Senų senovėje žmogus, vadovaudamasis mitais, manydavo, kad būtent piktosios žiemos jėgos nužudo augalus ir įkalina saulę. Tad reikia imtis magiškų veiksmų ir apeigomis sukurti Visatą iš naujo, tada laikas vėl pradės tekėti, vėl sugrįš saulutė ir suvešės augmenija. Pasiruošimo Kalėdoms trukmė ilga, tęsiasi beveik mėnesį, nes gaminami ypatingi valgiai, persirengėlių kaukės, puošiami namai.

Žinoma, mums miestiečiams, neturintiems gyvulių, nedirbantiems žemės, nelabai suprantami šie draudimai ir prietarai. Tačiau aš manau, kad ir mes galėtume pritaikyti šią senolių išmintį ir kai kurių darbų nedirbti per adventą.

Advento metu žemaičių moterys vengdavo pilti pūkines pagalves, kad vasarą varnos neiškapotų žąsyčių, o vanagai jų neišnešiotų. Tuo laikotarpiu niekas nevažiuodavo į mišką nei malkauti, nei statyboms medienos ruošti. Manyta, kad per adventą kirstų malkų liepsna gali su baisiausiu trenksmu išlėkti pro kaminą. Tiems, kurie draudimo nepaisydavę ir visgi važiuodavę miškan kirsti malkų, pasirodydavusi tarp medžių aukšta žila moteris – miškų dvasia. Užsimojus kirviu, pasigirsdavęs raudojimas – tai miškų dievybė, tankumyne pasislėpusi, aimanuodavusi ir verkdavusi.

Šitai sužinojęs, perspėjau savo tėtį, kad nevažiuotų malkauti į senelio mišką per adventą, bet tėtis tik pasijuokė iš manęs. Supratau, kad ir mūsų tėvai ne viską žino apie advento draudimus.

Šį gražų adventinį paprotį galėtume išsaugoti ir mes - labai smagu ir jauku būtų įžiebinėti advento žvakes ir dažniau susiburti prie šeimos stalo, aptarti darbo dienos, dirbti bendrus darbus, pasikalbėti, išklausyti, atsiprašyti vieni kitų.

  • Lietuvių kalba Namų darbas
  • Microsoft Word 26 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (1828 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Jonas
  • Jonas Ražanskas Adventas – burtai ir papročiai
    10 - 9 balsai (-ų)
Jonas Ražanskas Adventas – burtai ir papročiai. (2016 m. Sausio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/jonas-razanskas-adventas-burtai-ir-paprociai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 16:58
×