Judėjimo svarba vaikų sveikatai


Įvadas. Sveikatos saugojimas ir stiprinimas. Morfologinės ir funkcinės būklės svarba bei vertinimas. Vaikų fizinis brandinimas. Fizinis aktyvumas ir darbingumas. Vaikų amžiaus ypatumai ir fizinis krūvis. Fizinių galių plėtojimas. SVEIKOS GYVENSENOS UGDYMAS. 201. Silpnos sveikatos, dažnai sergančių vaikų ugdymas. Išvados. Literatūra. Priedai.

Fizinės brandos rodikliai: gera fizinė ir psichinė vaiko sveikata, pakankamai susiformavusi pirštų ir riešo motorika, gerai išlaikoma pusiausvyra ir kt. (Vaikų darželių programa ,,Vėrinėlis“, 1993, p. 238).

Organizmo fizinis išsivystymas atspindi augimo ir vystymosi ypatumus, atskleidžia šių procesų nenutrūkstamumą bei netolygumą. Fizinio vystymosi tempai ir ypatumai priklauso nuo keleto veiksnių. Skiriasi berniukų ir mergaičių fizinis išsivystymas. Pirmieji skirtumai atsiranda jaunesniajame mokykliniame amžiuje. Labai svarbios yra ir socialinės sąlygos. Pagal fizinį išsivystymą sprendžiama apie vaikų gyvenimo ir auklėjimo sąlygas, juo remiantis imamasi sveikatingumo priemonių.

Nustatant vaiko fizinį išsivystymą, reikia atsižvelgti į visus morfologinius, funkcinius ir biologinius požymius. Tik požymių kompleksas padės išsamiai atskleisti visus fizinio išsivystymo ypatumus, jo harmoningumą ar disharmoningumą, išsiaiškinti vystymosi sutrikimo priežastis.

Vaiko fizinį vystymąsi veikia adaptacijos metu vykstantys organizmo persitvarkymai, socialinės-higieninės sąlygos. Todėl visada labai svarbu atsižvelgti į visas galimybes ir numatyti profilaktines priemones. Vaikų sveikata nustatoma ne vien atsižvelgiant į sirgimą kuria nors liga, bet visada aptariamos ir atskirų organizmo funkcijų pajėgumas, žiūrima, kaip jis atitinka vaiko amžių, kaip keičiasi fiziologiniai rodikliai vaikui augant, kaip vaikai linkę sirgti ūmiomis ligomis.

Vaiko sveikata priklauso nuo organizmo atsparumo, jo užgrūdinimo. Neatsparus ir neužsigrūdinęs vaikas, pradėjęs lankyti mokyklą, greičiau suserga ir serga ilgiau, o tai trukdo mokytis, apsunkina adaptaciją mokykloje. Jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikų sveikatai ir sergamumui turi įtakos socialinės-higieninės sąlygos (iš kokios šeimos: daugiavaikės, mažavaikės; tėvų išsilavinimas, mityba, dienos režimas, buitinės sąlygos) (Grinienė E., 1984, p. 16, 17, 25, 26).

Juo vaikas mažesnis, juo geresnės sąlygos judėjimo poreikį patenkinti. Vaiko motorinis aktyvumas ypač reikšmingas mokymosi procese. Vaikui judant, suaktyvėja atskirų organizmo sistemų, vidaus organų veikla. Judant padidėjusi energijos apykaita daugiau kaip 3 kartus pagreitina bendrą organizmo medžiagų apykaitą.

Įvairūs judesiai sukelia teigiamas emocijas. Suaktyvėjusi medžiagų apykaita ir teigiamos emocijos ne tik padeda greičiau atgauti darbingumą, bet jį dar padidina. Todėl mokykla ir šeima nuo pat pirmųjų mokymosi dienų turi skirti daugiau dėmesio vaiko judėjimui, ieškoti įvairesnių judėjimo formų, siekti, kad vaiko judesiai vystytųsi visapusiškai.

Vaiko judėjimo aktyvumas atspindi vaiko vystymosi ypatybes ir per vaiko judėjimo aktyvumą galima veikti vaiko augimą, vystymąsi ir sveikatą, palengvinti jo adaptaciją mokykloje.

Vaiko fizinis pajėgumas priklauso nuo jo raumenų savybių (raumenų jėga). Raumenų jėgą didina fiziniai pratimai, sportas. Vaikų fizinį pajėgumą lemia ne tik raumenų jėga, bet ir jų ištvermė: dinaminė, kuri vertinama pagal darbo rezultatus, gautus judant; ir statistinė raumenų ištvermė, t.y. vaiko sugebėjimas ilgai išlaikyti kurią nors kūno padėtį. Raumenų jėga ir ištvermė vystosi nevienodai, ir netaisyklinga vaiko laikysena gali priklausyti arba nuo nepakankamos raumenų jėgos, arba nuo nepakankamos jų ištvermės, arba nuo vieno ir kito veiksnio kartu.

Vaikams dirbant fizinį darbą, atitinkantį jų amžių ir fizinį pajėgumą, pagerėja kvėpavimo ir širdies-kraujagyskių sistemos veikla, suintensyvėja medžiagų ir energijos apykaita, sustiprėja judėjimo-atramos aparatas, padidėja ištvermė, darbingumas, tobulėja judesių koordinavimas, susidaro nauji sąlyginiai refleksiniai ryšiai. Fizinis darbas gerina nervinių procesų plastiškumą galvos smegenų žievėje.

  • Microsoft Word 51 KB
  • 2016 m.
  • 27 puslapiai (6825 žodžiai)
  • Universitetas
  • Irena
  • Judėjimo svarba vaikų sveikatai
    10 - 3 balsai (-ų)
Judėjimo svarba vaikų sveikatai. (2015 m. Sausio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/judejimo-svarba-vaiku-sveikatai.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 13 d. 01:45
×
126 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo