Julius Janonis


Julius janonis kūrybos bruožai. Julius janonis kuryba. Lulius janonis skaidres.

Bežemių valstiečių sūnus, pirmųjų lietuvių komunistinių kuopelių organizatorius buvo pirmasis talentingas lietuvių rašytojas, prisiėmęs marksizmą kaip vienintelį industrializuotos visuomenės tikėjimą ir sugebėjęs paversti šią didžiąją xx a. Iliuziją tikru poetiniu išgyvenimu. J. Janonio pasaulėžiūra, praktinė veikla ir kūryba - nedalomas aktas. Pažinimas, išsiurbtas iš marksistinių brošiūrų ir laikraščių, eilėraščiuose kristalizuojasi į kategoriškas išvadas, o tos virsta moralinėmis direktyvomis.

Iliuziją tikru poetiniu išgyvenimu.

J.

Globalinis pasaulio neteisingumo jutimas įeina į poeto žodį kaip deginanti žaizda. Tai tipiški socialinės nelygybės reginiai, o kartu įnirtingas ginčas ir grūmojantis neigimas. Gailesčio ir pasibaisėjimo kupinomis akimis poetas žvelgia į pasaulį, priešingybes ir prarajas. Jis jaučia mirtiną antagonizmą tarp dviejų suskilusio pasaulio dalių. Socialinio teisingumo idėja čia prabyla ne užuojautos tonais, o kaip revoliuciniam veiksmui pasiryžusi jėga. Išlaikydamas eilėraštyje natūralias kasdienės buities ir daiktų formas, j. Janonis įžvelgė slypinčią jose socialinio dramatizmo energiją. Jo eilėraštyje žmogus visada atsiduria tokiose aplinkybėse, kurios gyvenimą daro tiesiog nepakeliamą. Kūrinio centre poetas suduria dvi jėgas - socialinę tvarką ir moralinį teisingumą, ir šių jėgų grumtis lemia lyrinį vyksmą.

Eilėraštyje kariuomenei traukiant (1915) poetas aprašo kareivių būrį, traukiantį į frontą. Šis vaizdas palengva atslenka iš tolumos, grėsmingai didėja, pagaliau pripildo visą horizontą. Autorius jį stebi iš subjektyvios aš pozicijos. Tai vidinio sąmyšio, nustėrimo ir siaubo pozicija. Sakiniai liejasi tyliai, nesiblaškydami, be staigesnių pakilimų ir atoslūgių, bet nuolat peržengdami eilutės ribas, sudarydami daugybę ritmą stabdančių ar pagreitinančių perkėlimų, kurie poetinei kalbai suteikia neįprasto to meto Lietuvių lyrikoje pašnekesio laisvumo, intymumo.

  • Lietuvių kalba Referatas
  • Microsoft Word 5 KB
  • 2012 m.
  • 2 puslapiai (466 žodžiai)
  • Julius Janonis
    10 - 3 balsai (-ų)
Julius Janonis. (2011 m. Rugpjūčio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/julius-janonis.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 04:11
×