Jungiamieji audiniai ir fibriliniai baltymai


Baltymai referatas. Fibroblastai. Audinys kaupia riebalus. Svarbiausio jungiamojo audinio baltymas. Jungiamasis kremzlinis audinys. Word jungiamieji darbai. Jungiamasis audinys. Jungiamasis audinys kraujas. Jungiamuju audiniu lasteles. Hialuronanai.

Jungiamieji audiniai. Jungiamojo audinio ląstelės. Tarpląstelinė medžiaga. Jungiamojo audinio rūšys. Jungiamųjų audinių pavadinimas gerai atspindi jų esmę. Jų tarpląstelinės medžiagos baltyminės gijos suteikia didelį tvirtumą, todėl jungiamieji audiniai gali mechaniškai tvirtai sujungti kitus audinius. O itin tvirti jungiamieji audiniai – kaulinis, kremzlinis ir kai kurie kiti– tinka atraminei ir šarvinei funkcijoms. Visi jungiamieji audiniai susidaro iš embrioninio jungiamojo audinio mezenchimos. Iš mezenchimos susidaro ir kraujas. Dėl šios ir kai kurių kitų priežasčių kraujas neretai priskiriamas jungiamiesiems audiniams. Daugelyje jungiamųjų audinių tarpląstelinę medžiagą gamina skaiduldarės (fibroblastai). Specializuotuose jungiamuosiuose audiniuose šios ląstelės turi savus pavadinimus: kremzliniuose - kremzliadarės (chondroblastai), kauliniuose - kauladarės (osteoblastai). Hialuronanas (kitaip - hialurono rūgštis ar hialuronatas) - paprasčiausias GAG-as. Jį sudaro iki 25 000 nesulfatuotų disacharidų. Jis aptinkamas įvairiuose suaugusių stuburinių audiniuose, o ankstyvuosiuose embrionuose jo itin daug. Daugelis GAG-ų sintetinami ląstelės viduje ir išgabenami egzocitoziškai, o tuo tarpu hialuronaną tiesiog ląstelės paviršiuje "verpia" plazminėje membranoje paniręs fermentų kompleksas.

Jungiamųjų audinių pavadinimas gerai atspindi jų esmę. O itin tvirti jungiamieji audiniai – kaulinis, kremzlsutvirtinimas. Tvirtas būna pats jungiamasis audinys, be to, jis gali tvirtai sujungti kitus audinius. Tvirtumą suteikia tarpląstelinė medžiaga.

Kaupimas. Tarpląstelinėje medžiagoje, paprastai sudarančio didžiąją dalį jungiamojo audinio, susikaupia gana daug kai kurių medžiagų. Čia padeda ir užpildo makromolekulių gebėjimas vandenilinėmis jungtimis prisijungti jonus bei kitas molekules. Riebląstės sintetina ir kaupia riebalus.

Praleidimas. Kai kurių jungiamųjų audinių tarpląsteline medžiaga lengvai difunduoja maistmedžiagės, o2 ir co2, šalintini junginiai, migruoja kai kurios ląstelės. Tuo tarpu bakterijos sklinda lėtai.

Taisa (gijimas). Jungiamojo audini Iš mezenchimos susidaro ir kraujas. /apie kraują/.

Skaiduldarės (fibroblastai). Tai paprastai stambios, plokštokos, šakotos ląstelės, kurių jungiamuosiuose audiniuose visada yra. Jos sintetina ir išskiria į tarpuląsčius medžiagas, iš kurių po to sumontuoja tarpląstelinės medžiagos skaidulas. Skaiduldarės - pagrindinės jungiamųjų audinių ląstelės. Jos svarbios gyjant žaizdoms. Į audinius patekus svetimkūniams, apie juos sudaro jungiamojo audinio izoliuojančias kapsules.

Jos yra mažiausiai specializuotos jungiamojo audinio ląstelės. Jos gali virsti jungiamojo audinio kitomis ląstelėmis, peršliaužti į kitą. Dėl savo mažos specializacijos jos labai lengvai auginamos audinių kultūroje. [žr. ? Pav. fibroblasto šliaužimo mechanizmas skyriuje citoskel riebląstės sintetina ir kaupia riebalus. Dažnai sukaupia tiek riebalų, kad primena plona citoplazmos plėve padengtą didelį riebalų lašą. Tuomet jos visiškai apvalios. [cell-1181(22-42): riebląstės susidarymas].

Makrofagai paprastai būna prisitvirtinę prie kolageno skaidulų. Prasidėjus uždegimui jie ima amebiškai šliaužti į uždegimo vietą. Pagrindinė funkcija – naikinti patenkančius svetimkūnius ir mikroorganizmus.

Leukocitai į jungiamuosius audinius patenka iš kraujo. Jų ypač padaugėja prasidedant uždegimams. Ryja mikroorganizmus ir žūstančių ląstelių likučius.

Tinklaląstės yra plokščios žvaigždiškos ląstelės ilgomis autaugomis. Ataugomis jos būna susikabinusios ir sudaro trimatį tinklą čiulpuose, limfmazgiuose, blu

Tarpląstelinės medžiagos makromolekulės priklauso dviem pagrindinėms klasėms - baltymams ir angliavandeniams. Jungiamųjų audinių tarpląstelinė medžiaga sudaryta iš baltyminių gijų karkaso, užpildyto drebutiniu užpildu.

  • Microsoft Word 19 KB
  • 2012 m.
  • 7 puslapiai (3003 žodžiai)
  • Elena
  • Jungiamieji audiniai ir fibriliniai baltymai
    10 - 2 balsai (-ų)
Jungiamieji audiniai ir fibriliniai baltymai. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/jungiamieji-audiniai-ir-fibriliniai-baltymai.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 19 d. 09:46
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo