Juozo Apučio novelės „Horizonte bėga šernai“ analizė


Juozas Aputis ,, Horizonte bėga šernai “ Analizė. Novelės pavadinimas tiesioginė ir perkeltinė reikšmė. Erdvė ir laikas. Pagrindinio veikėjo apibūdinimas. Kūrinio idėja.


1. Novelės pavadinimas (tiesioginė ir perkeltinė reikšmė): pavadinimo reikšmė perkeltinė. Horizontas simbolizuoja dangaus ir žemės ribą, bėgimas simbolizuoja norą atsitraukti, pasprukti, nutolti nuo kasdienybės ar savo problemų, šernai – laukiniai gyvūnai, siekiantys laisvės, viename šaltinyje minima, kad šis gyvūnas yra siejamas su mirtimi, šermenimis. Perskaičius novelę šitas pavadinimas atrodo lyg simbolizuotų veikėjo norą atsitraukti, pasprukti nuo kasdienybės, kuri jį slegia. Nuo kalnelio matomas horizontas (dangaus ir žemės riba) sukelia veikėjui prisiminimus apie vaikystę ir laikus, kai jam buvo gera. Veikėjas tarytum bėga, sprunka nuo savo problemų, nenori susidurti su jomis, todėl pasirenka atsitraukti. Šernai minimi tik dviejose kūrinio vietose ,,horizonte, ropojo traktoriai, jie buvo panašūs į šernus“ ir ,,traktoriai sustojo ant kalnelių lyg šernai“. 

2. Tema: Žmogaus vidinė drama. Skausmingi išgyvenimai gali stipriai paveikti žmogaus gyvenimą, bet reikia išlikti stipriu ir mokėti susitaikyti su gyvenimą užgriuvusiomis problemomis, nelaimėmis. Pagrindinis veikėjas tarytum susitaiko su jį užklupusia nelaime. 

3. Erdvė ir laikas: erdvė kintanti, aprašomas poros dienų laiko tarpas. 

Veiksmas vyksta kaime, skirtingose vietose: ant kalno ,,jis užkopė į kelnelį“, namai ,,reikėjo eiti į namus, visą laiką ant kalno nebūsi“, ambulatorija ,,stovėjo Gvildys ambulatorijoj“ , alinė ,,Gvildys pasuko prie alinės“, kimsynai ,,kimsynuose, gražioje salelėj, sukryžiavęs kojas, lyg šventasis su baltos marlės aureole sėdėjo Petras Gvildys“. 

  • Microsoft Word 14 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (812 žodžiai)
  • Gimnazija
  • 123mok
  • Juozo Apučio novelės „Horizonte bėga šernai“ analizė
    10 - 1 balsai (-ų)
Juozo Apučio novelės „Horizonte bėga šernai“ analizė. (2020 m. Balandžio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/juozo-apucio-noveles-horizonte-bega-sernai-analize.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 04 d. 16:07
×
115 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo