Juozo Girniaus mirties sampratos egzistencinėje filosofijoje interpretacija


Filosofijos skaidrės. Juozo Girniaus mirties sampratos egzistencinėje filosofijoje interpretacija. Neigti mirtį. Piktintis dėl mirties. Maištauti prieš mirtį. Būti abejingam mirčiai. Susitaikyti su mirtimi. Literatūra.


Girniaus manymu, filosofai egzistencialistai išreiškia tam tikrus ateisto santykio su mirtimi tipus: M. Heideggeris – atvirybę mirčiai, būdingą nuo materializmo į humanizmą žengiančiam naujajam ateizmui; J. P. Sartre‘as ir A. Camus – mirties kaip beprasmybės suvokimą, principinį žmogaus be Dievo nusistatymą mirties atžvilgiu.

M. Heideggeris: Bandydamas mirtį paversti faktu, kol kas jam dar neaktualiu (“kito mirtis”), bandydamas dėtis abejingu jai ar ignoruoti savąją mirtį, žmogus „nupuola į netikrąją egzistenciją“.

J. P. Sartre’as: “Dvejopa mirties beprasmybė“: ji užbaigia mūsų gyvenimą nuo mūsų nepriklausomai, o taip pat atiduoda jį kitų teismui.

E. Kübler-Ross: Pyktis. Mirtis traktuojama kaip ateities planus sužlugdžiusi, prasmę iš gyvenimo atėmusi, fiziškai ir dvasiškai žmogų naikinanti neteisybė.

J. P. Sartre’as: mirtis, nutraukusi žmogaus gyvybę, yra tiesiog brutalus faktas, atėmęs galimybę tam žmogui realizuotis. Todėl į mirtį reikėtų žvelgti abejingai; šį abejingumą dar labiau sustiprina tai, jog žmogus niekada nežino tikslaus savo mirties laiko.

M. Heideggeris: Atvirumas mirčiai skatina veikti, suvokiant, jog žmogui skirtas laikas trumpėja kiekvieną akimirką. Svarbus tampa autentiškas egzistavimas, dėmesys savo asmenybei ir individualybei (“mirtyje manęs niekas negali pakeisti”).

  • Filosofija Skaidrės
  • 2013 m.
  • Anastasiya
  • 18 puslapių (581 žodis)
  • Filosofijos skaidrės
  • MS PowerPoint 46 KB
  • Juozo Girniaus mirties sampratos egzistencinėje filosofijoje interpretacija
    10 - 4 balsai (-ų)
Juozo Girniaus mirties sampratos egzistencinėje filosofijoje interpretacija. (2013 m. Spalio 16 d.). http://www.mokslobaze.lt/juozo-girniaus-mirties-sampratos-egzistencineje-filosofijoje-interpretacija.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 23 d. 23:57