Jurgis Kunčinas „Tūla“ skaidrės


Lietuvių skaidrės.

Jurgis Kunčinas „Tūla“. Jurgis Kunčinas (1947–2002) – poetas, eseistas, vertėjas, vienas ryškiausių atkurtos Lietuvos nepriklausomybės prozininkų. Biografijos faktai. Kūrybos bruožai. Romanas „Tūla“. Kontekstas. Romano pobūdis. Teminės linijos romane „Tūla“. Svarbiausi įvaizdžiai, motyvai. Pasakojimo būdas. Užduotis. Romano kalba. Namų darbas. Pamoka. Pagrindinis veikėjas. Užduotis. Pamoka. Tūlos paveikslas. Meilės tema. Išvados. Namų darbas.


Jurgio Kunčino „Tūla“ (1993) – tai romanas apie jausmus, laiką, Vilnių. Įvardijamas geriausiu XX amžiaus paskutinio dešimtmečio romanu. Pirmojo leidimo knygoje rašoma, kad „Tūla“ – tai amžininko užrašai apie visai netolimus laikus, jų niūrią grasą, neviltį, tačiau nutviekstus skaidria fatališko jausmo šviesa.

Romano veikėjo kūrėjo ir rašytojo gyvenimo panašumai. Rašytojas, kaip ir romano veikėjas, renkasi, ar jam eiti į kompromisą ar neiti. Pasirenka atsiribojimą. Kūryba tokia svarbi, kad rašytojas palieka žmonas, kai susilaukia vaikų. Kūryba ir meilė suteikia gyvenimo pilnatvę, o šeima varžo. Rašymas yra tarsi apsėdimas, dėl kurio aukoja savo artimuosius.

MIESTAS: Vilnius. Užupis. Vilniaus paveikslas atskleidžia pamirštą Vilnių ir jo nykstančią kultūrą. Kunčinas tarsi duoda skaitytojui užduotį – prisiminti Vilniaus istoriją ir jo kultūrą. Vaizduojami du Lietuvos valstybės etapai: Didingas kunigaikščių laikų (LDK) miestas ir sovietinių laikų Vilnius. Knygos pradžioje nupieštas Užupio planas. Name, kuriame jie gyvena, Čiurlionis kuria fugas.

Sovietinio gyvenimo simboliai – Vasaros gatvė (sistemos beprotybės ženklas), ,,Ryto“ parduotuvė, kur su pižamomis neaptarnaujama, bet galima nusipirkti pigaus vyno – rašalo). Parodų rūmų kavinukė, Milicijos ,,Varonokas“, gaudantis bohemos žmones (fleitininkas, sudaužęs taures, baudžiamas milicijos), Olandų gatvė, kur Laidojimo rūmuose karstuose miega girti duobkasiai (pasitelkimas juodasis humoras) Miesto istorija atkuriama iš detalių, užuominų ir reikalauja kultūros istorijos išmanymo.

Mitologinis Tikrovė kūrinyje transformuojama. Žmogus – šikšnosparnis. Tūlos kūnas paverčiamas į pelenus. Meilės scenoje iš po žemių trykštantis šaltinio vanduo Dangaus sfera – šv. Onos bažnyčia, Bernardinų bažnyčios bokštai, kur architektūriškai užkoduoti Gedimino stulpai.

  • Lietuvių kalba Skaidrės
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • Gerda
  • 30 puslapių (1210 žodžių)
  • Lietuvių skaidrės
  • MS PowerPoint 4169 KB
  • Jurgis Kunčinas „Tūla“ skaidrės
    10 - 3 balsai (-ų)
Jurgis Kunčinas „Tūla“ skaidrės. (2016 m. Kovo 18 d.). http://www.mokslobaze.lt/jurgis-kuncinas-tula-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 06:05