Jurgis Savickis: biografija ir kūrybos bruožai


Jurgis savickis. Biografija ir kultūrinė aplinka. Kūrybos bruožai. Originalus menininkas. Kūrybos bruožai. Atotrūkis nuo tradicijos. Kūrybos bruožai. Neįprastas novelių pasaulis. Kūrybos bruožai. daugiaprasmiškumas. Kūrybos bruožai. Novelių veikėjai. Kūrybos bruožai. Ironijos meistras. Kūrybos bruožai. Stiliaus savitumas.


1890 – 1952 m.lietuvių diplomatas ir modernistinės krypties autorius.

1922 m. Išleistas pirmas J.Savickio novelių rinkinys „Šventadienio sonetai“. Tai buvo pirmoji lietuvių literatūroje prozos knyga, kurioje vaizduojamas senasis, etnografinis Lietuvos kaimas, nepabrėžiamas veikėjų lietuviškumas, laužomi tradicinio (epinio ir lyrinio) pasakojimo kanonai. Rinkiniuose – „Ties aukštu sostu“, „Raudoni batukai“ – J.Savickis išliko ištikimas savo kūrybos tradicijoms. Priešingai nei kiti to meto autoriai, J.Savickis nedaugžodžiavo apie gamtą ir jos vaikus. A.Nyka – Niliūnas apie jo kūrybą yra pasakęs: „Viskas čia tebekvepia šviežiais dažais, bet ne gamta.“ Aplinka modeliuojama pagal teatro principus, akcentuojamas pasaulio dirbtinumas.

Daugiaprasmiškumas – vienas ryškiausių J.Savickio kūrybos bruožų. Į kuriamas situacijas ir veikėjų personažus pasakotojas žvelgia iš įvairių pusių, todėl neįmanoma vertinti vienpusiškai. Ypač ryškus daugiaprasmiškus vyrauja novelėje „Vagis“.

Veikėjai dažniausiai kompleksuoti, valdomi instinktų, tuščiagarbiai. Veikėjų veiksmų seką dažniausiai lemia prigimtis arba atsitiktinumas. Trumpa novelės „Jono Graužos nuotykiai“ analizė.

Modernus Savickio pasakojimas skyla į fragmentus, nėra sklandžių perėjimų ir nuoseklių pastraipų. Ardoma sakinių sintaksinė konstrukcija, ritmika. Paliekama daug nutylėjimų. Kalba prisodrinta tarptautinių ar kitų kalbų žodžių, frazių, žargonybių.

  • MS PowerPoint 83 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (546 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Gertrūda
  • Jurgis Savickis: biografija ir kūrybos bruožai
    10 - 1 balsai (-ų)
Jurgis Savickis: biografija ir kūrybos bruožai . (2018 m. Kovo 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/jurgis-savickis-biografija-ir-kurybos-bruozai.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 05 d. 18:05
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo