Jurgos Ivanauskaitės novelės ,,Diena, kurios nebuvo'' analizė


Jurgos Ivanaukaitės novelės ,, Diena , kurios nebuvo ‘‘ analizė.

Nagrinėsiu Jurgos Ivanauskaitės novelę ,,Diena, kurios nebuvo‘‘ iš knygos ,,Pakalnučių metai‘‘ (1985 m.), 2003 metų leidimo. Jurga Ivanauskaitė – Lietuvos prozininkė, eseistė, poetė, dramaturgė, dailininkė, viena žymiausių XX a. pab. – XXI a. pr. Lietuvos rašytojų. Pasirinkau šią novelę, nes man patinka Ivanauskaitės kūrybos buožai: tikrovė, persipynusi su pasąmonės žaismu, atvirumas ir provokacija, peržiangianti rėmus, moters individualumo, laisvės problemos, skirtumai tarp vyro ir moters, vienatvė, egzistencializmas, tikrovė, susijungianti su sapnais, jauno žmogaus maištas ir nepritapimas, modernizmas. Būtent ,,Diena, kurios nebuvo‘‘ sužavėjo savo keistumu, sunkumu ir, mano manymu, galimybe interpretuoti tekstą. ,,Pakalnučių metai‘‘ – tai pirmoji Ivanauskaitės knyga, kuri sovietmečiu nuskambėjo netikėtai ir naujai - ji rašė ,,gyva kalba‘‘, pasitelkė vaizduote, o jos tekstai netikėta išmone žaidė kaip ir siurrealisto Rene Magritteo bei kitų dailininkų tapybiniuose eksperimentuose, tiesiog Ivanauskaitė juos aprašė ir pritaikė savo kūriniuose. Novelėse ji klausia: ,,Kas būtų, jeigu būtų?‘‘ Kiekviena novelė – tarsi atviras klausimas, paveikslo nagrinėjimas. ,,Dienoje, kurios nebuvo‘‘ - netiesiogiai klausiama skaitytojo, ką jis darytų, jei viena diena išsitrintų iš kalendoriaus ir jei sutiktų angelą.

Novelės pasakotojas – pagrindinis veikėjas. Pasakojama pirmuoju asmeniu, būtuoju ir esamuoju laiku, tačiau yra ir būsimojo laiko nuotrupų. Novelės laikas, kaip ir užsimenama pavadinime, viena diena. Pasakotojo tonacija ironiška ir net pikta. Kūrinio pradžioje siūloma pasižiūrėti į 1983 metų kalendorių ir įsitikinti, kad 1983 metais gegužės 25 dienos nebuvo, užsimenama, kad kalendorių pagrindiniam veikėjui padėjo ,,draugužė‘‘, tačiau jau kitoje pastraipoje aprašoma kūrinio fabula, kai jis atsikėlė ir prasidėjo rytas. Rytas, kuris nepažymėtas kalendoriuje, rytas, kai šeimos nariai, jau išlėkę į savo darbus‘‘, tad rytas, kuriuo galima mėgautis ir kuris dažnai kartojasi, nes apie jį, priešingai nei apie beveik visą dieną, pasakojama esamuoju laiku - ,,garsiai paleidžiu muziką‘‘, ,,lėtai slampinėju po visą butą‘‘, ,,gurkšteliu ko nors skanaus iš tėvų baro‘‘, ,,užsiplikau kavos‘‘, pusryčiauju skaitydamas‘‘ ir t.

  • Microsoft Word 17 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1858 žodžiai)
  • Universitetas
  • Andrius
  • Jurgos Ivanauskaitės novelės ,,Diena, kurios nebuvo'' analizė
    10 - 3 balsai (-ų)
Jurgos Ivanauskaitės novelės ,,Diena, kurios nebuvo'' analizė. (2016 m. Sausio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/jurgos-ivanauskaites-noveles-diena-kurios-nebuvo-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 13:29
×